Tkaní ve všech raných kulturách odráželo akt stvoření. Christina Martinová v této nádherné knize předkládá historii, lidové tradice a techniky tkaní napříč různými kulturami. Objasňuje a názorně ilustruje tři základní tkaninové struktury vazbu plátnovou, keprovou a atlasovou a také některé nejznámější vzory.
Publikácia prináša obraz o osobitej oblasti výtvarnej tradície na Slovensku označovanej ako ľudové umenie. Tradície, ktorej gro bolo ukotvené predovšetkým v roľnícko-pastierskej kultúre, ale vzťahovala sa aj k vidieckemu prostrediu malých mestečiek.
Táto edícia zaznamenáva predovšetkým také techniky tradičných remesiel, ktoré sú už v súčasnosti na ústupe alebo sú úplne zabudnuté. Aj technika pletenia šúpoľovej obuvi patrí medzi tie menej známe, nakoľko kukurica sa v minulosti pestovala iba na južných častiach Slovenska a šúpoľovú obuv nosili v minulosti iba tí najchudobnejší.
The “Different Hearing” programme is primarily focused on children and young people ages 5 to 18, and was tried out on a wide spectrum of students from primary schools through special needs schools to music schools.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vydal v novembri 2014 prvú publikáciu, zaoberajúcu sa obsiahlou a dôležitou, ale dosiaľ nespracovanou tematikou zvonov a ich pamiatkovej ochrany.
Publikácia Biče poskytuje čitateľovi okrem stručnej histórie a charakteristiky aj podrobný pracovný postup vyhotovenia pastierskeho biča. Pastierske biče boli na Slovensku vyhotovované samotnými užívateľmi bičov – pastiermi. V rôznych oblastiach Slovenska sa preto jednotlivé biče výrazne líšili najmä spôsobom zapletania švihacej časti biča alebo ozdobou rúčky.
Publikácia podáva prehľad všetkých rezbárskych výzdobných techník, ktoré sa v ľudovom prostredí používali pri vonkajšej úprave dreva na jeho estetické dotvorenie. Neobsahuje žiadne výrobné postupy, zameriava sa na konkrétne ukážky roztriedené podľa jednotlivých rezbárskych techník, ako sú reliéfna rezba, plošná výzdoba v dreve ale aj plastická rezba.
Redakcia Ústredia ľudovej umeleckej výroby vydáva novú knihu Oľgy Danglovej: Modrotlač na Slovensku, Blueprint in Slovakia. Toto dielo vychádza po dlhom čase ako zásadná súhrnná publikácia k problematike modrotlače, v ktorej sa autorka opiera o výsledky dlhoročného systematického výskumu.
Zborník príspevkov zo sympózia usporiadaného pri príležitosti výstavi Historizmus v umeleckom remesle
Kniha obsahuje nejen praktické popisy včetně obrazové dokumentace jednotlivých pracovních postupů, ale i chemické předpisy a výběr nástrojů pro keramickou dílnu. Výklad je doplněn o druhy dekoračních technik, ale především obsahuje množství barevných ukázek uměleckých předmětů, zhotovených touto výtvarnou technikou.
Od r. 1996 vydáva Ústredie ľudovej umeleckej výroby každoročne učebnicovou formou spracované návody na osvojenie si základov tradičných výrobných techník. Každá príručka obsahuje krátky historický úvod, informáciu o príprave materiálu, zoznam pomôcok, názorne spracovaný postup práce a ukážky hotových výrobkov.