Monografia je výsledkom dlhoročnej spolupráce Geografického ústavu SAV na celoeurópskych projektoch CORINE land cover (CLC).
Co je to Pivandr?
Jubilejné 20. vydanie ročenky venuje pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR osobitnú pozornosť významným dejinným udalostiam a osobnostiam (M. R. Štefánik, D. S. Jurkovič). Publikácia má viacero príspevkov pod jednotným mottom Spoločné storočie.
Cestovní ruch představuje jeden z atributů moderní společnosti. Cestování je obecně chápáno jako běžná součást životního stylu. Často se setkáváme s názorem, že se začal rozvíjet až ve druhé polovině 20. století. Pro země střední a východní Evropy se dokonce objevuje až rok 1989. To je však velmi zkreslený pohled.
Publikace doprovázející stejnojmennou výstavu (Praha, Bratislava, Starý Smokovec; 2018) představuje současnou architektonickou tvorbu v horské krajině v České republice a na Slovensku.
Kniha odlehčeným až humorným stylem popisuje cestu okolo Islandu, kde jsme točili dokument. Přesný itinerář jsme neměli – rozhodli jsme se jet po hlavní islandské silnici kolem dokola a nechávali se překvapovat krásami tohoto fascinujícího kousku planety. A samozřejmě navštívili většinu důležitých turistických bodů.
Povesť hovorí, že pod vrcholom Krížnej hole, na rozhraní troch panstiev, sa stretli pastieri oviec. Jeden prichádzal zo Zvolenskej, druhý z Turčianskej a tretí z Liptovskej stolice. Slnko pálilo, a tak bolo treba ovce napojiť. A tu nastal spor o to, ktorému panstvu patrí prameň. V zápale hádky ich zrazu niekto oslovil.
Írán, země s prastarou kulturní tradicí z dob perské říše, se spoustou jedinečných nádherných památek, s úžasnou nedotčenou přírodou a především země, která uchvátí svou vstřícností a pohostinností. Jsme Peršané hrdě se místní obyvatelé příchozím představí, aby je následně pozvali ke stolu a nabídli přespání ve svých domech.
Ambíciou publikácie je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave – nazývanej aj „mestom hudby“ – súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími hudobnými žánrami.
Kniha Expedícia Vysoké Tatry 1955 približuje prostredníctvom brilantných čiernobielych fotografií Vladimíra Koštiala Prvý kolektívny prechod hlavného hrebeňa Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý zorganizovali slovenskí horolezci pod vedením Arna Puškáša na prelome februára a marca roku 1955.
Pevnou součástí tisíciletého vývoje české metropole je rovněž formování pražských zahrad a parků – palácových, hradních, klášterních, soukromých i veřejných.
Už tretie rozšírené, opravené a prepracované čitateľsky príťažlivé rozprávanie opisuje pohnuté osudy 22 hradov západného a časti stredného Slovenska.
Nové vydanie Prekrásna obrazová publikácia o Slovensku doplnená hodnotnými textami v Slovenčine, Angličtine a Nemčine.
Sprievodca prináša stručnú históriu hradu, jeho majiteľov, približuje čitateľovi vzťah Plaveckého hradu k okolitým hradom a opevneniam v oblasti Malých Karpát. Veľmi zaujímavá a ľahko čitateľná je "prehliadka" hradu, ktorá pomôže návštevníkovi lepšie spoznať jeho stavebný vývoj počas celej svojej existencie od 2.pol. 13.stor. do 18.stor.
Keď hrady prišli o svojich pánov, stratili zároveň aj svojich obrancov a investorov. Zrúcaniny - spomienky na staviteľskú zručnosť našich predkov - často miznú v hustých lesoch a kameň po kameni padajú do údolí riek, akoby na ne bola uvalená kliatba. Stredoveké hradné zrúcaniny sú našim kultúrnym dedičstvom.
Reprint turistického průvodce z roku 1925 nám představí Brdy, Brdské Hřebeny a Podbrdsko v době, kdy byl tento kraj otevřený veřejnosti a o zřízení dělostřelecké střelnice, pozdějšího Vojenského újezdu Brdy se ve společnosti a hlavně v řadách turistické veřejnosti velmi živě diskutovalo.
Z obsahu: - Drobnosti Kamenného mesta alebo ako vie vojna urobiť škrt cez rozpočet - Návšteva u disidenta alebo Rusko a Alexander Meň - S čím sa borili prví islamskí racionalisti alebo od obchodu s otrokmi až po konzervovanie DNA - Hrbáčovo oko alebo nemožnosť prekladať stredoveké texty ...
Zápisník slovenského "prekliateho básnika" a "smutného mnícha" predstavuje hlboký pohľad do básnikovho myslenia, jeho trpkú evokáciu detstva, názory na svet, Boha, poéziu, kňazské povolanie, cirkev, národ...
Pútnický bedeker sprevádza vo Večnom meste po štyroch pápežských bazilikách, cestami milosrdenstva a dobročinnej lásky, ako aj Caravaggiovým dielom. Poslúži ako výborná pomôcka pri spoznávaní Ríma a púťach v Roku milosrdenstva. *Štyri pápežské baziliky *Cesty dobročinnej lásky *Kostoly a cesty milosrdenstva *Putovanie do siedmich kostolov *Caravaggiovo dielo
Každá cesta je jako malý život. Cestování je tedy jakousi laboratoří, v které je možné porozumět životu snadněji než jinde. Já v šesti letech zapálil svou základku a v sedmi vážně onemocněl.