Dielo svetoznámeho psy chológa Viktora Frankla o psychológii a náboženstve. V knihe dominuje zreteľ na existenciu duchovnej dimenzie človeka a orientácia na hodnoty posilňujúce vôľu k životu a pozitívnu životnú orientáciu v čase šíriaceho sa nihilizmu. Viera v zmysel a náboženská viera sú pre Frankla v podstate synonymá.
Viktor Emil Frankl (26. 3. 1905 – 2. 9. 1997) zasvätil svoj život skúmaniu zmyslu života a jeho terapii. Môžeme sa začítať do ktorejkoľvek jeho knihy a v každej sa dozvieme niečo nové o zmysle života, o tom ako poznáme jeho stratu a ako pomôcť jeho obnoveniu. V tejto knižke, ktorá vznikla v r. 1950 na základe univerzitných prednášok V.
Kniha obsahuje prednášky Viktora Frankla rázne poukazujúce na necitlivosť a odcudzenosť postmoderného človeka, na jeho utrpenie z nedostatku zmyslu, na prostredie relativizmu, ktoré mätie a v ktorom človek stráca orientáciu a nevie si nájsť svoj osobný zmysel života. Hovorí o úlohe psychoterapie pri hľadaní zmyslu života, vyzýva ju k rehumanizácii.