Monografia v zrozumiteľnej podobe predstavuje slovenskému čitateľovi zložitý dejinný vývoj ruskej filozofie ruského myslenia o človeku a zmysle jeho života vo svetle hľadania pravdy, dobra a krásy. V centre autorkinej pozornosti sú ruskí filozofi, ale aj literárni géniovia, ktorí oslovili nielen ľudí svojej doby, ale majú čo povedať aj ľuďom 21. storočia.
Na prvý pohľad je to útla a skromná zbieročka voľnoveršových básní, ktoré sú však na prasknutie naplnené mohutným obsahom a hĺbkou myšlienky, podčiarknutej nečakanou pointou. To svedčí aj o autorkinej schopnosti obrazného videnia a nachádzania prekvapujúcich sklíčok metafor.
Najnovšia básnická zbierka skúseného autora je oslavou Oravy ako miesta detstva, radostí, materinských citov a otcovských pohladení. Básnik spomína na starých rodičov, ktorí sú už do neba vzdialení, ale stále blízki, obdivuje ich úprimný vzťah k pôde, k tradíciám, k človeku.
Toto dielo je kritickým pohľadom na povstanie v r. 1944. Pôsobí až šokujúco pre tých, ktorí si urobili názor na neho len na základe obvyklého oslavného a idealizujúceho líčenie. Autor poukazuje na to, že povstanie nebolo slovenským národným povstaním, väčšina obyvateľov Slovenska bola k nemu ľahostajná, napriek povstaleckej propagande.
Ambíciou knihy je lepšie ozrejmiť zložitosť slovenských dejín v prvých troch povojnových rokoch, ktoré predstavujú v dejinách Slovenska obdobie rozsiahlych politických zmien.
Kniha prináša výsledky najnovšieho bádania popredných historikov venujúcich sa výskumu našich stredovekých dejín. Autori sa zamerali na rôznorodé témy súvisiace s pôsobením najvyšších cirkevných autorít arcibiskupov a biskupov v prostredí našich predkov v celom kontexte ich právomocí a povinností.
Hľadáte odpovede na najzávažnejšie otázky súčasnosti?
Prvý zväzok výberu z diela významného historika pozostáva zo 16 príspevkov, ktoré reprezentujú počiatky autorovej vedeckej spisby prostredníctvom štyroch rozsiahlych filozoficko-teologických prác, ktoré doteraz neboli publikované (napr.
Pokaziť si život je túžbou každého z nás, hoci niekedy len podvedomou. Človek je neúnavným hľadačom a budovateľom vlastného nešťastia, ale aj nešťastia iných. Jeho úsilie, žiaľ, často zlyháva alebo zostane na polceste, pretože mu chýba správna metóda.
Ďalšia kniha básnika a esejistu a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku je čarovnou symbiózou aforistických definícií a kresleného humoru, s akou sa na Slovensku nestretávame často. Autor podáva svoje myšlienky vo forme výkladového slovníka súčasných pojmov či slovných spojení, ale aj obyčajných slov, na ktorých sa vyvŕšila politická korektnosť.
Ambíciou monografie je ponúknuť záujemcom komplexné a systematické právnohistorické spracovanie problematiky retribúcie na Slovensku s dôrazom na činnosť Národného súdu v Bratislave ako najvýznamnejšieho slovenského retribučného súdu v rokoch 1945 až 1947. Ide doteraz o prvé takto komplexné spracovanie.
Kniha prináša literárne spracovaný pohľad na život katolíckeho kňaza a politika Jozefa Tisa, výraznej postavy našej nedávnej histórie.
V tejto knihe spomienok môžeme sledovať životný príbeh arcibiskupa Dominika Hrušovského (1926 2016), ktorý patrí medzi špičkové osobnosti moderného slovenského katolicizmu. Väčšinu života prežil v Taliansku, kde bol v r. 1950 vysvätený za kňaza, no na Slovensko sa nemohol vrátiť. Jeho najvýznamnejším pôsobiskom sa stal Slovenský ústav sv.
Táto kniha je kritickým pohľadom na povstanie r. 1944. Pôsobí až šokujúco pre tých, ktorí si urobili názor na povstanie len na základe doterajšieho obvyklého oslavného a idealizujúceho líčenia. Poukazuje na to, že povstanie nebolo slovenským národným povstaním: väčšina obyvateľov Slovenska bola k nemu ľahostajná.
Dej románu, ktorý autor situoval na západné Slovensko v rokoch 1942 až 1947, poskytuje čitateľovi množstvo strhujúco vyrozprávaných príbehov a pestrú škálu ľudských charakterov a osudov.
Kniha prináša pohľad do obdobia vzniku novodobej slovenskej meny v roku 1993 a na súvislosti, ktoré tento proces sprevádzali. Autor bol priamym účastníkom predmetných udalostí, najprv ako námestník ministra financií a potom ako zakladateľ Národnej banky Slovenska poverený jej vedením.
Knižka prináša stručný, no komplexný pohľad na problematiku imigrácie, ktorá je dnes predmetom širokej diskusie.
Tento knižný zväzok prináša ucelený súbor statí venovaných vedeckému, kodifikačnému, organizátorskému a vydavateľskému dielu jazykovedca, publicistu a kultúrnopolitického činiteľa Henricha Bartka (1907 1986). H.
Zborník z vedeckej konferencie k 140. výročiu narodenia Spišská Kapitula 14. 15. november 2017 Kniha obsahuje 19 štúdií, ktoré prinášajú výsledky najnovšieho vedeckého výskumu k rôznym aspektom života J.
Monografia popredného slovenského kresťansky orientovaného filozofa prezentuje skúmanú problematiku invenčne ako bádateľský projekt, v ktorom autor vedie dialóg i konfrontáciu s poznatkami súčasných vied, osobitne filozofie a teológie, pričom chce naznačiť, akými smermi sa bude uberať bádanie v problematike Boha.