Autor: Dušana Priehradná
Vydavateľstvo: EduGraf 2022
EAN: 9788097333713
Cieľom knihy je pomôcť odborníkom rozšíriť poznatky v oblasti terapeutickej a poradenskej práce s malými deťmi a ich rodičmi. Snahou autorky je čitateľom poskytnúť základné informácie a praktický exkurz do metódy nedirektívnej terapie hrou a filiálne terapie.
čítať viacCieľom knihy je pomôcť odborníkom rozšíriť poznatky v oblasti terapeutickej a poradenskej práce s malými deťmi a ich rodičmi. Snahou autorky je čitateľom poskytnúť základné informácie a praktický exkurz do metódy nedirektívnej terapie hrou a filiálne terapie. Porozumenie vývinovým procesom, neuropsychológii a psychopatológii dieťaťa je dôležitou súčasťou práce detského terapeuta, preto sa autorka v knihe snažila priniesť aj rôzne pohľady, názory a úvahy týkajúce sa týchto tém. Veríme, že kniha podnieti vašu túžbu a zvedavosť dozvedieť sa o terapii hrou a filiálnej terapii viac.
Recenzie
Prof. PhDr. Eva Mydlíková, PhD.
Publikácia je prezentáciou veľmi vydarenej implementácie teoretických poznatkov do poradenskej praxe, v ktorej autorka prezentuje základné vedomosti o vplyve výchovy na vývin mozgu dieťaťa a jeho správanie, o základných princípoch nedirektívnej terapie hrou a filiálnej terapie. Monografia, určená odbornej verejnosti, má potenciál vysokoškolskej učebnice.
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.
Publikácia je cenná pre odborníkov z praktickej a akademickej sféry pôsobiacich v psychologických, sociálnych a pedagogických vedách, psychológov, špeciálnych pedagógov, pedagogických a odborných zamestnancov a pracovníkov príbuzných profesií, osobitne terapeutov. Svojím spracovaním poukazuje na gracióznosť prepojenia vlastnej praktickej skúsenosti autorky a jej teoretického zakotvenia. Zvlášť vyzdvihujem autorkino svedomité, starostlivé a vľúdne sprevádzanie čitateľa pútavou cestou detailného poznávania odpovedí na otázky o vplyve výchovy na vývin mozgu a správanie dieťaťa, inšpiratívne zoznámenie sa s nedirektívnou terapiou hrou a s jej väzbou na rodinnú terapiu aj so zreteľom na vzťah, komunikáciu s rodičom a jeho zapojením (sa) do terapeutického procesu. Publikácia je nesporne osobitým prínosom pre súčasnú pedagogickú a psychologickú teóriu a prax.
MUDr. Romana Richterová, PhD.
Publikácia je svojím obsahom určená najmä terapeutom, istotne však obohatí aj odborníkov z príbuzných odborov, prichádzajúcich do kontaktu s deťmi. Rovnako bude nápomocná aj rodičom, ktorých dieťa terapiu hrou podstupuje, a umožní im implementovať základy voľnej hry vedenej dieťaťom do domáceho prostredia.
PhDr. Erika Tichá, PhD.
Nedirektívna terapia hrou a filiálna terapia predstavujú samostatné, pomerne mladé a neustále rozvíjajúce sa disciplíny s neustále narastajúcim záujmom o ne na Slovensku. Predložená kniha predstavuje dielo, ktoré naplní potreby odbornej, ale aj laickej verejnosti v oblasti teoretického využitia hry a zaslúži si náležitú pozornosť a záujem.