“Investigatívna psychológia” je zameraná na problematiku psychologického posudzovania vierohodnosti. Uvedená oblasť je významná pri poznávaní motivácie kriminálneho správania páchateľa. V tomto smere publikácia poskytuje konkrétne ukazovateľe, podľa ktorých možno rozlíšiť, či osoba klame, alebo hovorí pravdu.
„Když si dnes ovšem dokonce i elita s vysokými příjmy myslí, že by mělo školní, profesní a vědecké vzdělání pouze poslouchat funkční zákonitosti trhu a pro jejich děti by byla nezbytně nutná a také dostačující návštěva anglického reálného internátu, pak se nikdo nesmí divit, že upadá vášeň pro jazyk, logické myšlení, fyzikální experimenty, dějiny
Spojenie práva a medicíny sa stáva čoraz frekventovanejším, nielen v komerčnej sfére, ale pociťujú to aj zdravotnícki pracovníci, ktorí pri každodennom kontakte s pacientom, musia riešiť nielen problémy medicínskeho charakteru, no s rovnakou intenzitou aj právneho.
"Vizitkou dobrého novinára je jeho profesionalita..." V rozbouřených postmoderních časech, ve kterých je vše možné a cení se především provokace, manipulace se čtenáŕi a finanční úspěch, představuje Tušerova tvorba pevný přístav, ve kterém se ctí "staromilské" mesiášské poslání médií a prastaré etické hodnoty a normy...
Vedecké štúdie K.Chovancová: Rozhodcovské konanie v Holandsku v kontexte medzinárodnej arbitrážnej praxe Odborné články K.Marek: Obchodné zastúpenie I. M.Siman: Podmienky nariaďovania predbežných opatrení v konaní pred Súdnym dvorom Európskej únie A.Karpat: Právne účinky zastrešujúcich doložiek zakotvených v medzinárodných investičných zmluvách A.
V ostatných rokoch sa športovo právna doktrína začala formovať aj v Slovenskej republike. Vedecké bádanie sa však v akejkoľvek oblasti nemôže vyvíjať izolovane bez toho, aby jednotliví bádatelia prichádzali do kontaktu medzi sebou navzájom ako aj do kontaktu s praxou a vymieňali si navzájom svoje poznatky, resp.
Nárast úlohy štátu vo všetkých demokratických krajinách po 2. svetovej vojne nepriniesol štátu len nový prívlastok (Welfare-State, L´Etat Providence), ale aj potrebu veľkého počtu nových právnych úprav. Premietlo sa to do inflácie zákonov a podzákonných právnych predpisov.
Odborné články E.Marmilova: Trest smrti ako konštitučná otázka Ruskej federácie (anglicky) L.Hrtánek: Funkcie verejnej správy ako predmet záujmu vedy o verejnej správe F.Rigel: Vzťah exekutívy a legislatívy podľa Ústavy (štvrtej) Ghanskej republiky B.Balog: Slovenská rozpočtová ústava N.
Učebnica osobitnej časti trestného hmotného práva prináša výklad základných pojmov a jednotlivých trestných činov - trestné činy proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti majektu, hospodárske trestné činy, všeobecne nebezpečné a proti životnému prostrediu, proti republilke, proti poriadku vo verejných veciach, proti
B.Balog: "Jazdci" v legislatíve I. - všeobecvná charakteristika L.Klimek: Vplyv rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ na európsky zatýkací rozkaz P.Šturma: Interamerický systém ochrany ľudských práv B.Cepek: Východiskové determinanty predpokladu vzniku zodpovednosti v environmentálnom práve A.Frankiewicz: Vlastníctvo podľa Ústavy Poľskej republiky J.
"Problematika evropského práva zaznamenala v souvislosti s přijetím Lisabonské smlouvy a nabytím její platnosti 1. prosince 2009 podstatnou změnu, na kterou bylo třeba v novém vydání autorsky zareagovat.
Vedecké štúdie W.Ogris: Dichterfürst und Fürstendiener: Goethe in amtlichen Verhältnissen L.Klimek: Národná aplikácia zásady ne bis in idem v Európe Odborné články D.Pallová: "Právnický jazyk - nástroj odbornej komunikácie" M.Hodás, B.Balog: Judikatúra, normotvorba a postmoderna H.Kováčiková: Pojem podnik v európskom súťažnom práve M.
Pri písaní Veľkého komentára autor vychádzal zo svojich viac ako tridsaťročných poznatkov, ktoré nadobudol ako právny teoretik, tvorca zákonov, výkonný právnik i manažér pri práci s Občianskym zákonníkom a súvisiacimi právnymi predpismi.
Protiprávne konanie fyzických a právnickych osôb je v podmienkach Slovenskej republiky štandardne vnímané ako relatívne oddelená agenda samostatných právnych odvetví, do ktorých predmetu patria aj príslušné delikty.
Ústava ako celok predstavuje základný prameň ústavného práva a aj preto možno považovať teóriu konštitucionalizmu, resp. teóriu ústavy za integrálnu a pritom kľúčovú súčasť vedy ústavného práva.
Dostáva sa vám do rúk literárne dielo prvé svojho druhu. Doteraz totiž nie je na trhu samostatná učebnica špeciálne určená študentom právnických fakúlt zameraná na zvládnutie vyučovacieho predmetu Stavebné právo.
Spoločensky zodpovedné podnikanie (SZP, z angl. corporate social responsibility, CSR) sa stalo dôležitou súčasťou nielen obchodnej, ale aj všeobecnej rozvojovej stratégie (veľkých) firiem.
Vedecké štúdie K.Marek: O veřejných zakázkách Odborné články J.Chovancová: Niekoľko poznámok k prirodzenoprávnym teóriám B.Balog: Zodpovednosť parlamentu za prijatie zákona z pohľadu vnútroštátneho práva R.Svatoš: Zkrácené normy přípravných trestních řízení ve Slovenské republice a v České republice B.Šramel, L.
Publikácia je výsledkom ďalšieho vzácneho autorského počinu, ktorý mapuje časť histórie advokácie na Slovensku. Jeho význam umocňuje dnešná doba, v ktorej sa mnohí ľudia dívajú viac pred seba ako za seba a majú pocit, že veci minulé sa ich netýkajú. Opak je pravdou...
Vedecké štúdie B.Balog: "Jazdci" v legislatíve II - Snemovňa reprezentantov Kongresu USA I.N.Barilik: Prevencia násilnej kriminality mládeže s použitím strelných zbraní a výbušnín. Stredoeurópska perspektíva na americké skúsenosti Odborné články P.Potasch: K správnoprávnym perspektívam nariadenia č.198/1941 Sl.z. o právnom postavení Židov (Židovský kódex) J.