Slnečníky sú zbalené. Slnko je strapaté a lenivé. Čoraz ťažšie sa prebúdza,aby sa vykotúľalo na oblohu. Dni sa krátia. Roky akoby chceli dobehnúť tie predchádzajúce, pokúšajú sa naťahovať krok. Čas ich však pevne drží na uzde. To len nám sa zdá, že mu dochádza dych. A akosi nechceme pripustiť, že nie čas, ale my ťaháme za stále kratší koniec.
Valentove krajiny nie sú komplikované a rafinované, nehrozí vám, že sa v nich stratíte, zablúdite. Ale ponoriť sa do nich možno veľmi hlboko. Sú tichým vyzvaním na cestu ak sa po nej vydáte, v tom tichu začujete hlas svojho srdca alebo aj celého vesmíru. Tie snové krajiny sú často akoby prázdne, ale nie pusté a odľudštené.
Obrazy o dreve a čase 2016 nástenný kalendár
Kniha je prvou časťou trojzväzkovej monografie o stredovekej sakrálnej architektúre na území Slovenska. Pojednáva o stredovekých kostoloch ako o mnohovrstvovom kultúrno-historickom fenoméne.
Island 2016 nástenný kalendár
Anton Fiala ako jeden z mála fotografov na svete vystavoval na všetkých kontinentoch našej planéty. Po výstavách na Severnom póle, v Amerike, Ázii prináša svoje fotografie do Bratislavy. Jeho výstavu Galéria Svet si návštevníci môžu pozrieť do konca júna v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží. Galéria Svet je prehliadkou 59-ich fotografií z celého sveta.
Publikácia je venovaná osídleniu a dejinám Bíne v období stredoveku. Snahou bolo sumarizovať všetky dostupné poznatky archeologického, historického a umelecko-historického bádania a vytvoriť tak štandardnú vedeckú monografiu jednej stredovekej lokality.
Maliar Ľubo Zelina patrí ku generácii, ktorá v čase svojho nástupu na slovenskú výtvarnú scénu koncom šesťdesiatych rokov dostala na chvíľu jedinečnú možnosť zbaviť sa akýchkoľvek závislostí od tradícií, vykročiť na spletité cesty európskeho súdobého umenia a nájsť si vlastné súradnice ďalšieho smerovania.
Publikácia ponúka čitateľovi možnosť prežívať alebo znovuprežívať tvorbu Ľuby Lauffovej, ktorá takmer tridsať rokov nielen spoluvytvárala, ale priamo určovala obraz slovenskej výtvarnej fotografie, dopĺňala európsky kontext a zásadným spôsobom vstupovala do diskusií o novej podobe tejto umeleckej oblasti, predovšetkým posúvaním hraníc tradične chápanej
Hľadanie identity v tvorbe slovenských umelcov sa vždy spájalo s tradíciou a novátorstvom. Tvorba maliara ľudovíta Csordáka sprevádza a spoluvytvára v umení proces, ktorý vyústil po rozpade Rakúsko-Uhorska do novej situácie poznačenej zmenami v spoločenskej a kultúrnej dimenzii slovenského tnika.
Najvýznamnejšie a najvýraznejšie dielo slovenskej literatúry na tému Veľkomoravskej ríše a cyrilo-metodskej misie je historický román Milana Ferka Svätopluk.
Anna Galková a Anton Galko, akademickí maliari, stretli sa počas svojich štúdií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ( 1949 – 1951 ) a v Prahe na Vysokej škole výtvarných umení,kde študovali pod vedením profesora V.Sychra ( 1951-1954/1955). Žijú v Bratislave od roku 1955, kedy sa stali manželským párom.
monografická publikácia z oblasti umenovednej literatúry