Fenomén new age sa naďalej kryštalizuje ako globálne pôsobiaci ezoterický prúd, ktorý sprevádzal vstup do nového milénia. Ako taký, vstúpi časom i do análov dejín náboženstiev, v rámci ktorých je a bude považovaný za najreprezentatívnejší variant postmodernej religiozity.
Jazyk: slovenský, český, latinský Sambucus vo svojom šiestom zväzku ponúka tucet štúdií, ktoré sa týkajú staroveku, stredoveku aj novoveku.
Jazyk: slovenský, latinský, nemecký, maďarský Belove Vedomosti o uhorských stoliciach nie sú prameňom len pre poznanie histórie jednotlivých regiónov, ale môžu poslúžiť ako historický prameň pre iné vedné oblasti.
V treťom zväzku edície Monumenta Vaticana Slovaciae sprístupňujeme odbornej verejnosti listinný materiál z Vatikánskeho tajného archívu uložený vo fonde Registra Vaticana, ktorý pochádza z obdobia pontifikátu pápeža Klementa VI. (1342-1352) a svojím obsahom sa vzťahuje na územie Slovenska.
„Prof. Ján Letz pokračuje v tomto diele v plnení svojho ambiciózneho projektu: Sprístupniť slovenskému čitateľovi kresťanskú filozofiu 20. storočia, podrobiť ju analýze a hodnoteniu najmä z hľadiska jej perspektívy pre 21. storočie. V jeho predchádzajúcich troch zväzkoch nazvaných spoločným názvom Kresťanská filozofia 20.
Ako sa píše akademický text? Mám napísať, čo si myslím, alebo čo si myslí niekto iný? Profesor odo mňa žiada, aby som analyzoval nejaký pojem. Čo mám vlastne urobiť? Odkiaľ mám vedieť, čo mal autor textom na mysli? Byť kritický – stačí povedať, čo sa mi nepáči? Odborný text – odporný text. Samé cudzie slová, ktorým nerozumiem. Kde začať?
Predložená publikácia sa usiluje postihnúť niektoré aspekty cirkevnej organizácie na našom území, a to počnúc vývojom hlavnej štruktúry organizácie cirkevného života až po najnižšie zložky s dôrazom na vlastnú cirkevnú topografiu. Osobitne sa venuje pozornosť najmä juhozápadnému Slovensku, kde sa už najneskôr na začiatku 11.
Dielo Výchova kresťanského vladára od Erazma Rotterdamského sa stalo rýchlo veľmi populárnym. Erazmus tu totiž nepredstavil iba svoj ideál panovníka, ale svojej drobnokresbe podrobil aj prejavy každodenného života vladárov a ich prisluhovačov. Dielko tak získalo na nadčasovosti a zrozumiteľnosti pre rôznych čitateľov v rôznych dobách.
Témou monografie je život a dielo rímsko-katolíckeho kňaza, predstaviteľa Spolku sv. Vojtecha (ďalej SSV), politika, poslanca, spisovateľa, redaktora, vydavateľa a prekladateľa Martina Kollára (1853 – 1919). Vonkajším impulzom pre jej vydanie bolo 90. výročie úmrtia Martina Kollára, ktoré sme si pripomenuli 26. januára 2009.
Historický výskum v poslednom období na Slovensku nepochybne naberá novú dynamiku, čo nie je spôsobené len zvýšeným počtom špecializovaných pracovísk po roku 1989, ale aj skutočnosťou, že sa postupne etabluje nová generácia historikov, ktorá sa zameriava na výskum tém a historických otázok v minulosti zanedbávaných alebo (vtedy) zo spoločensko–politických
Predkladaných sedmoro štúdií upriamuje pozornosť na skúmanie dejinných aspektov filozofie ako terapeutického prostriedku. Uvažovať o filozofii ako terapii nie je celkom obvyklé. A to ani medzi filozofmi, ani v podstatne terapeutickejších vodách ľudského snaženia.
Suplikačné registre (Registra Supplicationum, I Registri delle Suppliche) predstavujú v pápežskej kúrii špecifický druh prameňa, ktorý v kuriálnej kancelárii vznikol z prirodzenej potreby evidovať súpis žiadostí k Svätej stolici. Napriek tomu, že tento materiál sa zachoval až od čias pontifikátu pápeža Klementa VI.
Periodická tlač patrí popri archívnych prameňoch, publikovaných edíciách dokumentov, pamätiach, spomienkach a rozličných správach dejinných aktérov k všeobecne uznávaným zdrojom relevantných informácií o minulosti.
Mgr. Marián Špajdel, PhD. vyštudoval odbor psychológia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Okrem pedagogickej práce na Katedre psychológie FF TU v súčasnosti pôsobí i v Laboratóriu kognitívnej neurovedy v Ústave normálnej a patologickej fyziológie SAV.
Predkladané dielo nie je len vedeckým dielom, ale prístupným spôsobom informuje o kresťanskej filozofii druhej polovice 19. storočia a 20. storočia s presahmi do 21. storočia, čím vypĺňa citeľnú medzeru v tejto oblasti v dostupnej českej a slovenskej filozofickej literatúre. Je preto vhodnou príručkou na doplňujúce štúdium dejín filozofie 20. storočia.
Skriptá z psychológie.
Predložený zborník štúdií na relatívne malom priestore poskytuje obraz o vývoji vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Ide o príspevky, ktoré odzneli na rovnomennej konferencii, ktorej cieľom bolo osvetliť jednu z veľmi dôležitých stránok našich dejín v jej komplexnosti od najstarších čias do súčasnosti.
Prvá časť zborníka, nazvaná Niektoré významné koncepty slobody, sa venuje prezentovaniu siedmich konceptov slobody, a to najmä z 20. storočia. Druhú časť zborníka, nazvanú Z aktuálnych problémov a paradoxov slobody, predstavujú posledné dva príspevky.
Predkladaná publikácia ponúka mnoho podnetných inšpirácií a hlbokých námetov na premýšľanie či contemplatio pre človeka 3.
Zdá sa, že dnes sa stáva osobitne významnou témou pre morálnu filozofiu. Katedra etiky a morálnej filozofie práve v súvislosti s týmto trendom, zorganizovala 30. septembra 2008 v priestoroch Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave medzinárodnú konferenciu s témou „Identita a identifikácia z pohľadu etiky“.