Autor: Steven D. Levitt , Stephen J. Dubner
Vydavateľstvo: INAQUE.sk 2011
EAN: 9788097066130
Po veľkom úspechu Freakonomics jej autori čakali štyri roky, než svetu predstavili voľné pokračovanie. Kniha postavila na hlavu mnohé bežné predstavy, vrátane toho, akým témam sa môžu venovať ekonómovia. Robia to opäť zábavne, bez ohľadu na to, či sa zaoberajú tým, prečo tak klesli ceny orálneho sexu, alebo hľadajú riešenie globálneho otepľovania.
čítať viacPo veľkom úspechu Freakonomics jej autori čakali štyri roky, než svetu predstavili voľné pokračovanie. Kniha postavila na hlavu mnohé bežné predstavy, vrátane toho, akým témam sa môžu venovať ekonómovia. Robia to opäť zábavne, bez ohľadu na to, či sa zaoberajú tým, prečo tak klesli ceny orálneho sexu, alebo hľadajú riešenie globálneho otepľovania.
- Prečo by si mal samovražedný terorista kúpiť životnú poistku?
- Ako zabrániť tomu, aby vám dom neodniesol hurikán?
- Čo majú prostitútky spoločné so Santa Clausom?
- Môže jedenie kengúr zachrániť planétu?
Odpovede nájdete v SuperFreakonomics, kde si autori pokračovania svetového bestselleru opäť kladú nezvyčajné otázky. Knihy ekonóma Stevena D. Levitta a novinára Stephena J. Dubnera sú skrížením prenikavého uvažovania a veľkého rozprávačského talentu.
Autorská metóda sa nezmenila, tentoraz sa popri každodenných problémoch venujú aj otázkam s oveľa širším dosahom. Ukazujú, že aj tie najväčšie svetové problémy sa dajú eliminovať bez obrovských investícii, najmä ak sa uplatní tvorivé myslenie a inovácie.
Opäť píšu o netradičných témach, vrátane krvilačných slonov a bezzubých žralokov, spôsoboch ako oddialiť smrť, dobre zarobiť na vlastnom tele či skrotiť hurikány. Prekvapujúce ekonomické paralely nachádzajú medzi životom luxusných prostitútok a realitnými maklérmi, skúmajú dopad televízie na ľudské správanie a na záver v kapitole o mikroekonómii uvažujú nad štúdiou, podľa ktorej by sa mohli opice naučiť zaobchádzať s peniazmi tak ako ľudia. A ak sa pozriete na priebeh ekonomickej krízy, tak možno aj lepšie.
“Pútavé, politicky nekorektné a opojné ako veľký dúšok tequilly.”
The Times
O AUTOROCH:
Steven D. Levitt (*1967) je profesorom ekonómie na Chicagskej univerzite a redaktorom časopisu Journal of Political Economy. Už v čase vydania Freakonomics mal povesť autora schopného aplikovať ekonómiu na rozmanité témy, ktorým sa bežní ekonómovia vyhýbajú. V roku 2004 mu udelili medailu Johna Batesa Clarka, ktorou je už tradične oceňovaný najvplyvnejší mladý ekonóm. Prestížny časopis Time ho o dva roky neskôr zaradil medzi najvplyvnejších sto ľudí, ktorí hýbu svetom. Založil organizáciu Greatest Good venujúcu sa podnikaniu a filantropii. Žije s manželkou a deťmi v Chicagu.
Stephen J. Dubner (*1963) je novinár, ktorého texty vydávajú najprestížnejšie americké médiá ako New York Times, New Yorker, Time Magazine či Slate. Jeho rodičia pochádzajúci z východnej Európy a konvertovali z judaizmu na katolicizmus, Dubner sa vrátil k pôvodnej viere, o čom napísal knihu Turbulent Souls. Najprv sa chcel venovať hudbe, svoju kapelu však opustil a stal sa z neho publicista. S manželkou a deťmi žije v New Yorku.