KRAJINA MALEBNÝCH ZÁKUTÍ. Krajina okolo Galanty zaberá roviny na juhozápade Slovenska. Podnebie Podunajskej nížiny robí z tunajšieho kraja jednu z našich najteplejších oblastí – a spolu s bohatstvom vodných zdrojov aj jednu z najúrodnejších. Obyvatelia to vždy vedeli umne využívať, takže poľnohospodárstvo tu bolo odjakživa hlavným zdrojom obživy.
Viac ako 100 fotografií najkrajších slovenských hradov,zámkov a kaštieľov s krátkou povesťou o každom z nich.
Ťažko sa dá nájsť niečo, čo by o našej východnej metropole ešte nebolo povedané. Napriek tomu sa pokúsime ukázať vám druhé najväčšie slovenské mesto cez objektívy fotoaparátov a magické pohľady tak, aby aj pochybovačom bolo jasné, že ide o jeden z najväčších klenotov Slovenska.
V dnešnej rozprávke prichádzame k Beckovskej bráne, ktorá rozširuje údolie Váhu do úrodných lánov. Obdarená nížina je ohraničená Bielymi Karpatmi, Myjavskou pahorkatinou a Považským Inovcom.
Na rozhraní Podunajskej roviny a Malých Karpát sa rozprestiera poľnohospodársky, ale najmä vinársky kraj. Mestá Pezinok, Modra, Svätý Jur a okolité obce sú „mekkou“ slovenského vinohradníctva a vinárstva. Kúsok prírody a neopakovateľná chuť sa skrýva v každej fľaške tunajšieho vína.
Jedinečná mapa, ktorá predstavuje okres Partizánske a okolie na mape v roku 1806. Ide o porovnávaciu mapu okresu Partizánske, ktorá poukazuje na historickú mapu Jána Lipského z roku 1806 v porovnaní s tou súčasnou. Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska. Porovnávacia mapa okresu Partizánske kedysi a dnes je spracovaná v mierke 1:75 000.
Jedinečná mapa, ktorá predstavuje okres Senec a okolie na mape v roku 1806. Ide o porovnávaciu mapu okresu Senec, ktorá poukazuje na historickú mapu Jána Lipského z roku 1806 v porovnaní s tou súčasnou. Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska. Porovnávacia mapa okresu Senec a okolie kedysi a dnes je spracovaná v mierke 1:75 000.
Práve sa ocitáme v okolí okresného mesta najsevernejšieho okresu v Trnavskom kraji, kde akoby zastal čas. Čarovná Skalica vyrástla uprostred Záhorskej nížiny medzi riekou Moravou a výbežkami Chvojnickej pahorkatiny a Bielych Karpát. Najstaršou písomnou zmienkou o „území zvanom Zakolcha“ sú listiny z roku 1217. Šiesteho októbra 1372 uhorský kráľ Ľudovít I.
Viera. Nádej. Láskavosť. Kostoly. Mesto ako z rozprávky, ktoré si aj v dnešných časoch stále žije vlastným životom. Akási pomyselná čarovná bariéra oddelila moderný svet plný uponáhľanosti a stresu od rodinnej pohody, priateľstiev a neutíchajúceho pokoja.
Zvolen, mesto v srdci Slovenska, ležiace na juhu Zvolenskej kotliny pri sútoku Hrona a Slatiny, obklopené pohoriami Javorie, Kremnické vrchy a úpätím Poľany. Mesto pod Pustým hradom s neodmysliteľným zámkom zo 14. storočia a s námestím, ktoré sa radí medzi najväčšie námestia v Európe, snáď netreba zvlášť predstavovať.
Na juhovýchode Slovenska, medzi svahmi Slovenského rudohoria a planinami Slovenského krasu, stojí už trištvrte tisícročia mesto, ktoré sa svojím rozvinutým baníctvom a železiarstvom nezmazateľne zapísalo do priemyselnej histórie Európy.
Žiarska kotlina, cez ktorú preteká mohutný Hron a obklopujú ju zalesnené kopce a pohoria, ukrýva v sebe miesta s bohatou a neuveriteľnou históriou. Pohoria ako Kremnické vrchy, Vtáčnik, Štiavnické vrchy a stovky ďalších vrcholov v diaľke dotvárajú majstrovské dielo tejto Pánom Bohom pobozkanej oblasti.
Asi všetky odtiene zelenej sa objavili na palete farieb, keď matka príroda maľovala scenériu tohto malebného kraja. A na jeseň pridala aj odtiene červenej, hnedej a žltej. Máloktoré mesto na Slovensku sa môže pýšiť takou nevšednou krásou v každom ročnom období ako práve Topoľčany, ležiace v dlhánskom rozprávkovom údolí medzi pohoriami Tribeč a Považský Inovec.
Malý rozlohou, ale zato plný krásnych zákutí. Začíname pri románsko-gotickom kostolíku na Sádku, odtiaľ príjemnou prechádzkou na vrchy Kozlica a Vres, kde sa dá kochať výhľadmi na pohorie Tribeč a Považský Inovec. Za dobrej viditeľnosti zazrieme aj bratislavský Kamzík.
Zlaté Moravce so svojím okolím ležia v zaujímavo uzavretom prírodno- zemepisnom celku. Nazýva sa aj horné Požitavie, lebo priamo jeho stredom preteká rieka Žitava. Jej tichý tok doslova rozdeľuje územie medzi pohoria Tribeč a Pohronský Inovec. Tunajší kraj je akoby zložený z dvoch odlišných svetov.
Piešťany so svojimi preslávenými kúpeľmi ležia v údolí Váhu, na území označovanom ako Dolnovážska niva. Legendárna slovenská rieka sa tu dotýka výbežkov pohoria Považský Inovec, tiahnuceho sa od východu, kým horizont na západnej strane zase tvarujú krivky hrebeňa Malých Karpát.
Kniha Čarovný Martin, Vrútky a ich okolie je viac ako len zbierkou fotografií. Je to cesta k objavovaniu skrytých kútov a známych zákutí regiónu Turiec, ktorý si podmaní srdce každého milovníka Slovenska.
Na severe Slovenska, v regióne horného Spiša, rozprestiera sa mestečko obklopené všetkými odtieňmi zelenej. Rozprávkový les obopína mesto a historický hrad, ktorý si podáva ruku s Ľubovnianskou vrchovinou. Tá dotvára obraz čarovnej oázy pokoja pre oči aj pre dušu.
Spieva vo svojej piesni jeden z mnohých ľudí, ktorí sa do tohto miesta zamilovali. Na sútoku riek Bystrica a Hron rozprestiera sa mesto s históriou siahajúcou do dôb tak dávnych, že si to málokto dokáže predstaviť. Už v období eneolitu na jej územie zavítali hľadači drahých kovov, ktorí spoznali jedno z jej prvých čarovných tajomstiev – celá bola pokrytá meďou.