Juliana z Norwichu (cca. 1342 – 1420) je mystičkou nádeje. Známe sú najmä utešujúce slová, ktoré vo svojom videní prijala od Pána: „Všetko bude dobré a všetko sa obráti na dobré.“ Ako 31-ročnú ju postihla ťažká choroba a zdalo sa, že zomrie.
Panna Mária povedala: „Keď Ježiš hovorí, celé nebo s obdivom počúva jeho slová.“ Ak anjeli so zatajeným dychom zachytávajú každé jedno z Pánových slov, o čo skôr by sme mali my poznávať poklady ukryté v mystickom srdci Cirkvi?
Svetoznámy rečník a autor bestsellerov, Donald Calloway MIC, miluje Pannu Máriu a modlitbu posvätného ruženca. Nie je však jediný. V knihe 26 apoštolov ruženca predstavuje najväčších hrdinov, ktorých dôverná náklonnosť k Panne Márii a jej ružencu priniesla svetu záchranu a Boží zásah v rozhodujúcich udalostiach.
„Veríme, že nás Ježiš môže uzdraviť a prebudiť zo smrti?
O modlitbe ruženca ešte ani zďaleka nebolo povedané všetko, hoci by si niekto mohol myslieť pravý opak. Donald Calloway v brožúrke Ako sa modliť ruženec okrem iného objasňuje, aké milosti sú spojené s ružencom, pripomína prisľúbenia Panny Márie pre tých, ktorí sa ho budú modliť a usmerňuje nás, ako sa ho modliť správne.
V každom kúte sveta sa nájdu sväté manželské páry, ktoré dokázali postaviť Boha do centra svojich životov – a predsa sme o väčšine z nich nikdy nepočuli.
Vo farskom kostole španielskeho mestečka Limpias sa nachádza socha ukrižovaného Krista, nazývaná Santo Cristo de la Agonía, s ktorou sú spojené nadprirodzené udalosti. Začali sa diať 30. marca 1919 a pokračujú dodnes. V ten deň ľudia pri pohľade na kríž videli Krista ožívať. Mnohí zaznamenali pohyby jeho očí, úst a hlavy.
Dominik Savio je nielen patrónom miništrantov, ale aj mocným orodovníkom bezdetných, neplodných manželstiev, pomocníkom v rizikovom tehotenstve, či pri komplikovaných a ťažkých pôrodoch. V neposlednom rade ho poznáme ako ochrancu všetkých matiek a detí v kolískach.
Žiť tak, akoby Boha nebolo, je nebezpečenstvo, ktoré dnes hrozí každému z nás. Ale Boh všetkých ľudí pozná a miluje a každému inak preniká do duše, aby ju presvedčil, že existuje. Boží hlas, ktorý nás pozýva k svätému a príkladnému životu, sa nikdy neunaví a bude znieť až do konca čias.
Patrón študentov a mládeže. Hoci sa Alojz Gonzága narodil do vznešenej talianskej rodiny, nezanechal po sebe slávu vladára, vojenského vodcu či umelca, ale čosi oveľa hodnotnejšie – príklad svojej vrúcnej lásky k Bohu, ku ktorému prilipol už od útleho detstva.
Úcta k bolestiam Panny Márie má korene v stredoveku, hoci kresťania uctievali Bolestnú Matku pod krížom svojho Syna už od najstarších čias. Cirkev nazýva Pannu Máriu Kráľovnou mučeníkov, pretože podľa učenia svätých jej utrpenie prevýšilo všetky utrpenia mučeníkov. Pobožnosť k Bolestnej Matke Božej nás prevedie cestou utrpenia Panny Márie.
Sestra Mária Marta Chambonová (1841 – 1907) bola rehoľníčkou v Kláštore navštívenia v Chambérach vo Francúzsku. Ježiš Kristus jej zjavil, že je povolaná, aby oživila úctu k jeho svätým ranám. Naučil ju príslušné modlitby a často jej hovoril, že Cirkev zvíťazí mocou svätých rán a Nepoškvrnenej Panny Márie.
Pravda o spáse je taká, že cesta k nej môže byť ťažká i ľahká. Azda najťažšie sa k nej dostane, kto je ako otrok svojich vášní pripútaný k pôžitkom tohto sveta a ponorený do zmyselných, telesných rozkoší. S ľahkosťou ju, naopak, získa, kto pozná jej hodnotu a upína sa na Boha a jeho večné dobrá.
Sviatok svätých apoštolov Petra a Pavla sa v Katolíckej cirkvi slávi 29. júna. V tento deň si uctievame svätcov, na ktorých stojí základ Cirkvi a ktorých – hoci mali odlišný život, cestu i povolanie – napokon spojil rovnaký cieľ: žiť a umrieť pre Krista. Deväť dní pred touto slávnosťou (od 20.
Akatist k blahoslavenej Anne Kataríne Emmerichovej ospevuje ženu, ktorá bola vyvolená, aby svojou účasťou na Kristových utrpeniach a bohatými mystickými víziami napomáhala obnove dôvery človeka k Bohu a k jeho Cirkvi. Je oslavovaná ako služobníčka zmierenia, pretože zborila hradbu predsudkov a na vlastnom tele priniesla dôkazy nekonečnej Božej lásky.
Hriech je chorobou ľudského ducha, ktorá človeka ničí a vedie ho k duchovnej smrti. Sviatosť zmierenia je veľký Boží dar, prostredníctvom ktorého sa uzdravujeme z rán spôsobených hriechom. Aby sme mohli naplno zakúsiť uzdravujúcu moc tejto sviatosti, mali by sme sa na jej prijatie náležite pripraviť. Táto knižka nám v tom pomôže.
Mária Valtorta (1897–1961) je známa predovšetkým monumentálnym mystickým dielom L’Evangelo come mi è stato rivelato (Evanjelium, ako mi bolo odhalené). V zajatí rozbúrených vôd predkoncilovej Cirkvi sa však ocitlo na Zozname zakázanej literatúry, no zároveň bolo nespornou duchovnou potravou pre svätcov a blahoslavených našej doby.
Svätý Ľudovít Mária z Montfortu vo svojom majstrovskom diele O pravej úcte k Panne Márii hovorí, že najrýchlejšia, najkratšia a najjednoduchšia cesta k Ježišovi vedie skrze Preblahoslavenú Pannu Máriu. Počas svojich zjavení vo Fatime nás Božia Matka opakovane vyzývala ku každodennej modlitbe posvätného ruženca.
Knižočka rozmieňa na drobné starobylú kresťanskú modlitbu Duša Kristova, posväť ma. Každému zo zvolaní, ktoré ju tvoria, je venovaná osobitná kapitolka s rozjímavými modlitbami, ktoré rozvíjajú obsah zvolania.
Neustále opakovanie, všednosť, rutina – to sú na prvý pohľad spoločné znaky ruženca i manželstva. V ruženci je to striedanie rovnakých zrniek, slov a myšlienok. V manželstve sú to opakujúce sa povinnosti, počúvanie jedného hlasu a pohľad do tých istých očí – manžela či manželky.