Knižné vydavateľstvo Európa vzniklo so zámerom v reedíciách a nových prekladoch prinášať na slovenský trh knihy najvýznamnejších európskych spisovateľov 20. storočia.
Hlavným zámerom je vytvoriť čitateľsky príťažlivú a cenovo dostupnú knižnicu toho, čo sa nazýva literárna klasika. Vydavateľstvo oslovuje nielen staršiu generáciu, ale aj mladých čitateľov, pre ktorých je stretnutie s publikovanými knihami objavné a stáva sa skutočným čitateľským zážitkom.
Výber zo spisovateľovej tvorby vyšiel v Nemecku v prestížnej hororovej edícii Knižnica domu Usherovcov (1953) a v Spojených štátoch mu po vydaní rozsiahlej zbierky Temná oblasť (1993) dali okamžite prídomky "poľský Poe" a "poľský Lovecraft".Tri z jeho príbehov sa dočkali aj filmového spracovania.
Oslňujúca novela írskeho spisovateľa Josepha Sheridana Le Fanu (1814 – 1874) vznikla takmer štvrťstoročie pred publikovaním asi najslávnejšieho hororu – románu Dracula. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že Bram Stoker sa pri písaní svojho románu inšpiroval práve dielom o uhrančivo krásnej Carmille.
Marcellus Emants svojím románom Spoveď z pozostalosti presiahol horizont domácej literatúry. Nadviazal totiž na bohatý európsky topos literárnej spovede (sv. Augustín, J. J. Rousseau, A. de Musset) a dotiahol ho v istom zmysle do posledných dôsledkov.
Posledný román nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Luigiho Pirandella Jeden, žiaden a stotisíc (Uno, nessuno e centomila) je uceleným súhrnom spisovateľovej filozofie. Sám autor sa o ňom vyjadril ako o románe "najtrpkejšom zo všetkých, hlboko humoristickom, hovoriacom o rozklade života". V tomto románe reakcia na psychologický relativizmus je radikálna.
Dielo Fiodora Michajloviča Dostojevského je nepochybne úprimným výrazom citlivej osobnosti, ktorá musela všetko prežiť a pretrpieť, než bola schopná to vysloviť. Ale Dostojevskij nehovoril len za seba. Jeho ústami nariekali, živorili a milovali nielen milióny ruských ľudí, ale aj milióny čitateľov na celom svete.
Anton Jurovský - duchovný otec slovenskej psychológie, autor prvej slovenskej vysokoškolskej učebnice psychológie, zakladateľ prvého vysokoškolského štúdia psychológie na Univerzite Komenského, rozvíjateľ praktickej psychologickej činnosti, organizátor odborného života, šíriteľ psychologických poznatkov a prístupov k životu jednotlivcov a spoločenstiev.
Sigmund Freud (1856 - 1939) - rakúsky lekár, neurológ a psychiater. Tvorca psychoanalýzy a psychoanalytickej terapie neuróz a nervových ochorení. Jeden z najvýznamnejších mysliteľov 20. storočia. Vo svojich dielach vychádzal z chápania primátu nevedomia a nevedomých duševných procesov v psychike jednotlivca.
Súbor láskavých príbehov z reálneho života Čo napísali o knihe Veselo a s láskou o autizme: "O autizme som sa dozvedel viac, než z hociktorej odbornej knihy, ktorú som doteraz prečítal. Pri čítaní som sa smial i plakal." (psychológ) "Nedokážete si predstaviť, ako veľmi zodpovedajú moje vlastné skúsenosti týmto príbehom.
Amerického spisovateľa Erica Hoffera (1902 - 1983) často nazývajú "filozofom z prístavných dokov". Celý život pracoval ako robotník a vzdelával sa vo verejných knižniciach. Už jeho prvá kniha Pravoverný mu priniesla slávu a stala sa doslova súčasťou celosvetového filozofického kánonu. Vo svojom výročnom prejave z nej citoval dokonca aj prezident Dwight D. Eisenhower.
