Nové, zrevidované a doplnené slovníkové vydanie od renomovaných odborníkov na detskú literatúru predstavuje tvorcov slovenskej detskej literatúry od jej začiatkov po súčasnosť. Zostavovateľom a vedeckým redaktorom je prof. PhDr. Ondrej Sliacky, CSc. Základný informačný zdroj pri práci s detskou literatúrou v štúdijnom procese a v pedagogickej praxi.
Výber z literárnovedných štúdií, esejí a rozhovorov z rokov 1991 až 2007 poprednej literárnej vedkyne a prekladateľky z nemčiny svedčí o jej zorientovanosti v súčasných tendenciách vo svetovej literatúre a v uvažovaní o nej. Zároveň podáva aj obraz o jej postojoch, historickej podmienenosti textov a o jej osobnej ľudskej situácii.
Výber z básní piatich slovenských poetiek je knižnou podobou Pocty Lýdii Vadkerti-Gavorníkovej, ktorá odznela na siedmom ročníku frankofónneho festivalu Cap a l’Est v Banskej Štiavnici v auguste 2009.
Súbor štúdií Nesamozrejmá poézia sa zameriava na problematizujúce, subverzné prístupy k básnickej výpovedi, ktoré prinášajú poodchýlenie či priamo obnaženie základných kategórií básnického textu, a tým aj jeho fungovania, ale znamenajú aj obohatenie čitateľa o nové či nezvyčajné skúsenosti s vnímaním umenia a kultiváciu jeho sebareflexívnych schopností.
Prezentácia slovenskej detskej knihy doma i v zahraničí je zameraná na čestné hosťovanie Slovenska na Medzinárodnom veľtrhu detskej knihy v Bologni roku 2010.
Prezentácia slovenskej detskej knihy doma i v zahraničí je zameraná na čestné hosťovanie Slovenska na Medzinárodnom veľtrhu detskej knihy v Bologni roku 2010.
Básnik mysliteľ, ktorý sa neostýcha bádať v samých základoch bytia, duše, vesmíru, s presvedčivou pokorou hľadača pravdy viesť spor s bohom i s bohorovnou súčasnosťou... Jeho verše nám rezonujú s najcitlivejšími strunami duše, cítime ich tajuplné čaro skryté v minucióznych detailoch, záchvevoch jazyka, hlások, vnímame ich pravdivosť...
Zbierka štúdií, esejí a článkov o modernej fantastike od autora, ktorý patrí k zakladateľským osobnostiam teórie tohto literárneho žánru. Okrem úvodnej všeobecnej štúdie kniha obsahuje texty: Pocit zázraku, Čo prinieslo 20.
Nové, prepracované a doplnené vydanie slovníka, ktorý zahŕňa celé 20. storočie a obdobie 2001 - 2005. V slovníku sú doplnky o dielach vydaných po roku 2000, opravy a spresnenia predchádzajúcich údajov o autoroch zaradených do prvého vydania slovníka. Slovník súčasne prináša prehľad o najnovších autoroch publikujúcich po roku 2000.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD.
Dielo významnej slovinskej spisovateľky je prvým románom vydavateľského projektu Fóra slovanských kultúr 100 SLOVANSKÝCH ROMÁNOV.
Publikácia je prezentáciou slovenskej detskej knihy doma i v zahraničí, smerujúcou k Čestnému hosťovaniu Slovenska na Medzinárodnom veľtrhu detskej knihy v Bologni roku 2010, kde sa počíta s jej viacjazyčnou mutáciou.
Príručka abecedne roztrieďuje básnické prostriedky a formy. Obsahovo zahŕňa útvary od "absolútnej básne" až po "žalm". Krátky teoretický úvod slúži ako základná odborná informácia s historickým výkladom básnickej figúry.
Ferkove Dejiny slovenskej fantastiky, ktoré v šiestich kapitolách mapujú túto oblasť v slovenskej literatúre od najstarších čias až po súčasnosť.
Vzácne správy o histórii nášho územia od 6. do 10. storočia, tak ako sa javia v písomnostiach prevažne cudzieho pôvodu. Publikáciu dopĺňa rozsiahly ilustračný materiál.
Pokračovanie vo vydávaní základných, doteraz nepublikovaných pramenných materiálov z národných dejín. VIII. zv. Edície Pramene k dejinám Slovenska zachytáva obdobie, keď sa začína národný uvedomovaní proces a nachádza svoj odraz v dobových dokumentoch. Edične pripravil PhDr.
Literárnohistorická syntéza slovenskej literatúry Stanislava Šmatláka v druhom zväzku Dejiny slovenskej literatúry II prináša autorov pohľad na literárny vývin od 19. storočia do prvej polovice 20. storočia: od klasicizmu k romantizmu, realizmu, k vstupu do 20. storočia, po modernú slovenskú literatúru rokov 1918 – 1948. Publikácia obsahuje registre.
Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier s Bočkajom).
Prepracované a vo všetkých kapitolách doplnené dejiny slovenskej literatúry od roku 1945 do roku 2000 sú rozšírené o dejiny literárnej vedy a literárnej kritiky. Podtitul Cesty slovenskej literatúry druhou polovicou XX.
Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier s Bočkajom).