Divadelný ústav Bratislava a Vysoká škola múzických umení v Bratislave vydali koncom roku 2010 jednu z najvýznamnejších prekladových publikácií na našom trhu v oblasti divadelnej literatúry.
As part of the TACE project, a symposium was held between 27 and 29 October 2009 in Ljubljana, dedicated to the experimental theatre between 1945 and 2000, with a special focus on the spaces occupied by experimental theatres, or rather, the “occupying” of non-theatrical spaces, thus urbanising and socialising them. Contributors from all five participating countries took part.
Zborníky súčasných slovenských hier Dráma sú knižným výstupom rovnomennej súťaže slovenských divadelných hier a ako jediné na Slovensku pravidelne prinášajú divadelné hry renomovaných slovenských autorov i debutantov v oblasti drámy.
Svetoznámeho literárneho kritika, esejistu, filozofa považujú za jedného z najväčších mysliteľov v dnešnom literárnom svete. Anglická spisovateľka AS Byattová ho označila za "neskoro, neskoro, neskoro renesančného človeka... európskej metafyziky s inštinktom pre dominantné idey našej doby“.
Unikátny objav v rámci archívu Divadelného ústavu, denník jedného z hercov legendárnej divadelnej skupiny Marška, podnietil vznik jedinej knižnej publikácie na Slovensku o činnosti zájazdového divadla, ktoré malo za úlohu propagovať vznik našej prvej scény.
Jedinečný materiál o divadelných priestoroch – historických aj moderných divadelných budovách a interiéroch divadiel na Slovensku.
Reprezentatívny výber novej slovinskej drámy predstavuje diela troch významných a oceňovaných autorov (Dušan Jovanović, Matjaž Zupančič a Simona Semenič) ponúka krátky diskurz do sveta slovinskej drámy, ale aj spoločnosti a núti nás zamýšľať sa nad pohybmi a zmenami, ktoré nastali v oboch krajinách v poslednom desaťročí.
Publikácia pri príležitosti päťdesiateho výročia od založenia Divadelného ústavu Bratislava dokumentuje všetky obdobia vývoja tejto inštitúcie so zameraním na jednotlivé významné dekády, vývin archívu a dokumentácie, edičnú tvorbu, ako i ďalšie aktivity.
Divadelné ročenky dokumentujú činnosť divadiel a tvorcov v danej sezóne podľa databázy a dokumentácie Divadelného ústavu.
Prvá publikácia na Slovensku, ktorá prináša ucelený pohľad na inscenačnú prax súčasného slovenského operného divadla, reflektuje najčerstvejšiu kapitolu jeho dejín, formujúcu sa v nových spoločensko-kultúrnych podmienkach po novembri 1989.
Krátky sprievodca Archívom Divadelného ústavu (2011) Odborná publikácia pomyselne otvára odbornej a laickej verejnosti dvere do Archívu Divadelného ústavu a predstavuje všetky jeho klenoty.
Tanečná improvizácia je mojou ‚vodou?
Projekt sa opiera o ročenky vydávané v uvedenom období v spolupráci pražského a bratislavského Divadelného ústavu. Jeho zámerom je poskytovať v daných možnostiach čo najpresnejšie a najkompletnejšie informácie mapujúce faktografickú stránku divadelnej tvorby a sprístupniť základné dokumentačné a informačné materiály o období 60. rokov 20.
Výpravná farebná publikácia v angličtine, ktorá popisuje vývoj divadelného priestoru v Strednej Európe, prináša výsledok spoločnej trojročnej práce viac než 35 expertov, historikov umenia, architektov, kurátorov a teoretikov, ktorí sa zaoberali stredoeurópskymi historickými, politickými a kultúrnymi vzťahmi od 16. storočia až po súčasnosť.
Tak ako kolár (wheelwright) vyrába kolesá, tak dramatik (playwright) vyrába hry. Hry sa skutočné nepíšu , ale vyrábajú. Malá kniha nástrah je v prvom rade určená pre študentov ako metóda priameho vyučovania písania divadelných hier. Zároveň je určená všetkým, ktorí chcú zdokonaliť svoju predstavivosť a tvorivosť.
Táto originálna a provokatívna kniha skúma, čím prispelo divadlo k pomaly sa vyvíjajúcemu vedomiu nášho sveta ako celku, čerpajúc z rôznych zdrojov od Aischyla po Levieho kráľa, od Čechova po Complicite, od tragédie po reklamu... Kniha dokazuje dôležitosť divadla ako miesta odporu voči bezohľadnému rozširovaniu globálneho trhu.
Divadelné ročenky dokumentujú činnosť divadiel a tvorcov v danej sezóne podľa databázy a dokumentácie Divadelného ústavu.
Tretí a posledný zväzok rozsiahleho vydavateľského projektu editora Jána Sládečka Ivan Stodola: Súborné dramatické dielo je zložený z niekoľkých blokov: Popri ďalších divadelných hrách či iných variantoch materiálov už uverejnených v predchádzajúcich dieloch tu nájdeme aj Stodolove texty publicistické či rozhovory s dramatikom z rôznych období jeho života.
Súťaž pôvodných dramatických textov Dráma oslavuje tohto roku svoje 10. výročie. Pri tejto príležitosti vydal Divadelný ústav prehľadnú, nenáročnú publikáciu s názvom Desať rokov Drámy, v ktorej sa môžete dozvedieť ako súťaž vznikla, ako sa menila a akú podobu má v súčasnosti.
Čo motivuje divadelníkov, ktorí pracujú v oblasti vzdelávania? Ako môže divadlo reflektovať prežívanie ľudí v globalizovanom svete?