Spomienky Anny Grigorievny Dostojevskej (1846 - 1918), druhej manželky slávneho ruského spisovateľa Fiodora Michajloviča Dostojevského, majú neprehliadnuteľné miesto v rozsiahlej literatúre o tomto velikánovi svetovej literatúry. Cez záznamy A. G.
Od spisovateľa mám ďaleko, i keď mnohí hovoria, že okrem rozprávačského talentu mám dar príbeh originálne vypointovať písomne. Herci väčšinou píšu svoje memoáre, pričom im často ktosi pomáha alebo všetko píše za nich. Moje knihy sú len moje. Ani v jednej z nich som sa nechcel štylizovať ani mudrovať, písal som tak, ako som cítil, a do ničoho som sa nenútil.
Jožinko bol Damoklov meč, ktorý Jozefovi Babuškovi, presnejšie jeho alter egu Schekovi 23 rokov visel nad hlavou. Strpčoval mu víkendy, nútil ho k nadľudským výkonom, aké pozná len novinár tiesnený termínmi.
Obsiahla zbierka trinástich strašidelných poviedok slávneho írskeho spisovateľa Brama Stokera. Literárny otec vládcu temnôt a kráľa upírov grófa Draculu sa slovenským čitateľom konečne predstavuje ako poviedkar a potvrdzuje svoju pozíciu najvplyvnejšieho a najzásadnejšieho hororového tvorcu v dejinách svetovej literatúry.
Hoci je veľa kníh o autizme, kniha Barona-Cohena Duševná slepota patrí k najpopulárnejším a najdôležitejším. Baron-Cohen jasne píše, že to, čo naša myseľ vidí ako realitu, nie je v skutočnosti realita, ale výstup obrovského množstva špecializovaných neurónových spoluprocesov, ktoré interpretujú realitu skresleným spôsobom.
Nescio znamená po latinsky "neviem". Za týmto pseudonymom sa do roku 1933 skrýval amsterdamský účtovník a spisovateľ Jan Hendrik Frederik Grönloh (1882-1961), syn drobného kramára, milovník mestského života no rovnako i prírody.
Vynikajúci slovenský herec Jozef Kroner bol aj skvelým spoločníkom s obdivuhodným darom pútavo rozprávať príbehy zo svojho života, ktoré vedel iskrivo precifrovať s dostatočnou mierou dôveryhodnosti. Jeho knižka poviedok, fejtónov, causerií a impresií je predovšetkým knihou úsmevov, dobromyseľnosti a bezprostrednej zábavy.
Dielo F. M. Dostojevského je nepochybne úprimným výrazom citlivej osobnosti, ktorá musela všetko prežiť a pretrpieť, než bola schopná to vysloviť. Ale Dostojevskij nehovoril len za seba. Jeho ústami nariekali, živorili a milovali nielen milióny ruských ľudí, ale aj milióny čitateľov na celom svete.
Začítajte sa do vesmírnej odysey mimozemského chlapca Luku a spolu s ním navštívte množstvo najrozmanitejších planét, spoznávajte prečudesné bytosti a zažijete skutočne nevšedné dobrodružstvá. Malý Luka sa na svoju napínavú púť nevydal dobrovoľne. Uniesli ho tí najnešikovnejší a najzadubenejší piráti, akí kedy brázdili hviezdnu oblohu.
Filozofia psychológie je originálnou a prístupnou analýzou vzťahu medzi "ľudovou" psychológiou - metódou, ktorú používame v každodennom živote, keď sa pokúšame rozumieť iným ľuďom i sebe - a kognitívnou psychológiou, ktorá sa pokúša vysvetliť, prečo táto metóda funguje a ako funguje.
Táto kniha je prozaickým opisom skutočného príbehu skupiny slovenských letcov, ktorí sa na počiatku druhej svetovej vojny rozhodli utiecť do Veľkej Británie a posilniť jednotky československého odboja v boji proti nacizmu.