Autor: Milota Grešíková
Vydavateľstvo: VEDA 1999
EAN: 8022406279
Predložené dielo predstavuje pôvodné originálne výsledky, ktoré autorka získala v priebehu takmer 40 rokov praxe v úlohe vedúcej vedeckej pracovníčky skúmajúcej oblasť arbovírusových nákaz. Arbovírusy sú vírusy prenášané článkonožcami, z ktorých najvýznamnejší v našich zemepisných šírkach je vírus kliešťovej encefalitídy.
čítať viacVojtech Ozorovský; Ivana Vojteková
WOLTERS KLUWER SK 2016 23,85 €Predložené dielo predstavuje pôvodné originálne výsledky, ktoré autorka získala v priebehu takmer 40 rokov praxe v úlohe vedúcej vedeckej pracovníčky skúmajúcej oblasť arbovírusových nákaz. Arbovírusy sú vírusy prenášané článkonožcami, z ktorých najvýznamnejší v našich zemepisných šírkach je vírus kliešťovej encefalitídy. Práca nadväzuje na autorkinu monografiu, ktorá vyšla v roku 1981 pod názvom Arbovírusy v Československu. Vzhľadom na veľmi rýchly rozvoj poznatkov v tejto oblasti bolo potrebné publikované výsledky aktualizovať.
V úvodnej časti autorka komplexne charakterizuje vírusy patriace do komplexu kliešťovej encefalitídy, opisuje ich históriu, etológiu, zaradenie podľa súčasnej klasifikácie. Podáva podrobnú molekulárno-biologickú charakterizáciu vírusov v súlade s najnovšími poznatkami vedy. Vzhľadom na patogenetický význam uvedených vírusov, ako aj medicínske vzdelanie autorky, práca podrobne oboznamuje s klinickými prejavmi ochorenia, imunológiou ako aj diagnostickými metódami, ktoré sa v súčasnosti používajú pri diagnostike tejto infekcie. Veľmi významná je kapitola o epidemiológii tohto ochorenia, ktorá sa opiera o prioritné výsledky získané v Oddelení arbovírusov Virologického ústavu SAV, ktoré opisujú epidemiologický význam domácich mliekodávajúcich zvierat. Keďže sa na slovensku opäť zavádza chov kôz, je potrebné oboznámiť verejnosť i široký okruh čitateľov tejto monografie so súčasnými poznaktami o kliešťovej encefalitíde, o spôsobe nákazy človeka, ako aj o prevencii ochorenia a očkovaní. Práce je určená predovšetkým virológom, epidemiológom, študentom medicíny, prírodných vied, ako aj pre každého, kto má záujem o vírusové infekcie človeka, prenášané článkonožcami.