Príspevky: Naturalizmus - Príroda a normtivita Mariana Szapuová Naturalistické tendencie vo filozofii Davida Huma Martin Nuhlíček Inštrumentálna normativita naturalizovanej epistemológie Robert Maco Fyzika a naturalistická filozofia: Fyzikálne a filozofické aspekty kalibračného princípu Jaroslava Vydrová Aplikácia fenomenológie v antropologickom a
Juraj Halas Čeernikov projekt metodológie vied: teoretická retrospektíva Lukáš Zámečník Explanační monismus u nekauzálních vysvětlení Mohammad Sobhan Jalilian A Full-Fledged Defense of Principle-Based Ethic against Moral Particularism Patrícia Dudíková (Post)človek (post)človeku vlkom: Problémy priateľstva ako kohézneho prvku v spoločnosti
Príspevky: Lukáš Bielik Argument a jeho podoby vo filozofii vedy Tatiana Sedová K otázke povahy pojmov v sociálnom a humanitnom poznaní Dominik Sadloň Semantická informácia, misinformácia a dezinformácia Dalibor Makovník Je Eulerova explanácia nemožnosti prechodu kráľoveckých mostov symetrická alebo asymetrická?
Príspevky: Juraj Čáp, Marián Pálenčár K problému dôvery Marek Otisk Platónske vlastnosti prvků v tzv.
Príspevky: Dalibor Makovník Je možné pomocou Skowovej teórie kauzálnej explanácie kritizovať Hempelove štandardné príklady na nekauzálnu explanáciu?
Príspevky: Marek Neština Pojem verzus koncepcia spravodlivosti v analytickej filozofii práva (1. časť) Břetislav Horyna Hybné síly environmentální politické filosofie Michaela Dudová Protiveřejná a antiveřejná alternatívni média a jejich kritika žurnalistické objektivity Dagmar Smreková K otázke morálnej zodpovednosti kolektívnych entít
Príspevky: ARISTIPPOS A SOKRATIKA Vladislav Suvák Aristipos a zrodenie sokratovského hedonizmu Jaroslav Cepko "Belieme" a "sladneme" - nový jazyk o svete bez predmetov?
Príspevky: Ladislav Zemánek Metafyzické předpoklady leberální demokracie Alžbeta Kuchtová Pojem inakosti a environmentálna filozofia - Emmanuel Levinas a Martin Buber David Černín Faking a Collision Course: When History Slashes with Populism Anna Viktorovna Tonkovidova Nikolay Berdynaev: The Dialectics of Sobornost Jakub Švec Čo nám môžu ponúknuť
Príspevky: Oľga Navrátilová Myšlení a řeč: Herderova koncepce platónskeho učení o anamnesi v kontxtu jeho rané filosofie řeči Sonja Weiss Ficino´s Doctrine of Love and Beauty and its Paltinian Background Martin Turčan Kritika pojmu ľudskej dôstojnosti v koncepcii Suzy Killmisterovej Vladimír Svoboda O názorových neshodách ohledně definice pojmu argumentace
Kniha VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ, ALE NIKDY VÁM TO NEPOVEDALI. „Šialenec“, ktorému sa znova a znova a znova dokázalo, že má pravdu.
Raný metodologický spis (1660-1662) novovekého holandského filozofa Barucha Spinozu v novom slovenskom preklade a bilingválnej latinsko-slovenskej verzii. Hoci ide o kratšie a nikdy nedokončené dielo, podľa niektorých názorov predstavuje Logiku k Spinozovej Etike.
Josef Maria Bocheński byl významný badatel v logice, ale také učitel filozofie, proslulý srozumitelným podáním filozofického myšlení.
V polovici 1. storočia nášho letopočtu napísal stoický filozof Lucius Annaeus Seneca spis O pokoji mysle. V tejto jedinečnej svojpomocnej príručke sa štylizuje do pozície lekára poskytujúceho praktické liečebné rady, ako sa vyrovnať s duševným nepokojom.
Urbání revoluce je jednou z nejdůležitějších knih Henriho Lefebvra, francouzského marxistického filosofa a urbánního sociologa, jehož myšlenky zásadně změnily nejen způsob nahlížení a zkoumání města, ale také užívání a vnímání města samotnými obyvateli. Kniha je prvním překladem díla Henriho Lefebvra do češtiny!
V šestisvazkových Sebraných spisech Ladislava Klímy vyšly dosud čtyři svazky: I. Mea (texty o sobě samém), II. Hominibus (korespondence), III. Svět atd. (filosofické knihy a publicistika) a IV. Velký roman (nejrozsáhlejší Klímovo beletristické dílo).
Kniha je sestavena z besed Michaela Laitmana s Anatolijem Uljanovem. Michael Laitman – doktor (Ph.D.) v odboru filosofie, držitel titulu MSc. v biokybernetice, zakladatel a prezident Ari Research Institute (ARI). Je autorem více než 40 knih, které jsou přeloženy do 17 jazyků.
Kniha poprvé českému čtenáři souhrnně představuje myšlení předního světového filosofa náboženství Richarda Kearneyho. Jeho středobodem je koncepce tzv.
Přední představitel maďarské literatury 20. století Sándor Márai (1900–1989) je autorem rozsáhlého románového, publicistického i deníkového díla. Díky jeho důkladné četbě a sledování evoluce nejrůznějších filozofických vlivů (S. Freud, F. Nietzsche, J. Ortega y Gasset, O.
Traktát o starém zákoně (STh I-II, q. 98–105) navazuje na pojednání o zákonech obecně a předchází traktátu o novém neboli evangelním zákoně.
Monografia ponúka originálny ucelený výklad filozofie a etiky novovekého mysliteľa Barucha Spinozu (1632-1677), v ktorom sa autorka usiluje o skĺbenie spinozovských a súčasných filozofických a neurovedeckých skúmaní.