Známy slovenský filozof Miroslav Marcelli sa vo svojej novej knihe venuje filozofii ako mestskej záležitosti a vývin filozofického myslenia spája s vývinom mestského priestoru. Filozofické koncepcie mesta sa tu stávajú predpokladom pre bližšie určenie postojov, aké moderní ľudia zaujímajú k mestskému prostrediu, v ktorom žijú.
Príbeh skupinky mladých ľudí z provinčného mesta videný cez prizmu stretnutia bývalých spolužiakov.
Monografia Jána Gavuru je venovaná básnickemu dielu Jána Buzássyho (1935). Autor sleduje Buzássyho tvorbu od jej počiatkov, predstavuje jeho najdôležitejšie básnické zbierky, ponúka interpretácie a analyzuje centrálne princípy a témy Buzássyho poézie. Publikácia je doplnená o kalendárium a podrobnú bibliografiu.
Maďarský sochár a grafik István B. Gellér (1946) sa už viac ako dve desaťročia venuje projektu s názvom Rastúce mesto, ktorý je dokumentáciou fiktívnej starovekej kultúry a jej neexistujúcej metropoly. titul je vypredaný
Kniha Historický žáner v slovenskej próze je prvou monografiou, ktorá systematicky sleduje historický žáner v kontexte slovenskej literatúry a literárnej vedy.
Slovenská katolícka moderna je v dejinách slovenskej literatúry jedinečným básnickým a duchovno-kultúrnym hnutím. V rámci nej zaujíma významné miesto aj mysliteľská, teoretická a kritická tvorba samých básnikov, ako aj významných teoretikov a kritikov. V tejto antológii zostavovateľ M.
Večierky u priateľov, pôvabné janovské uličky a námestia, milánske bulváre, ale aj zachmúrené londýnske parky – tam všade stretávame mladého Paola, hrdinu tejto prózy, ako hľadá svoju lásku, hľadá seba?
Zasvätená monografia súčasného slovenského spisovateľa Pavla Vilikovského je podľa slov autora viac hľadaním problémov ako ich riešením; viac navrhovaním možností, ako nazerať na Vilikovského texty, ako hodnotením jeho tvorby.
Monografia významnej osobnosti slovenských dejín, politika a bojovníka za zlepšenie postavenia Slovákov za Uhorska i za prvej ČSR, politológa, odborníka na zahraničnopolitickú problematiku, jedného zo signatárov Martinskej deklarácie, propagátora modernej demokratickej spoločnosti.
V knihe Júliusa Špaňára Herakleitos z Efezu ide o komplexné spracovanie a interpretáciu názorov Herakleita, zachytenie autentických zlomkov a doxografických správ. Hlboká a všestranná znalosť toho, čo sa z Herakleitovho diela zachovalo, či už v pôvodnej alebo reprodukovanej podobe, umožnilo autorovi podať skutočne ucelený pohľad na Herakleitovu myšlienkovú sústavu.
Historik a klasik koncízneho atického slohu a dialektu Xenofón predstavuje svojho milovaného učiteľa v neobvyklom rozhovore o praktických veciach každodenného života. Sokrates, na rozdiel od svojho " intelektuálneho " obrazu Platóna, radí, ako si udržať a zveľadiť majetok, ako dohliadať na poriadok v dome alebo ako rozdeliť prácu medzi manželmi.
Výber Földényiho esejí sa nevenuje presne vymedzenej konkrétnej téme, predmetu, umeleckému dielu či filozofii, ale zo svojho východiska skúma, k akým duchovným dobrodružstvám daná téma vyzýva, do akých komplexov súvislostí ju možno zaradiť, ako možno vďaka nej konfrontovať navzájom veľké umelecké diela, filozofické systémy, základné faktory ľudskej existencie,
Rozsiahla a fundovaná kriticko-historická práca týkajúca sa dejín psychoanalýzy na Slovensku esejizujúcim spôsobom komentuje poznatky o presadzovaní sa psychoanalytických teórií a trendov v predvojnových a povojnových rokoch na našom území.
Historická trilógia pozoruhodného maďarského autora, ktorý nadväzuje na tradície barokovej literatúry, pričom vyzdvihuje základné ľudské hodnoty; v románe ide o riešenie spleti dobových spoločenských vzťahov (po oslobodení Budína spod tureckej nadvlády).
Autor útlej knižočky čitateľa "omráči", s akou ľahkosťou píše o prostredí a veciach, ktoré by zrejme nik nezatúžil spoznať. Už od prvej strany sa mieša fatalizmus, bezhraničná pripútanosť k jednému miestu a hlboká beznádej s jemným odľahčeným humorom. Zvláštne, bohmi zabudnuté prostredie bitúnku však hrdinom prináša obživu.
Autorka vychádza z kritiky redukcionistického prístupu Západu, ktorý africkú masku redukuje na výtvarný objekt, a v knihe sa snaží tento africký kultúrny fenomén interpretovať a špecifikovať na základe vlastného poznania a v kontexte tradičného afrického hodnotového systému, ktorý Afričana sprevádza počas všetkých životných etáp, od narodenia po smrť.
Román mladej autorky ktorý slávi úspechy v prekladoch do angličtiny, nemčiny a španielčiny. Fiktívny denník z trojmesačnej umeleckej stáže vo Viedni – zaujímavé spolužitie reprezentantov rôznych civilizačných okruhov, prezentované citlivo a so sympatickou dávkou irónie. Po dlhom čase inšpirujúce prozaické dielo z málo známej súčasnej macedónskej literatúry.
Kniha Ohnisko reči alebo mlčanlivá hĺbka horizontu s podtitulom Úvahy a štúdie (nielen) o jazykoch poézie je rozdelená do dvoch častí, ktoré na seba nadväzujú iba sprostredkovane.
Všíma si osudné chyby nielen súčasnej vlády USA, ale aj širšieho amerického pohľadu na svet. Predkladá doteraz najdôraznejší a najprenikavejší obraz, ako krajina, ktorá by mala celému svetu slúžiť ako príklad dobrého spravovania verejných vecí, poblúdila.Tvrdí, že " Amerika musí prejsť zmenou cítenia ".