Publikácia o Martinovi Kukučínovi, jeho osobnosti, neľahkých životných skúškach i o jeho vzácnej medzinárodnej soche.
Sériu publikácií z dielne SNK, ktoré sú zamerané na výskum dejín knižnej kultúry v rámci projektu Slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie, doplnila v roku 2021 práca E. Mârzy Seleckej. Bibliografia pozostáva z 1 049 záznamov slovacikálnych tlačí vydaných na území Slovenska v 16. – 18.
Bibliografia registruje, spracúva a sprístupňuje záznamy o inorečových, predovšetkým maďarských, nemeckých a latinských tlačiach neperiodického charakteru, ktoré boli v priebehu rokov 1901 – 1918 vydané alebo vytlačené na území dnešného Slovenska. Obsahuje 2 666 abecedne zoradených bibliografických záznamov a sedem registrov.
Katalóg nadväzuje na publikáciu vydanú v roku 2019, v ktorej autor analyzoval rukopisné zlomky pochádzajúce z fondov františkánskych knižníc. Druhý diel edície čitateľom sprístupňuje ďalších 94 fragmentov z 11. až 16.
Biografický lexikón Slovenska VII. obsahuje heslá osobností Slovenska, ktorých priezviská začínajú na písmená O – Q.
Denníky lekára, spisovateľa a tolstojovca Alberta Škarvana (1869 1926) sú jedinečným dokumentom o vonkajších i vnútorných životných osudoch dejateľa. Svedčia o jeho zápasoch, ideových postojoch, filozofických názoroch, o vzťahu k L. N. Tolstému a Rusku, ale aj o situácii v Rakúsko-Uhorsku i o pomeroch v prvej Československej republike.
Parva Schola sa radí k literatúre slovenského baroka, k umeleckému slohu, ktorý predstavuje nový životný, názorový, citový, myšlienkový a umelecký prúd neskorého feudalizmu, ktorý sa v Európe začal šíriť už od 2. polovice 16. storočia a pretrvával až do 18.storočia. Dielo môžeme charakterizovať ako pedagogické dielo nábožensko-vzdelávacieho obsahu.
Katalóg obsahuje 97 zlomkov nachádzajúcich sa na 85 knihách z fondu tlačí 16. storočia z františkánskych knižníc. Sú datované od druhej polovice 12. storočia až po začiatok 16. storočia. Sú to najmä liturgické texty, teologické a homiletické diela. Väčšina kódexov nepochádza z územia Slovenska.
Kniha Od dagerotypie po modernú fotografiu ponúka na 40 stranách prierez dejinami fotografie od roku 1849 až po začiatok 80.rokov 20. storočia, kedy sa začala éra digitálnych fotoaparátov. Ako vieme, tie zachytia portrétovanú osobu, vec, či iba atmosféru aj 50 krát počas minúty a to bez potreby fyzického nosiča.
Publikácia sa zaoberá dejinami knižnej ilustrácie 16. a 17. storočia. Podáva informácie z oblasti grafickej výzdoby tlačí, jednak podľa tlačiarní pôsobiacich na našom území a jednak sa zaoberá ilustrátormi a ich dielami, ktoré boli vydané v územno-slovacikálnych tlačiach.
Slovenské ľudové betlehemské hry patria k jedinečným príspevkom slovenského ľudu, prameniacimi pôvodne z tvorivosti pastierov. Vznikli už v čase valašskej kolonizácie Slovenska v 15. a 16 storočí a stali sa európskym dedičstvom. Kniha sprístupňuje zápisy uverejnené najmä v starších vydaniach periodík od polovice 19. storočia do polovice 20.
Obrazovo-textová publikácia predstavuje samostatné mapové diela, atlasy, grafické zobrazenia miest (veduty), ako aj historicko-politickú spisbu, ilustračné výpravné vydanie encyklopedického charakteru, mestské plány a krajinársku grafiku z 15.-18. storočia, ktoré sa nachádzajú vo fondoch SNK. Historický, geografický, topografický a umelecký význam.