Majstri kuchárskeho a cukrárskeho umenia vás naučia majstrovsky skĺbiť tradičnú kuchyňu s modernými trendmi v gastronómii, dať osvedčeným potravinám a jedlám nové chute a vône, variť a piecť vtipne jednoducho, zdravo, chutne.
Medzi najlepšie diela Vladimíra Mináča, výraznej osobnosti slovenskej literatúry v 2. polovici 20. storočia, patria brilantné esejistické diela Dúchanie do pahrieb a Návraty k prevratu. V prvej knihe autor sprostredkúva a hodnotí historické fakty a osobnosti zo života slovenského národa (Francisci, Štúr, Daxner, Slovenské povstanie a i.
Výber toho najkrajšieho z bohatej zbierky oravských povestí, ktorú nám zanechal výnimočný etnograf a spisovateľ Anton Habovštiak, je citlivo upravený a doplnený úryvkami originálnych zápiskov, ktoré zberateľ kedysi zaznamenal od starých Oravcov.
Tajuplné príbehy z pradávnych čias, keď solúnski bratia priniesli písmo a drak strážil studňu na staroslávnom Devíne, i z čias, keď orol zachránil Bratislavu pred tatárskymi hordami, aj z tých pohnutých dôb, keď Turci vďaka hrbáčovej zrade dobyli Fiľakovský hrad a v Trenčíne Omar kopal studňu, ba i z čias, keď kráľ Matej dojil ovce na Kráľovej holi, alebo keď
Vianočné koledy, vinše a hry v zbierke sú prepisom (notovým a textovým) magnetofónových záznamov z hudobného archívu Slovenského rozhlasu. Záznamy sa uskutočnili v rokoch 1965 – 1995, čiže v rozsahu tridsiatich rokov.
Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti s revolúciou 1848 – 49, Memorandom, založením MS, utvorenie a premeny jedného z centier slovenskej politiky v 1.
Vianočné zvykoslovie je mimoriadne cennou súčasťou nášho duchovného dedičstva. Knižné dielo predstavuje historickú i súčasnú podoba tradičných ľudových zvyklostí na Podpoľaní (Hriňová, Detva, Detvianska Huta a bezprostredné okolie).
Objavujte iné Slovensko – krajinu záhad a tajomstiev, mysterióznych úkazov, čudesných pamiatok z dávnej minulosti, tajuplných symbolov a nápisov, neprebádaných podzemných priestorov, zakliatych budov, podivných udalostí, z ktorých tuhne krv v žilách!
Trilógia, ktorej prvé novely už vyšli pod názvami Zemplínske nebo a Druhá epocha a medzi čitateľmi našli živú odozvu, líči ságu zemplínskej rodiny Štefana Goru, jeho životné peripetie od roku 1989 po súčasnosť, s viacerými historickými exkurzmi. Osobná dráma protagonistu a jeho rodiny vrcholí dražbou domu jeho sesternice Mirky.
V krátkych príbehoch Vežovníček stretá množstvo oživených vecí a zvierat, zažíva reťaz pútavo vylíčených dobrodružstiev. Dielo prekypuje hrou fantázie, láskyplným humorom, vštepuje deťom ľudskosť, kultivuje ich vnímanie textu a s farebnými ilsutráciami Aleny Wagnerovej rozvíja aj zmysel detí pre vizuálnu krásu.
František Rojček, výrazná osobnosť súčasnej detskej poézie, oslovuje deti fantazijnou hrou, nonsensom, jazykovou komikou.
Výberová kolekcia 110 fotografií z obdobia 1953 – 1968, z ktorých väčšina ešte nebola publikovaná, zachytáva autentické okamihy zo života severoslovenskej dediny v 50. a 60. rokoch minulého storočia.
Dôverný znalec a fotograf prírody nás tentoraz slovom aj obrazom privádza priamo do centra drsného a zároveň tajuplného zápasu o prežitie. Zápasu, ktorý je hlboko zakódovaný do prapodstaty života, ako ho poznáme.
Novela popredného literárneho kritika, spisovateľa, esejistu je spomienkovým návratom do minulosti, nielen vlastnej, ale aj do univerzálnej rodovej pamäti. Literárny hrdina rekapituluje svoj osud a zároveň rozpráva i zážitky starého otca z čias španielskej občianskej vojny.
Autor sa podujal napísať encyklopedické dielo Slovenská vlastiveda, ktoré má poslúžiť slovenským učiteľom, deťom, ale aj dospelým, a ktorého zmyslom je v 7 dieloch prezentovať udalosti a osobnosti jednotlivých slovenských žúp v obciach, mestečkách a mestách od prvej písomnej zmienky cez najdôležitejšie historické udalosti príťažlivým spôsobom, aby sa z
Kolekcia 34 citlivo beletrizovaných životopisných príbehov o slovenských spisovateľoch originálnym spôsobom sprítomňuje ich ľudské osudy, zaujímavo rozmotáva súvislosti tvorby a života a ponúka mnohé neznáme biografické fakty. Dielo Kto proti osudu vyšlo po prvý razv dvoch zväzkoch v rokoch 1976 a 1978.
Podivné chodníčky tuláka Marcela a žilinskej partie výrastkov, čo sa zhrčili okolo bradatého alkoholika Viktora, sa pretnú v opustenej chalupe na kysuckých kopaniciach. Aký bude ich ďalší osud?
Neodmysliteľnou súčasťou slávnostne prestretého štedrovečerného stola sú vianočné oblátky – prvý chod štedrej večere so symbolickým posvätným významom. Úkony spojené s prípravou a pečením oblátok majú veľmi starú tradíciu, ktorá korení v tradícii oblátkových hostií – liturgického omšového chleba.
Národný kalendár na rok 2015 pripomína veľké výročie – 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších osobností našej národnej histórie. Štúrovi je venovaných viacero ďalších príspevkov, napríklad úvodník na tému jeho prítomnosti v našom súčasnom živote.
Kreatívny, sebavedomý Michael, neúspešný študent psychológie, ale o to úspešnejší vo využívaní svojich výnimočných schopností, nemá núdzu o bohatú klientelu. Jedného dňa ho navštívi atraktívna Adela, ktorej manžel sa záhadne stratil na svadobnej ceste. Michaela upúta nielen tajuplný príbeh, ale aj Adelina nevšedná krása.