Ľubomír Feldek a jeho dielo je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej literatúry a kultúry. Jeho bohatá literárna a prekladateľská činnosť je sústredená nielen v samostatných knižných dielach a monografiach, stretávame sa s ňou aj na stránkach zborníkov, novín a časopisov.
Bibliofília, ktorá vyšla pri príležitosti otvorenia výstavy venovanej životnému jubileu Ľubomíra Feldeka.
Od dávnych rišiov cez Budhu a Mahávíra, od Pytagora, Krista a Mahéšvaránandu, od Gándhího, Tolstého a Dušana Makovického až po tisíce ich súčasných nasledovníkov tiahnu sa ľudskými vekmi línie prorokov súcitu, hlásateľov porozumenia a vegetariánstva.
Zborník, ktorý je výstupom rovnomennej konferencie hudobných knihovníkov, archivárov a múzejníkov realizovanej v roku 2014 na pôde Žilinskej univerzity, je rozdelený do dvoch tematických blokov. Prvú časť tvoria vedecké štúdie prezentujúce písomné pramene slovenského hudobného dedičstva z obdobia 19. storočia.
Reprezentatívne vydanie diela Katechizmus p. Leonarda Stöckela napísaný pre bardejovskú mládež (1556) obsahujúce fotokópiu originálu a diplomatický prepis a preklad rukopisu. Text je doplnený teologickým rozborom katechetickej činnosti humanistického spisovateľa a pedagóga Leonarda Stöckela.
Biografické kalendárium predstavuje chronologicky usporiadaný súbor overených dát a tvrdení, opierajúcich sa o dokumenty a pramenné materiály s príslušným literárnym aparátom, ktoré tvoria analytický pohľad na priebeh života a diela tejto vynikajúcej osobnosti slovenských národno-kultúrnych dejín.
Od dávnych rišiov cez Budhu a Mahávíra, od Pytagora, Krista a Mahéšvaránandu, od Gándhího, Tolstého a Dušana Makovického až po tisíce ich súčasných nasledovníkov tiahnu sa ľudskými vekmi línie prorokov súcitu, hlásateľov porozumenia a vegetariánstva.
Reprezentačná obrazovo-textová tematická monografia dokumentuje, prezentuje z umenovedných i historických hľadísk zaraďuje a hodnotí viac než 500 zväzkový súbor inkunábul nemeckej, francúzskej, talianskej, švajčiarskej a česko-moravskej proveniencie.
Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine v závere roka 2013 vydala v edícii Pramene k duchovným dejinám Slovenska jedinečnú publikáciu Bardejovský katechizmus z roku 1581 – najstaršia slovenská kniha (256 s.).
Ak dnes laický svet hovorí o neprekonateľnej priepasti medzi vierou a náboženstvom na jednej strane a rozumom, či vedou na druhej strane, teda o akoby neprekonateľnom konflikte medzi fides et ratio, sv. Cyril práve naopak videl vo vede, predovšetkým v takom poznávaní, ktoré privádza dušu k múdrosti, uskutočňovanie Božieho plánu o človeku.
Dielo veľmi podrobným a kvalifikovaným spôsobom približuje nielen množstvo faktov, ktoré súvisia s historickými predpokladmi vzniku a podmienkami pôsobenia inštitúcie do roku 1960, ale zároveň ich aj dáva do súvislostí, ktoré osvetľujú vnútornú dynamiku procesov ovplyvňujúcich jej postavenie v rôznych obdobiach.
Zborník z 31. konferencie hudobných knihovníkov, archivárov a múzejníkov
zborník z 2. konferencie hudobných knihovníkov, archivárov a múzejníkov 1. Pramene sakrálnej hudby 2. Hudobné knihovníctvo a jeho význam v znalostnej spoločnosti
V knihe Peter Cabadaj reflektuje celkový priebeh a význam Celoslovenskej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 150. výročia Memoranda národa slovenského.
Tematický inventár obsahuje záznamy o rukopisných dokumentoch uložených v zbierkach Archívu literatúry a umenia v SNK, ktoré vznikali v časovom rozpätí od 12. storočia až po prvú fázu národného obrodenia (1800).
Tretí zväzok sprievodcu svojou obsahovou štruktúrou nadväzuje na predchádzajúce. Okrem ďalších súborov rekonštruovaných knižníc prezentuje aj osobné knižnice niekoľkých významných žien.
Dielo sumarizuje doteraz známe i nové údaje o turzovských knižniciach, ktoré patrili k významným knižným zbierkam 15. – 17. storočia v bývalom Uhorsku a Poľsku. Predstavuje knižné zbierky jednotlivých členov rodu podľa genealogickej postupnosti.