Autor: Miloš Marek
Vydavateľstvo: TU - Filozofická Fakulta 2011
EAN: 9788374904117
Nový zborník Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity vychádza ako dvojčíslo (XI-XII). Tento fakt už sám o sebe naznačuje bohatú vedeckú produkciu zmieneného pracoviska. Zborník je obsahovo rozdelený na dve časti. Prvá je venovaná pamiatke prof. PhDr. Vincenta Sedláka CSc, ktorého nedožité 80 výročie narodenia si katedra pripomenula 2.
čítať viacVladimír Rábik
TU - Filozofická Fakulta 2014 18 €Nový zborník Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity vychádza ako dvojčíslo (XI-XII). Tento fakt už sám o sebe naznačuje bohatú vedeckú produkciu zmieneného pracoviska. Zborník je obsahovo rozdelený na dve časti. Prvá je venovaná pamiatke prof. PhDr. Vincenta Sedláka CSc, ktorého nedožité 80 výročie narodenia si katedra pripomenula 2. decembra 2010 usporiadaním vedeckej konferencie nazvanej príznačne „Cesty za poznaním stredoveku“. Príspevky, ktoré na nej odzneli, tvoria prvú a ťažiskovú časť nového dvojčísla zborníka SHT. Nájdeme tu teda štúdie mnohých profesorových kolegov ale aj žiakov a rovesníkov. Na samom začiatku je laudácia M. Dobrotkovej, potom osobná spomienka L. Sulitkovej, nasledujú príspevky R. Marsinu o mikulášskom patrocíniu a začiatkoch výsadných miest na Slovensku, F. Uličného o kniežati či kráľovi Svätoplukovi, M. Mareka o hrade Bana a spôsoboch sťahovania cudzincov do Uhorska, D. Dvořákovej o stredovekej epistolografii, D. Veličku o kysuckých hydronymách, J. Hladkého o historicko-onomastickom výskume, M. Novákovej o prínose V. Sedláka pre slovenskú onomastiku, Z. Lopatkovej o farskom hospodárení v ranom novoveku, V. Rábika a začiatkoch stredovekého kláštora v Prievidzi, M. Skalskej o území hradu Beckov v Gemeri a P. Vrableca o osídlení Záhoria v 13. storočí. Na konci sa nachádza bibliografia prác prof. Sedláka, ktorú spracovala M. Nováková.
Druhá časť dvojčísla obsahuje zväčša príspevky mladých a perspektívnych historikov spojených s katedrou histórie FF TU. M. Marek píše o šľachtickej rodine Čechovcov z Levíc, M. Mrekaj o najstarších oravských metáciách, S. Zdarileková o pozadí gregoriánskej reformy kresťanského kalendára, M. Franko o prenikaní viničného práva do Malokarpatskej oblasti, M. Bohačiaková o Fándlyho diele Compediata historia gentis Slavae, D. Hupko o výchovnej stratégii červenokamenských Pálfiovcov, R. Ristovská o parku Brunšvikovcov v Dolnej Krupej, H. Palkovičová o situácii v Slovenskej lige v roku 1916, M. Garek o vzťahu HSĽS k Poľsku v medzivojnovom období, P. Petruf o vzťahoch medzi Slovenskom a Poľskom počas druhej svetovej vojny, M. Manák o pôsobení Európskej poradnej komisie v rokoch 1943-1945. Zborník uzatvárajú recenzie na osem prác či zborníkov, ktoré vyšli v poslednej dobe z pera slovenských alebo aj zahraničných historikov. Veríme, že toto dvojčíslo si nájde svoje dôstojné miesto v knižnici každého seriózneho historika a záujemcu o naše a svetové dejiny.
Miloš Marek
31,50 €