Jozef Darmo (1932), novinár, publicista, básnik, spisovateľ, vedec, vysokoškolský pedagóg. Po celý život bola básnická tvorba spoveďou jeho duše. Osobitne po roku 1968, keď ho postihlo 20-ročné obdobie politicky, občiansky vynútenej exkomunikácie z verejného i vedeckého života so zákazom publikačnej činnosti.
Poézia básnika Jozefa Darma nie je iba citová reflexia zážitku, bytia, žitia, snení: Je poéziou hlbín ľudskej duše, ducha človeka. Básnik preniká do základov krízy ľudskej civilizácie, rodiny a národov. To je osnova vydaných básnických diel Diabolský amok (2000), Pečate v kameni (2016), Čas s Tebou (2017), Tmavý chlieb (2017.
Po dvoch predchádzajúcich básnických zbierkach (Pečate v kameni (2016) - je to výpoveď o morálnej, etickej a mravnej osnove slovenského národa, o obraze jeho duše, srdca tej doby a Čas s Tebou (2017) - v nej nastavuje obraz posolstvu muža a ženy, ich lásky, rodiny, klenbe identity národa, života pokolení) autor tentoraz predkladá čitateľovi básnický obraz domova v
Jozef Darmo (1932), novinár, publicista, básnik, spisovateľ, vedec. Po celý život sa novinárstvo, publicistika a vedecká aktivita prepájali s jeho umeleckou dimenziou. Po roku 1968 prišlo takmer 20-ročné obdobie vynútenej exkomunikácie z verejného i vedeckého života a väčšina jeho rozsiahlej rukopisnej tvorby zostáva v samizdatových rukopisoch.
Jozef Darmo (1932), novinár, publicista, básnik, spisovateľ, vedec, po dlhšej odmlke predstupuje pred čitateľskú verejnosť s lyricko-epickou skladbou Pečate v kameni (dielo napísal v roku 1972). Zbierkou nás vracia do osudov vojaka Slovenskej armády východného frontu. Do jeho návratu, do ohňa povstaleckých bojov na území Slovenska.