Siedmy zväzok dejín časovo nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva sa v ňom o udalostiach po smrti Žigmunda Luxemburského, o vláde ďalšieho veľkého kráľa Mateja Korvína, ale aj panovníkov, ktorí nemali také šťastie ako on, o Ladislavovi Pohrobkovi a poľských Jagelovcoch. Ešte vždy platí, že pre Slovensko to bolo mimoriadne významné obdobie.
Barbora Celjská, uhorská, rímsko-nemecká a česká kráľovná, patrí k najvýznamnejším stredovekým kráľovnám. Napriek tomu zostáva v tieni svojho slávneho manžela, Žigmunda Luxemburského. Barbora. "Čierna kráľovná" alebo "nemecká Messalina" je známa skôr ako podivná literárna postava, opradená mýtami a legendami, než ako skutočná historická osobnosť.
Kniha rozpráva o príchode Slovanov, o ich osudoch v čase avarskej nadvlády, o Nitrianskom kniežatstve, vzniku Veľkej Moravy, o jej páde a príchode starých Maďarov, no najmä o tom, ako sa začali meniť na Slovákov.
Šiesty zväzok nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva o časoch po vymretí arpádovskej dynastie a nástupe "cudzích kráľov", príslušníkov anjouovského rodu a Žigmunda Luxemburského. Nie je to epizóda, vládli v Uhorsku takmer poldruha storočia.
Publikácia o vydavateľskom živote v osemnástom storočí. Interdisciplinárny kultúrno-historický prístup vedúci k zamysleniu sa o skutočnej, demytologizovanej úlohe typografickej kultúry v civilizácii.
Cyklus Knihy o Bratislave spracováva bratislavské dejiny od najstarších čias (od čias treťohorných morí) až po súčastnosť. Vychádza zo starších kníh Pavla Dvořáka, Odkryté dejiny (Predveká Bratislava) a Zlatá kniha Bratislavy, ale je podstatne väčšia obohatená o najnovšie archeologické objavy a nové práce historikov.
Posledná kniha o Bratislave je zavŕšením autorovho knižného cyklu "dejín v príbehoch od najstarších čias až do súčasnosti". Rodil sa niekoľko desaťročí. V roku 2007 vydalo Vydavateľstvo RAK Prvú knihu o Bratislave, ktorá nadviazala na autorovu Zlatú knihu o Bratislave z roku 1993.
Rozmarný príbeh osemnásťročnej doručovateľky z prostredia nemenovaného vydavateľstva krásnej literatúry v Bratislave. Odohráva sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bolo ľahko dostať sa do väzenia, čo sa podarilo aj Haninmu otcovi. Napriek poľutovaniahodnej skutočnosti je to príbeh veselý, chvíľami azda až príliš.
Štvrtá kniha o Bratislave sa začína v časoch osvietenstva, príbehom Mateja Bela a Márie Terézie, ktorá Bratislavu povýšila na sídlo kráľa. Pokračuje opisom veľkej krízy počas napoleonských vojen a končí sa rakúsko – pruskou vojnou, ktorá priniesla rakúsko – uhorské vyrovnanie a s ním aj dočasný pád bratislavskej slávy.
Film rozpráva o strašných udalostiach, ktoré nasledovali po tragickej bitke pri riekr Slaná. Archeológom sa v Moldavskej jaskyni podarilo objaviť stopy po ľuďoch, ktorí sa v podzemí skryli pred Tatármi a vo večnej tme biedne zahynuli. Film poskytuje aj širší pohľad na tatárske pustošenie, rozpráva o osudoch obyvateľov Levoče a ich zázračnej záchrane na Skale útočiska.
Florentina T. Lojeková požiadala Vydavateľstvo RAK o vydanie pamätí jej otca JUDr. Barnabáša Lojeka pod názvom Kým nie je neskoro. B. Lojek bol známym bratislavským advokátom, zažil dve svetové vojny, februárový prevrat, vysídlenie, politické prenasledovanie a emigráciu do Kanady, kde v Toronte v roku 1993 vo veku osemdesiatosem rokov zomrel.
Julius Matis žil v Avione od svojho narodenia do roku 1966, keď nastúpil na základnú vojenskú službu do Českých Budějovíc. Po jej skončení odišiel bývať do Serede. Slovenský text
Dramatický život Juraja Otlíka, hrdinu protitureckých vojen, brigádneho generála Františka II. Rákociho, ktorý prežil dve stavovské povstania a ako jeden z mála aj Prešovský krvavý súd generála Caraffu.
Dramatická spomienka na hrdinstvo dvornej dámy, ktorá nedbajúc o vlastný život ukradla na Višegráde uhorskú korunu a cez zamrznutý Dunaj previezla do Komárna: tam sa o niekoľko hodín narodil nový kráľ, Ladislav Pohrobok.
Stopy dávnej minulosti sú literárnou paralelou rovnomenného televízneho cyklu, nadväzujú na staršie knihy Pavla Dvořáka, najmä na cyklus Odkryté dejiny a Zlatú knihu Bratislavy... Rozprávanie o dejinách Slovenska od čias najstaších písomných správ až po príchod prvých Slovanov.
Najstaršie dejiny Slovenska od čias neandertálskych ľudí až po dobu bronzovú, v ktorej sa na našom území zrodila nová civilizácia a zaujala miesto na špičke európskeho vývoja.
Ďalší diel päťzväzkových dejín hlavného mesta. Nerozpráva len o dejinách Bratislavy, ale celého Slovenska a okolitých štátov, pretože Bratislava vždy bola a je dodnes mestom na hranici, priesečníkom, v ktorom sa stretávali osudy národov. Je to výpravná kniha plná obrázkov založená na príbehoch.
Film rozpráva o bitke, ktorá sa 15. júna 1312 odohrala pri Rozhanovciach neďaleko Košíc a priniesla historické víťazstvo nového kráľa Karola Róberta nad vzbúrenými veľmožmi. Podľa svedectvo dobových kronikárov to bola taká ukrutná bitka, k akej nedošlo od čias Tatárov.Formát: DVDDĺžka filmu: 26 minút
Film rozpráva o bitke kresťanských vojsk proti lúpežiacim Turkom, ktorá sa začala 26. augusta 1652 na poli neďaleko Veľkých Vozokán. Skončila sa až na druhý deň, keď na Turkov znenazdajky zaútočili sedliaci z okolitých obcí vyzbrojení sekerami, cepmi, vidlami a kosami.
Najmilšie rozhovory s bezmála štyridsiatimi osobnosťami z tých niekoľko tisíc, ktoré Helena Dvořáková urobila za svoju štyridsať ročnú novinársku kariéru. Umelci, spisovatelia, architekti, ale i lekári a vedci.