Vydavateľ je prvý čitateľ, doručovateľ poetkiných správ tým čitateľom, ktorí aj v dnešných časoch siahnu po poézii, sprostredkovateľ jej slov, myšlienok a obrazov v knižnej podobe. Pri čítaní Hochelovej básne pôsobia ako živá, ale i mŕtva voda, avšak stále ako "voda, čo nás drží nad vodou".
Neveľká kniha poviedok významnej a do mnohých jazykov prekladanej izraelskej autorky Navy Semel je prvoplánovo venovaná mladým, čitateľom, no je to univerzálne dielo, ktoré môže po všetkých stránkach obohatiť aj dospelých. Spoločným menovateľom poviedok sú mladé, čisté lásky, neraz v pozadí s láskami, ktoré vyhasli.
Dej románu Zátišie číslo 6 sa odohráva v polovici osemdesiatych rokov v bývalej NDR v tichej luxusnej štvrti vyvolených, / na míle vzdialených od toho, čo sa odohráva v uliciach NDR.
V Európe azda nejestvujú geograficky i historicky také dve blízke mestá, ako sú Bratislava a Viedeň. Dlho nás delili odlišné politické systémy a z našej strany aj ploty z ostnatého drôtu.
Dievčatko Jaja žilo v temnom tieni dejín - bola druhá svetová vojna, ktorej vinou nebolo dosť svetla a tepla, a to v prvotnom i prenesenom význame. A predsa, navzdory tej vojnovej kataklizme i zápalu pľúc prežívala Jaja po zotmení zimného dňa fantastické príbehy.
Živá symetria. Zaujímavý a otázky vzbudzujúci názov: O čom to je? Čo sa za ním skrýva?
Jazykovedec J. Pavlovič sa vo svojom úvode takmer výlučne venuje problematike nášho jazyka a komunikácie v ňom, teda jednej stránke Hrubaničovej textov, čo ostatne vyplýva i z jeho vzťahu k textom vo funkcii odborného lektora. Preto by bolo iste nosením dreva do hory, keby som vstupovala do jeho teritória, hoci sa ho chliac-nechtiac dotknem.
Sedemnásťročný inteligentný Armin, ktorý s matkou emigrantkou z Čiech a mladšou sestrou žije v Brémach, už nie dieťa a ešte nie dospelý, sa usiluje porozumieť svetu.
Nie, že by sme nemali viacero dobrých historikov, no Ľubomír Lipták diapazónom historických tém, ktoré obsiahol, odbornou úrovňou ich uchopenia, výnimočným talentom vyrozprávať ich so vzácnym (v tejto oblasti) espritom ba literárnym majstrovstvom, je osobitý zjav.
Ak chceme, aby mladí ľudia (no nielen oni) siahli po dielach našich klasikov, treba z nich starostlivo vyberať. Ich očami vyberať. Preto sme sa rozhodli pre ľúbostnú poéziu Janka Jesenského.
Na štyridsiatich stranách sa rozvíja takmer detektívny príbeh kamenných detí Kamienočky a Kamienočka, ktorí hľadajú strateného kamaráta Okruhliačika. Vždy jednu stranu tvorí text, na druhej protistrane sa dej rozvíja v ilustráciách. Ale nie obyčajných, nie všedných.
Pozoruhodná naša autorka Rút Lichnerová tento raz siahla po téme súvisiacej so životom a pôsobením vynikajúceho kartografa a všestranne technicky nadaného Samuela Mikovíniho.
Na najrozmanitejšie životné situácie mal náš ľud vždy poruke výstižné príslovia, úslovia, porekadlá či ponaučenia vo forme gnóm a sentencií, ktoré vyjadrujú jeho zemitú múdrosť, mentalitu, bystrosť, vtip... Je to studnica, z ktorej sa možno aj dnes napiť, a ktorá môže poslúžiť na obohatenie našich vyjadrovacích prostriedkov.
Keď kráľ David, najvýznamnejší kráľ Izraela zomrel, za svojho nástupcu neurčil ani jedného z troch synov, ale až štvrtého Šalamúna, známeho svojou všestrannou múdrosťou a schopnosťami. Šalamún pretvoril Jeruzalem na skutočne kráľovské mesto.