Zmapování dosud neznámé historie Příbrami a jejího okolí na základě studia dochovaných archivních pramenů se zaměřením na řemesla, kulturu, hospodářství, stavební vývoj města Příbramě, dolování a zpracování stříbrné a železné rudy, průběh a důsledky dvou morových epidemií 1680/81, 1713/14, válečné konflikty s Turky apod.
Již název knihy je vypovídající v této publikaci se dozvíme, jak to bylo s královskými potomky a jejich sňatky a budou vytaženi kostlivci ze skříní nejznámějších anglických panovníků. Byli princové z Toweru nelegitimními dětmi? Měl Jindřich VIII. opravdu šest manželek? Jak moc byla panenská královna Alžběta I. opravdu pannou?
Dějiny diplomacie a mezinárodních vztahů tvoří již od konstituování historie jako vědeckého oboru počátkem 19. století jedno z nejdůležitějších badatelských témat. Už německý historik Leopold von Ranke (17951886) se svými nástupci považovali studium zahraniční politiky jednotlivých (evropských) zemí za pomyslný vrchol dějepisného zkoumání.
Knihu, ktorú napísal autor Stanislav Kunák možno považovať za pôvodnú, nakoľko komplexne spracovaný vývoj špeciálnopedagogickej inštitucionálnej starostlivosti v okrese Hlohovec doteraz chýbal. Význam práce a jej opodstatnenosť je zrejmá, pretože bez poznania špeciálnopedagogickej histórie, nie je možné rozvíjať súčasnú špeciálnopedagogickú teóriu a prax.
Publikácia v origináli, v nemčine o histórii Židovskej obce v Bratislave od začiatkov do roku 1526. V knihe sú uvedené širšie politické, sociálne a finančné súvislosti v Maďarskom Kráľovstve, edikty a nariadenia kráľov, vysokých úradníkov, pápeža a ich preklady do nemčiny, so špeciálnym zreteľom na židovské obyvateľstvo v celom kráľovstve.
Mohlo by sa zdať, že o Krymskej jari z roku 2014 bolo už napísané všetko. Táto kniha je však iná. V. Baranec hľadal odpovede na svoje otázky nielen v kremeľských kanceláriách, ale aj na cestách na postmajdanskú Ukrajinu a na Krym, kde sa stretol s prívržencami návratu polostrova do Ruska, ale aj s odporcami.
Druhá světová válka se dlouhodobě těší mimořádnému zájmu historiků i odborné veřejnosti. Snad žádnému jinému tématu světových dějin nebyla věnována taková pozornost jako právě tomuto konfliktu 20. století, jenž bezpochyby patří mezi nejdramatičtější a nejtragičtější období moderních dějin.
This book, unique of its kind, informs the reader about the history and development of Slovakia and the Slovaks.
Do pěti oddílů členěná publikace s množstvím obrazových příloh pojednává v nebývalém rozsahu o staletém stavebním vývoji Bertramky, který začal pouhou boudou na vinici. Pražská pěvkyně Josefa Dušková ji 1783 koupila už jako patrovou letní rezidenci s představeným schodištěm, jakož i se stájemi pro hospodářský dobytek. V 19.
November 1989 prekvapil všetkých: vládnucich komunistov a ešte viac konšpirátorov rôznych skupín. Pohľad priameho aktéra na zlomové udalosti novembra 1989 a na začiatok deväťdesiatych rokov, kedy politiku tvorili neskúsení revolucionári a nadšenci a proti nim stáli pragmatické vyškolené nomenklatúrne kádre.
Kniha historičky Vlasty Jaksicsovej predstavuje výber publikovaných starších, novších i nepublikovaných vedeckých štúdií, článkov, esejí a statí za posledné desaťročie. Vychádza v rámci edície slovenskej historiografie na pôde jej materského pracoviska, Historického ústavu SAV. Jaksicsová v úvode knihy o. i.
Meč a kríž. Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. 12. storočie) Krajiny strednej Európy prešli medzi 10. až 12. storočím obdobím zásadných zmien. Táto transformácia sa nevyhla ani oblasti výkonu moci, kde sa naplno prejavila úzka spolupráca vojensko-politických a duchovných elít.
Béla Grünwald (1839 - 1891), s ktorého menom sa spája zatvorenie troch slovenských gymnázií a Matice slovenskej v roku 1874, sa stal najnegatívnejšou, takmer už diabolskou postavou slovenskej strane - nepoložil otázku, čo ho motivovalo, ako sa dá jeho konanie vysvetliť?
Slovenský historik Ladislav Deák, autor viacerých monografií (naposledy úspešnej a už rozpredanej publikácie o slovensko-maďarských vzťahoch v rokoch 1938 1939), pripravil novú populárnu knihu Hra o Slovensko. V nej pútavo a zasvätene približuje čitateľovi širokú škálu záujmov maďarskej a poľskej politiky o Slovensko v rokoch 1933 1939.
POČÁTKY NORMALIZACE V ČESKOSLOVENSKU (1969-1971) * Gustáv Husák na počátku tzv. normalizace (nejen) ve světle ruských archívů * Stranícke previerky nielen komunistov * Syndróm roku 1968 * Několik poznámek k tématům kolem normalizace * Stalinistická federace a jak s federalismem ve střední Evropě * Pragmatizmus a pluralizmus namiesto utópií.
Slovenský Kalvínsky Žaltár je dielom slovenských kalvínov z východného Slovenska z polovice 18. storočia, ktoré je doteraz známe skôr informatívne najmä z vedeckých a odborných článkov, no širšia verejnosť sa s ním priamo nikdy nestretla.
Začlenením územia Slovenska do štátneho rámca prvej Československej republiky v roku 1918 vznikla pre viacero oblastí potreba ich naliehavej unifikácie. Jedným z kľúčových problémov bolo zjednotenie dopravnej infraštruktúry, nevyhnutnej pre ďalší hospodársky a sociálny rozvoj krajiny, nehovoriac o jej vojenskom význame.
Kolektívna monografia sa zaoberá špecifickými problémami doby a jej aktérmi z radov učiteľov na Slovensku, s dôrazom na roky existencie prvej Československej republiky. Zachytáva kultúrny prerod spoločnosti, jeho zmeny v prístupe ku výchove a vzdelávaniu v školskom a mimoškolskom prostredí.
Kniha s názvom Fulianka, ako naznačuje jej názov, prináša informácie o málo známej obci v srdci Šariša. Hoci sa obsahovo sústredí na históriu obce, spracovaním presahuje svoj názov. Kniha prináša informácie nielen o obci, ale aj o širšom okolí s presahom na reálie celej krajiny.
Publikácia vznikla pri príležitosti 50. výročia česko-slovenskej jari roka 1968.