Rozsahem střídmá knížka z pera renomovaného spisovatele a kazatele Daniela Pastirčáka není akademické kompendium ani encyklopedická příručka.
Na stránkach tejto knihy nahliadneme pod povrch základných ľudských vzťahov – do vzťahu muža a ženy, do vzťahu rodičov a detí, do vzťahu človeka k spoločnosti, do vzťahu človeka k sebe samému a do vzťahu človeka k Bohu. Kniha môže pomôcť ľuďom, ktorí hľadajú zmysel vecí a života, porozumieť tomu, ako to so všetkými našimi vzťahmi zamýšľa Boh.
Autor je slovenský básnik, prozaik, esejista, výtvarník, ale najmä kazateľ Cirkvi bratskej. Jeho nová próza je inšpirovaná pobytom a meditáciami na Mariánskej hore nad Levočou. Kniha je snovou výpravou do sveta dospievajúceho dievčaťa. Ocitne sa na svete bez toho, aby ju tu niekto chcel.
Táto kniha nie je kľúčom k Biblii, ako je návod na poskladanie zakúpeného produktu. Nie je ani systematickým výkladom jednotlivých textov alebo kníh. Je niečím omnoho viac. Renomovaný slovenský autor, výtvarník, prozaik a kazateľ Daniel Pastirčák ponúka čitateľovi náhľad do kuchyne, pohľad za oponu.
Každý z nás má svoju horu, na ktorú musí počas života vystúpiť. Hora chlapca Pontyho je obrovská, dovysoka čnie uprostred dvoch protipólov – sveta vydezinfikovanej efektívnosti a sveta plného prírodnej emocionality. Vo vnútri chlapcovho srdca sa tie vesmíry spájajú, v mieri prepletajú; vonku sú však na život a na smrť znepriatelené.
Jób je kontroverzný básnik. Jeho verš znie moderne, je trúfalý. Ruší tabu, ktoré zostalo tabu až do dnešných dní. Všetko sme odtabuizovali, a predsa nám jedno tabu zostalo: Nepatrí sa, aby človek verejne hovoril o svojej túžbe po smrti.
Súbor desiatich esejí o desiatich prikázaniach, inšpirovaný cyklom filmov poľského režiséra Kieslowského. Daniel Pastirčák je teológ, mysliteľ, ilustrátor a publicista. Jeho tvorba nie je určená len ľuďom hľadajúcim náboženské odpovede - vo svojej tvorbe Pastirčák oslovuje témy univerzálne, blízke všetkým ľuďom dneška.
Knihu autor venuje Sandre a Zuzane z Nota Bene i všetkým bezdomovcom. Časť textov bola pôvodne publikovaná práve v tomto periodiku. Texty v Pastirčákovej knihe sa miestami vyznačujú až fulghumovským pôvabom podania, sa prístupným a štýlovo čistým spôsobom hovorí v rozsahovo kratších textoch o veľkých veciach.
Na ceste ku krídlam ju opustia jej rodičia, starenka Anči a starček Janči, a neskôr i jej muž, a zo sklenenej guľôčky k nim vyskočia tri deti a neskôr i vnúčatá. Rozprávanie je plné pre autora typickej poetiky a metafor, vďaka ktorým má silu i hĺbku. Celý príbeh je vlastne darom syna, Daniela, svojej mame, Alžbetke, k narodeninám.
Eseje Daniela Pastirčáka sú meditatívne texty so spirituálnym obsahom. Prepájajú myslenie súčasníka s duchovnými odkazmi Biblie. Pastirčák chce v katedrále nájsť miesto nielen pre kanonikov, ale aj pre heretikov. Civilizácia ducha potrebuje jedných i druhých. Strážcovia ortodoxie by bez heretikov nemali z čoho klenúť oblúky ponad čas.
Tí, ktorým je blízky a zrozumiteľný myšlienkový svet a jazyk Daniela Pastirčáka, sa môžu tešiť na ďalšie zaujímavé čítanie. Tentokrát sú to výklady niektorých pasáží biblickej knihy Jánovho evanjelia. 1.časť je už k dispozícii. Jej obsah je bohatý a na 403 stranách prináša 24 kapitol.
Kniha vhodná pre čas, keď sa v kalendári stretnú meniny Adama a Evy - sviatok narodenia sveta, s Vianocami - sviatkom Božieho narodenia v človeku. Čítanie pre malých i veľkých, pre deti i rodičov. Medzi výdychom starého a nádychom nového roka je krátke ticho Vianoc. Ozvú sa hlasy, ktoré cez rok nepočuť: výška vesmíru, hĺbka v človeku.
Limitované bibliofilné vydanie (iba 150 výtlačkov) obsahuje 23 voľných grafických listov s ilustráciami Miloša Koptáka. Na reverze grafického listu sú verše Daniela Pastirčáka, jeho text sprevádzajú verše Konštantínovho Proglasu, ktorých posolstvo Pastirčák objasňuje dnešnému mladému človeku.
Daniel Pastirčák je kazateľ, esejista, prozaik, básnik, scenárista, dramatik, výtvarník, prekladateľ. Dvoma slovami: renesančný človek. Rozsahom záujmov a nadaní renesančný, spôsobom premýšľania celkom dnešný. Dnešný, ale nepoplatný plytkej dobe, smerujúci poctivo do hĺbky.
Publikácia obsahujúca meditácie, ktoré objasňujú slová z Ježišovej kázne na vrchu a tiež stretnutia ľudí s Ježišom z evanjelií.
Jedinečné úvahy Daniela Pastirčáka, kazateľa a umelca, ktoré zaujmú každého čitateľa. Kniha vychádza ako prvá z edície Kázne, ktorej cieľom je zachovať unikátne texty osobností z rôznych cirkevných tradícií.
Na stránkach tejto knihy nahliadneme pod povrch základných ľudských vzťahov - do vzťahu muža a ženy, do vzťahu rodičov a detí, do vzťahu človeka k spoločnosti, do vzťahu človeka k sebe samému a do vzťahu človeka k Bohu. Táto publikácia pomôže ľuďom, ktorí hľadajú zmysel vecí a života, porozumieť tomu, ako to so všetkými našimi vzťahmi zamýšľa Boh.
Nová kniha básní Daniela Pastirčáka prináša široko a cyklicky rozvrstvenú k vyššej komplexnosti smerujúcu výpoveď predovšetkým o portrétoch našej súčasnej ľudskej reality, nazeranej z ich vnútornej strany, aj o ikonách nášho myslenia...
Daniel Pastirčák (výtvarník, básník, esejista a kazatel Církve bratrské v Bratislavě) byl hostem Hany Svanovské v pořadu "Mezi slovy" na Radiu Proglas.