Pri príležitosti 200. výročia narodenia štúrovskeho básnika a spisovateľa Janka Matúšku ponúkame možnosť prečítať si román Pokiaľ Tatra stojí Peter Huba autor, historik, spisovateľ pútavou formou približuje čitateľom celkovú atmosféru tej doby.
Tretí diel trilógie Keď národ umieral beletrizovanou formou zachytáva zložité časy prvej Československej republiky. Radosť zo slobodných čias bola veľká, no kazili ju snahy o centralistické riadenie Slovenska z Prahy.
Blížila sa svetová vojna. Už ju bolo cítiť v povetrí. Mala rozhodnúť, kto prežije a kto nie... Štátny aparát nezaháľal. Nepriateľov vlasti bolo treba izolovať a čo najviac Slovákov poslať na front. Z trenčianskych kasární odchádzal vlak za vlakom. Konečnou stanicou boli bojiská v Haliči. Tam končila životná púť mnohých Slovákov.
Kniha historika a publicistu Petra Hubu ponúka beletrizovaný životný príbeh dvoch najvýznamnejších aktérov tohto zápasu - Pavla Mudroňa a Andreja Halašu, ich rodín a spolubojovníkov. Verne zobrazuje život v Turčianskom Svätom Martine na konci devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia a prináša mnohé zaujímavé fakty, ktoré v učebniciach dejepisu nenájdete.
Zápas o národné prežitie v posledných desaťročiach 19. a prvých desaťročiach 20. storočia je nerozlučne spojený aj s menom Blažeja Félixa Bullu. Keď v roku 1883 prišiel do Martina, kde si otvoril staviteľskú kanceláriu, akoby s ním tam zavial vánok sviežeho vzduchu.
Prišli najhoršie dni v jeho živote - bez otca. Myslel naň, snívalo sa mu s ním. Nepomohlo, že sa mu blízki prihovárali, utešovali ho. Musel rýchlo dospievať, lebo nebolo inej cesty. Mávol rukou, aj teraz chcel odohnať ťaživé myšlienky. „Ďakujem ti, Bože, velebím Ťa,a preriekol bledý v tvári, no s upokojujúcou dušou a mysľou.
Osudy piesne Nad Tatrou sa blýska sú podobne pohnuté ako osudy Slovenska od čias štúrovcov. Jej prvý dochovaný zápis pochádza z roku 1844. Kto je vlastne jej autorom? A ako sa stala slovenskou hymnou?