Autor: Dědová Mária
Vydavateľstvo: TU - Filozofická Fakulta 2010
EAN: 9788080823580
Problematika šikanovania v interpersonálnych vzťahoch mládeže patrí medzi stále aktuálne fenomény pedagogicko-psychologickej teórie i praxe. Záujem o tento fenomén neutícha ani v súčasnosti, nakoľko prejavy agresivity mládeže nie sú na ústupe. Šikanovanie má mnohotvárnu podobu, na ktorú veľmi výstižne a odborne upozorňuje predložená publikácia.
čítať viacProblematika šikanovania v interpersonálnych vzťahoch mládeže patrí medzi stále aktuálne fenomény pedagogicko-psychologickej teórie i praxe. Záujem o tento fenomén neutícha ani v súčasnosti, nakoľko prejavy agresivity mládeže nie sú na ústupe. Šikanovanie má mnohotvárnu podobu, na ktorú veľmi výstižne a odborne upozorňuje predložená publikácia.
Autorka sa zameriava na riešenie problému šikanovania z aspektu psychologickej analýzy hodnôt a zmyslu života. Zároveň toto skúmanie realizuje so zakomponovaním pojmov, ktorými sú adolescencia, primárna rodina a vrstovnícka skupina. Nóvum jej riešiteľského prístupu nespočíva iba vo voľbe nových aspektov, ale najmä v presune pozornosti z tradičnej analýzy obete šikanovania na analýzu agresora šikanovania. Práca nielen systémovo prezentuje novo získané a často ešte neznáme fakty, ale i adekvátne začleňuje nové poznatky do exitujúceho poznatkového systému. (Prof. PhDr. Ján Grác, DrSc., Trnavská univerzita v Trnave)
Dnešná škola nedisponuje optimálnym pedagogickým, personálnym a materiálnym zabezpečením, ktoré by umožňovalo adekvátne riešiť výchovu a vzdelávanie detí s poruchami správania. Publikácia Márii Dědovej prináša potrebný a odborníkmi dlhšie očakávaný vhľad do problematiky porúch správania, šikanovania a osobnosti agresora. Poznatkovo cenná je tiež analýza Franklovho a Popielskeho prístupu k hodnotám a k význame hodnôt pre človeka. Nové je najmä skúmanie hodnôt a prežívanie zmysluplnosti života u agresorov šikanovania, ktoré autorka realizovala nielen kvantitatívnymi, ale i kvalitatívnymi metódami, aby tak získala celistvý obraz o povahe skúmaného javu. Teoretické i výskumné sledovanie týchto premenných možno považovať za eminentne dôležitú úlohu prinášajúcu nové poznatky a výsledky pre slovenskú sociálno-psychologickú a školsko- psychologickú prax. (Doc. PhDr. Eva Gajdošová, CSc., Univerzita Komenského v Bratislave)
Dědová Mária
9 €