Autor: Miroslav Tedla
Vydavateľstvo: TOBIÁŠ 2018
EAN: 9788073111885
Porucha prehĺtania (dysfágia) je problém, s ktorým sa viac či menej pravidelne stretávame v ORL ambulanciách a na oddeleniach. V mnohých krajinách sveta sa diagnostika a liečba dysfágie stáva prepracovanou medicínskou disciplínou, vyžaduje spoluprácu mnohých špecializácií, typicky pod vedením otorinolaryngológa a klinického logopéda.
čítať viacAnton Heretik ml.
UNIVERZITA KOMENSKÉHO BRATISLAVA 2019 5,50 €Porucha prehĺtania (dysfágia) je problém, s ktorým sa viac či menej pravidelne stretávame v ORL ambulanciách a na oddeleniach. V mnohých krajinách sveta sa diagnostika a liečba dysfágie stáva prepracovanou medicínskou disciplínou, vyžaduje spoluprácu mnohých špecializácií, typicky pod vedením otorinolaryngológa a klinického logopéda. Dysfágia môže byť spojená s množstvom chorobných stavov, ktoré vedú k organickým zmenám alebo poruchám nervovo svalových funkcií v ústnej dutine, hltane, hrtane, pažeráku a centrálnom nervovom systéme. Vyskytuje sa v každom veku, s vyššou prevalenciou u starších ľudí. Predpokladá sa, že zvyšovaním priemerného veku populácie bude počet pacientov s poruchou prehĺtania narastať.
Napriek tomu, že autorský kolektív pracoval pod vedením špecialistov pre ORL a chirurgiu hlavy a krku, naším cieľom bolo podať multidisciplinárny pohľad na túto problematiku, ktorá v našich krajinách doteraz nebola komplexne spracovaná.
Monografia vychádza v českom nakladateľstve, kapitoly sú typicky ponechané v jazyku autora tej ktorej kapitoly, teda v slovenčine či češtine.
Je zpracována autory řady klinických oborů, kteří se podílejí na diagnostice, léčbě, logopedické a ošetřovatelské péči. Motorem autorského kolektivu je bratislavská ORL klinika a tím se edice Medicíny hlavy a krku stala opravdovou česko-slovenskou edicí. Její knihy jsou právě určeny pro čtenáře a autory – lékaře a zdravotní sestry České i Slovenské republiky.
Otorinolaryngologům, foniatrům a logopedům je nabídnuta klíčová úloha v nové moderní rozsáhlé diagnosticko-terapeutické oblasti, s cílem vybudovat v jednotlivých zdravotnických zařízeních „Týmy pro poruchy polykání“.
Publikace je členěna do následujících oddílů:
I Definícia základných pojmov a epidemiológia porúch prehĺtania
II. ANATÓMIA, FYZIOLÓGIA A PATOFYZIOLÓGIA
III. DIAGNOSTIKA PORÚCH PREHĹTANIA
IV. LIEČBA PACIENTA S PORUCHOU PREHĹTANIA
V. DÔSLEDKY PORÚCH PREHĹTANIA
VI. DYSFÁGIA V ŠPECIÁLNYCH SITUÁCIÁCH
VII. OŠETROVATELSKÁ PÉČE
VIII. Poučenie pre prax