Dielo najväčšieho ruského spisovateľa Alexandra Sergejeviča Puškina (1799 -1837) má v dejinách ruskej i svetovej literatúry epochálny význam.
Sbírka Povídky jazzového věku autora Francise Scotta Fitzgeralda obsahuje jedenáct fantaskních a parodických povídek, arabesek, črt a jednoaktovek, včetně proslaveného "Podivuhodného případu Benjamina Buttona", a představuje první souborné a úplné vydání Fitzgeraldovy druhé povídkové sbírky (Tales of the Jazz Age) z roku 1922.
Chtěli byste zestárnout do podoby dítěte? Nebo vlastnit diamant velký jako Ritz? A co takhle prožít celý život jako lenivý aristokratický švihák? Co není možné v realitě, lze zakusit v Žabcích a filozofech. Nechte se omámit fantastickými zápletkami, jazzovými rytmy a atmosférou záhadných jižanských sídel. Humorné, groteskní i melancholické zážitky zaručeny!
Symbolista Valerij Jakovlevič Briusov sa dodnes pokladá za najvýznamnejšieho predstaviteľa ruskej moderny. Výber jeho poviedkovej tvorby je žánrovo bohatý. Tvoria ho historické prózy, motívy zo súčasnosti i futuristické vízie s prvkami vedeckej fantastiky. Tento zväzok obsahuje poviedky Reia Silvia; Mozart; V zrkadle; Za seba, či za inú; Republika Južného kríža.
Próza Pod Starým mostom, ktorej autorom je významný ruský symbolista Valerij Jakovlevič Briusov sa vyznačuje žánrovou pestrosťou. Výber jeho tvorby zahŕňa historické prózy, motívny zo súčasnosti i futuristické vízie s prvkami vedeckej fantastiky.
Symbolizmus a expresionizmus v spojení s filozofickými náhľadmi na ľudský osud sa spájajú do celistvého celku v diele slávneho ruského spisovateľa Leonida Andrejeva. Múzami obdarený skeptik čelil celý život depresívnym stavom, a pretože neveril ani v Boha, v silu rozumu, ba ani v mravné hodnoty, veľmi bolestne prežíval svoje neľahké rozpoloženie.
Vyberať z diela Jána Kollára nie je také jednoduché. Tento veľký básnik je až do takej miery mumifikovaný, že oživiť ho vyžaduje poznanie a cit. Oboma predpokladmi disponuje znalec nášho národného obrodenia Miloslav Vojtech.
Výber Jany Kuzmíkovej predstavuje komplexnú tvorbu Ivana Horvátha – od prvých textov autora z debutu Mozaika života a snov cez zbierky próz Vízum do Európy, Nepravdepodobný advokát či Tak sa to malo stať až po esej Návrat do Paríža.
Nikto nenapísal a už ani nenapíše také dielo o našom kritickom myslení ako Fedor Matejov.
Druhá část sbírky slovenských pohádek sesbíraných Boženou Němcovou obsahuje 21 známých pohádek jako: O Zlatovlásce; Jak šlo vejce na vandr; Sůl nad zlato; O Popelce; O Širokém, Dlouhém a Žarookém; Pamodaj Růžový puk… Pohádky jsou psané v českém jazyce, s přímou řečí ve slovenském nářečovém přepisu.
První část sbírky slovenských pohádek sesbíraných Boženou Němcovou obsahuje 36 známých pohádek jako: Král času; Valibuk; Mahulena, krásná panna; Vlkolak; Sluncový kůň; Pamodaj šťastia, lavička… Pohádky jsou psané v českém jazyce, s přímou řečí ve slovenském nářečovém přepisu.
Válka s mloky je satirický science-fiction román. Poprvé byl vydán v roce 1936. V tichém oceánu byl objeven nový druh inteligentních živočichů - mloků. Nejdřív byli využíváni jako laciná pracovní síla - otroci. Mloci se vyvíjeli, učili a vzdělávali, dokud nevytvořili vlastní národy.
Detvan je lyricko-epická báseň napísaná v rokoch 1845 až 1847. Príbeh je inšpirovaný príbehmi o Matejovi Korvínovi a príbehmi s jánošíkovskou tematikou. Odohráva sa v 14. storočí v okolí Poľany počas panovania Mateja Korvína. Cieľom diela bolo prispieť k národnému povedomiu Slovákov.
Eugen Onegin je román vo veršoch, ktorý sa pokladá za vrcholné dielo A. S. Puškina. Eugen je cynický mladý muž, švihák a bohém z vyššej spoločnosti, znudený životom, plesmi, večierkami, konvenciou a pretvárkou. Ide o "zbytočného človeka", ktorý žije bez cieľa, hľadá sám seba, no pritom zraňuje ľudí vo svojom okolí a nakoniec aj sám seba.
Ivanov je dráma v štyroch dejstvách, v ktorej Čechov ukázal novú podobu zbytočného človeka, topiaceho sa vo všednosti provinčného života. Manželka Nikolaja Ivanova je chorá na tuberkulózu, Ivanov jej pre veľké dlhy nemôže zaplatiť cestu na Krym. Jeho známi ho považujú za prospechára a hovoria, že si ju vzal len pre veľké veno.
Malomestské rozprávky sú zbierkou 10 veselých poviedok z malomestského prostredia. K nim sú pripojené novely Papuča, Ženích, Balek, Oľga, Elena, Hríby, Medicína, Slovo lásky.
Ústrednou postavou tejto drámy je veľký francúzsky autor komédií Jean Baptiste Poquelin známy ako Moliere. Hlavnou témou diela je boj umelca s despotickým režimom Ľudovíta XIV. a pokrytectvom jeho dvora. Hra popisuje udalosti vedúce k Molierovej smrti.rnBulgakov dielo dokončil v roku 1933, hra bola uvedená v 1936 a hneď aj zakázaná. Knižne ju vydali až po tridsiatich rokoch.
Dráma je známa aj ako Posledné dni a bola napísaná v 1935. Zobrazuje posledné dni nerovného zápasu klasika ruskej poézie Alexandra Sergejeviča Puškina s cárskym dvorom, vrcholiacim jeho tragickou smrťou. "Hlavným Bulgakovovým želaním bolo vyhnúť sa banalizovaniu, splošteniu drahocenného obrazu veľkého básnika.
Statky-zmätky je dráma v štyroch dejstvách pojednávajúca o mladej dvojici, ktorá na nátlak okolia pristala na uzavretie manželstva bez lásky s prísľubom majetku. Smrť Ďurka Langsfelda je dramatizovaním udalostí z roku 1849. Juraj Langsfeld bol slovenský národovec, učiteľ, kazateľ a dobrovoľník.
Významné dielo svetovej dramatickej tvorby 19. storočia, Ujo Váňa, je unikátom medzi Čechovovými drámami, lebo ide o prepracovanie jeho vlastnej staršej drámy Drevený démon. Majetok profesora Serebriakova na dedine spravuje jeho dcéra Soňa a jej strýko Vojnickij. Profesor sa vracia na majetok so svojou druhou manželkou Jelenou.