V ťaživej atmosfére a biednom položení sa v roku 1945 v Ríme stretávajú tri osobnosti slovenskej poézie − „vydedenci všetkých svetov“ Rudolf Dilong, Karol Strmeň a Ján Okáľ − a spoločne napíšu jedinečnú modernú baladu Traja slepí, ako hlboké svedectvo tých dní, keď mnohí navždy stratili svoju vlasť.
Kniha sprístupňuje literárnu pamiatku 15. storočia, opisujúcu cestu kyjevského metropolitu Izidora na Florentský koncil. Jej jadro predstavujú zápisky člena Izidorovho sprievodu z cesty na koncil a späť (1437 − 1440).
Knižka prináša verše naplnené veľkou poznávacou aj kompozičnou hodnotou, ktoré originálne prepájajú dve formy ľudského vedomia a ľudskej predstavivosti, z ktorých jedna sa odohráva v sne a druhá ju vedome interpretuje. Okrem takto koncipovanej intímnej lyriky autorovi nie sú cudzie ani spoločensko-kritické útvary a spoločensko-politická satira.
Kolektívna monografia sa zaoberá aktuálnymi problémami z oblasti filozofickej antropológie, sociálnej filozofie a filozofie kultúry. Autori nepristupujú k týmto oblastiam ako k disjunktným množinám, naopak, uznávajú, že v mnohých ohľadoch sa prelínajú a ich vzájomný dialóg prispieva k produktívnemu riešeniu filozofických problémov.
Kniha prináša nové pohľady na život a činnosť biskupa Pavla M. Hnilicu SJ, ktorý bol jednou z kľúčových osobností Katolíckej cirkvi v období panovania komunistického režimu na Slovensku. Štúdie popredných historikov zaradené vo vedeckej sekcii knihy neboli doteraz v takomto rozsahu a hĺbke publikované.
Akademický maliar Stano Dusík (6. jún 1946, Boleráz – 6. december 2019, Florencia) sa svojím dielom zapísal do dejín slovenského, ale aj európskeho a svetového umenia. Osobitnou tvorivou inšpiráciou sa mu stalo Turínske plátno (Sindone). Na ňom zobrazený odtlačok tváre Ježiša Krista výtvarne stvárnil v mnohých variáciách.
Svätý páter Pio – stigmatizovaný kapucín – je jednou z najvýznamnejších duchovných osobností našich čias. Už počas života priťahoval pozornosť veriacich i neveriacich a fascinácia jeho odkazom pretrváva od smrti v roku 1968 až podnes.
Z úvodu Osobnosť Andreja Hlinku (27. septembra 1864 Ružomberok – Černová -16. augusta 1938 Ružomberok) patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského spoločenského života. Aktívne stvárňoval národné hnutie a slovenskú politiku od 90. rokov 19. storočia až do svojej smrti, teda takmer polstoročie.
Cieľom knihy je filozoficky preskúmať dynamiku vzniku a priebehu konfliktu a poukázať na to, ako môže konflikt deeskalovať na základe uvedomelého uchopenia vlastnej existencie. Kľúčovú rolu v tomto procese zohráva princíp ľudskosti.
Svätý páter Pio stigmatizovaný kapucín je jednou z najvýznamnejších duchovných osobností našich čias. Už počas života priťahoval pozornosť veriacich i neveriacich a fascinácia jeho odkazom pretrváva od smrti v roku 1968 až podnes.
Zborník je zostavený z príspevkov, ktoré odzneli na vedeckom kolokviu konanom pri príležitosti ukončenia rozsiahleho pamiatkového výskumu Kostola sv. Mikuláša v roku 2019.
Monografia predstavuje doteraz najucelenejší pohľad na dielo a život, významného slovenského básnika, prekladateľa, esejistu, žurnalistu, univerzitného profesora a jednej z najvýznamnejších osobnosti slovenského exilu. Karol Strmeň (1921 – 1994) vytvoril pozoruhodne dielo, ktoré bolo na Slovensku do pádu komunizmu prakticky neznáme.
Kniha ponúka pohľad na najvýznamnejšie zjavenia Panny Márie od 19. storočia po súčasnosť, najmä ich spoločensko-náboženský kontext a posolstvá do našich čias. Jej ambíciou je, aby sa stala pre záujemcu o túto problematiku zdrojom základných informácií, po ktorom siahne, keď si bude chcieť prehĺbiť svoje vedomosti alebo si upevniť vlastnú mariánsku úctu.
Kniha rozpráva príbeh niekoľkých generácií autorkiných predkov, ako ich zachytila z rozprávania svojho otca Františka Milčeviča a súvisiaceho štúdia archívnych dokumentov, či osobného pátrania na miestach, kde členovia rodiny zanechali svoje stopy.
Monografia predstavuje priekopnícke vedecké dielo, pretože v slovenskej historiografii, či filozofickej a teologickej spisbe problematika zmyslu dejín, tobôž z kresťanského pohľadu na svet, nie je dostatočne pertraktovaná. Autor načrtáva najprv rámce kresťanskej filozofie a analyzuje dôvody, prečo sa zaoberať históriou, aký je jej význam pre spoločnosť.
Eva s dcérou Terezkou sa po siedmich rokoch vracia z Bra¬tislavy do Nitry, potom ako nie príliš vydarené manželstvo ukončila samovražda manžela. Okrem Evy však do mes¬ta prichádza aj neznámy vrah, ktorý spustí sériu vrážd. A práve Terezka a jej kamarát Geňo sa postavia vrahovi do cesty.
Toto dielo je nezvyklým, neidealizovaným pohľadom na umelo glorifikované povstanie v r. 1944. Preto môže pôsobiť až šokujúco na tých, ktorí si urobili názor na neho podľa oficiálnej propagandy. Autor na základe rozsiahleho odborného výskumu vyvracia najčastejšie klamstvá o povstaní: že bolo národným povstaním, že bolo slávnym a užitočným pre Slovensko.
Knižka Zrodená z hmly je autorkiným literárnym debutom, ktorého pôvod treba hľadať v poviedkach ukrytých v popísaných zošitoch na dne zásuvky. Desať poviedok pretkaných pohľadom a ideálmi mladej duše podáva obraz o hľadaní, nachádzaní a o ceste, ktorá dáva tej hmlistej krajine meno život.
Popredný predstaviteľ duchovno-kresťansky orientovanej poézie darúva sebe i slovenskej kultúrnej verejnosti jedinečnú knihu, ktorá rekapituluje básnickým spôsobom, čo a ako prežil.
Kniha zostavená z výrokov, zrodených počas dlhých úvah o sínusoidách života.