Šesťdesiatnička Hillé, alebo Pani O, ako ju volá jej zosnulý manžel, už rok žije sama v kutici pod schodmi, za zatvorenými oknami, len so svojimi myšlienkami. Spomína na detstvo a mladosť, zhovára sa s mŕtvym manželom Ahodom, polemizuje s Bohom a z okna straší susedov hrozivými maskami a odpudzujúcou nahotou.
Maria Luísa je inteligentná, vtipná, talentovaná a ... tučná. V detstve sa jej posmievali, v mladosti ju zradil milovaný muž, ona je však odhodlaná vydobyť si svoje miesto pod slnkom a nájsť šťastie. Musí sa však vysporiadať s bolestnou osamelosťou, komplikovaným vzťahom s matkou, neskôr smrťou oboch rodičov či (ne)naplnenou túžbou po dieťati.
Uličky pamäti. Uličky vo favele. Fragmenty, príhody z minulosti i prítomnosti. Zbúraním favely sa rúca aj život jej obyvateľov. Ich každodennú realitu tvorí hlad, bieda, násilie, alkoholizmus, ale i láska, starostlivosť, radosť a opatera. Všetci vedia, že favela je skôr peklo ako raj, no nik odtiaľ nechce odísť.
Reportérka Ana Maria dostane ponuku, aby prerušila kariéru vojnovej korešpondentky, vrátila sa do rodnej krajiny a zozbierala materiál na dokument, ktorý priblíži výnimočný deň portugalských dejín Klinčekovú revolúciu.
V tajomnej atmosfére dávneho stredoveku, v akomsi imaginárnom Portugalsku mimo konkrétneho času a priestoru, odohráva sa príbeh o láske, rozkoši, posadnutosti, skaze a znovuzrodenej nádeji.
Veľký úspech u slovenských čitateľov zaznamenala Clarice Lispector knihou Všetky poviedky. Blízko divokého srdca je prvý román tejto brazílskej spisovateľky. Dielo, ktoré napísala ako dvadsaťdvaročná študentka v malej prenajatej izbičke, vyvolalo okamžitý ohlas.
Keď sa Rami dozvie, že ju milovaný Tony podvádza, chce sa pomstiť jeho milenkám. Len čo ich však lepšie spozná, zistí, že jej zákonitý manžel je mnohoženáč. A tak sa jej manželstvo premení na ironickú drámu, v ktorej je len jednou z hlavných postáv.
Štyridsaťročný muž, ktorého trápi, že nemá dieťa. Nevydatá žena, ktorá prišla o panenstvo. Liliputánka s rovnakými túžbami ako bežní ľudia. Dieťa pätnástich otcov, a predsa sirota. Precitlivený chlapec, z ktorého vyrastie zoženštený muž.
V románe August sa dostávame do Brazílie päťdesiatych rokov, keď Rio de Janeiro bolo hlavným mestom krajiny a zároveň strediskom politických intríg a korupcie.
Reprezentatívny prierez prozaickou tvorbou originálneho, záhadného a geniálneho portugalského spisovateľa Fernanda Pessou predstavuje jeho najznámejšia poviedka o bankárovi, ktorý sa považuje za jediného skutočného anarchistu, a krátke prózy niektoré objavené až po jeho smrti.
Neviete si rady s portugalským slovesom?
Cvičebnica je doplnkovým materiálom k učebnici Úvod do portu¬galských neslovesných slovných druhov, ale dá sa použiť aj samostatne. Rovnako ako učebnica je rozdelená na deväť kapitol venovaných jednotlivým portugalským slovným druhom s výnimkou slovies.
Svieži vánok z Kapverdských ostrovov prináša 3 novely o tom, čo muži môžu a ženy vedia.
Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili?
António Lobo Antunes, jeden z najvýznamnejších súčasných portugalských spisovateľov, nám predkladá výpoveď človeka prinúteného ísť do vojny, ktorej neverí, bojovať za myšlienku, s ktorou sa nestotožňuje. Prežil dva roky v diere na konci sveta, v angolskom vnútrozemí, v kasárňach obohnaných ostnatým drôtom, v pekle bojov.
Dulce Maria Cardoso, jedna z najvýznamnejších súčasných portugalských autoriek, majstrovsky sprostredkúva dôležitý historický moment, ktorý zažila na vlastnej koži. Luanda 1975. Rui podobne ako státisíce ďalších Portugalcov musí opustiť svoj domov v Angole ?
Kniha 8 x Machado de Assis zahŕňa najznámejšiu novelu Psychiater a sedem poviedok brazílskeho majstra krátkych prozaických útvarov a zakladateľa modernej latinskoamerickej prózy. Od humorných a satirických, cez psychologické, až po mrazivé.
Silný a tragický príbeh o postavení žien v tradičnej mozambickej spoločnosti, ktorý vychádza zo skutočných udalostí a životných skúseností autora počas kariéry biológa. Vo fiktívnej mozambickej dedinke Kulumani sa ženy často stávajú obeťami krvilačných levov.
Jedna z najvýznamnejších moderných spisovateliek po prvý raz v slovenčine. V tejto knihe nájdete všetkých 85 poviedok, ktoré z nej urobili brazílsku legendu. Nie je to len súbor poviedok, táto kniha je oveľa viac je portrétom samej Clarice Lispectorovej. Môžeme tu sledovať jej dozrievanie ako ženy aj spisovateľky.
V románe Pán Mrzút rozohráva príbeh lásky, nevery a žiarlivosti a inovatívnou formou prináša do brazílskej literatúry tému postavenia ženy v spoločnosti. V centre jeho pozornosti stojí žena, ktorá sa nenechá komandovať, má svoj vlastný názor, čím výrazne narúša spoločenský konzervatívny poriadok.