Marenčin PT je rodinné vydavateľstvo so širokým portfóliom, v ktorom prevažuje literatúra faktu.
Výnimočným vydavateľským počinom je edícia Bratislava – Pressburg, v ktorej doteraz vyšlo vyše sto titulov. Cenná je najmä tým, že uchováva historickú pamäť o multietnickom a multikultúrnom Prešporku, o jeho lokalitách a osudoch ľudí zviazaných s týmto mestom. Tie knihy obsahujú aj vzácny obrazový materiál – stovky starých fotografií a pohľadníc zachytávajúcich miesta, ktoré už dnes neexistujú, alebo sú celkom iné. Autormi prvých kníh boli Karl Benyovszky a Tivadar Ortvay.
V ponuke okrem literatúry faktu nájdete, filozofiu, romány, detektívky, trilery, humor, kuchárky či tému víno.
Medzi ďalších významných autorov, ktorými sa môže vydavateľstvo popýšiť patria Albert Marenčin, Fedor Malík, Dana Hlavatá, Gustav Murín, Ivana Dobraková, Martina Monošová, Michal Hvorecký a mnohí ďalší. Zo zahraničných autor sem patría Henning Mankell, Amelie Nothombová či Yehuda Lahav.
Na odľahlom mieste v blízkosti lesa sa preberie mladá žena. Je dobitá a na nič si nespomína, trpí dočasnou stratou pamäti. Pod ochranné krídla si ju zoberie príťažlivý architekt Peter, ktorý po smrti milovanej manželky žije samotárskym životom. Nájdením krásnej neznámej objavuje stratený zmysel života a Viktória sa stáva jeho šťastím.
Príbeh troch začínajúcich umelcov sa začína na jar v roku 1968. Na rýchlo sa vyvíjajúce udalosti reagujú v odľahčenom happeningovom štýle. Dubčekovská revolúcia sa pre nich uprostred bratislavskej jari stáva „báječným dobrodružstvom“, sprevádzaným pochodmi a mítingami, ale aj objavením sochy Stalina v reťaziach v podzemí Bratislavského hradu.
Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom.
Banská Štiavnica. Mesto, ktorého výnimočnosť umocňuje patina spomienok a snov. Päť domov, päťsto rokov, tisíc životov. Sonda do paralelného sveta minulosti. Portrét starých štiavnických domov, ktoré poodhalia svoje mystériá.
Tomáš Berka a Ján M. Bahna nás sprevádzajú architektúrou a životným štýlom vo vilovej časti Bratislavy na Kalvárii, Slavíne s priľahlým Horským parkom a na Hradnom vrchu. V krátkych historických exkurzoch zachytávajú jej podobu od stredoveku, keď tam ešte bývali vinohrady, poľovné revíry a pastviny, neskôr výletné reštaurácie a hostince.
Poznáte ten pocit keď je všetko priam ideálne? Je to klam. Domček z karát. Muž, ktorý zničil dotyky šťastia, prežije každú jednu vraždu. Stačí len jedna myšlienka venovaná tomuto príbehu a osud vás nezastihne úplne bezbranných. V zlomku sekundy sa môže nájsť odbočka, pred ktorou už nestihnete zabrzdiť.
Román Sama Ivany Havranovej rozpráva príbeh, ktorý čerpá z dnešných čias, keď mnohí mladí ľudia žijú bez partnera, u rodičov... Táňa, krásne mladé a úspešné dievča sa po tragickej smrti svojho prvého milého dostane do bludného kruhu menom samota, z ktorého akoby nemala síl sa vymaniť. Býva s rodičmi, nespokojná takmer s každým dňom, ktorý neprináša zmenu.
Biba žije obyčajný život takmer dospelej ženy. Nič viac, nič menej. Škola, chlapi, priateľky, kamaráti, známi, nevera, klebety, ťažká pohoda. Až kým niečo nenaruší jej intímnu zónu. Nastáva kríza, chaos, panika. Keď ju zachvátia hormóny lásky, zacinkajú tiene jej otupeného svedomia. Jej zlosť a nestálosť často smerujú k nesprávnym rozhodnutiam.
V auguste 2012 som dostala od priateľky zo Slovenska darček – knihu mladej saudskej autorky Rajaa Alsanea „Dievčatá z Rijádu“. Bolo to v čase, keď som bývala v Saudskej Arábii už vyše roka a o svoje pocity a postrehy zo života v tejto krajine som sa delila s čitateľmi na blogu. Kniha ma zaujala a vďaka nej som pochopila veľa vecí, ktoré som dovtedy iba tušila.
Ešte neboli vyvolané fotky z osláv jeho šestnástych narodenín a on bol už na druhej strane sveta. Sám, vydaný na milosť zazobanému bisexuálovi, ale aj svojim chlapčenským fantáziám.
Niektoré bytosti ženského pohlavia sa stretávajú so záujmom mužov od útleho detstva. Spolužiaci im nosia žuvačky, píšu lístočky, čakajú na ne pred domom... A takto sa to v ich živote ťahá až dokonca. Mnohé z obdivovaných sa vydávajú ešte aj v domovoch dôchodcov.
„Dnes ženy musia loviť chlapov, lebo tí sú leniví loviť. Spohodlneli, chcú hneď všetko, alebo nič.“ „Ide o život!
Keď človek cestuje do Afriky, je nabitý množstvom cestovateľských predsavzatí a očakávaní. Má všetko vymyslené a naplánované. V kritických situáciach však zlyháva, nič mu nevychádza podľa plánu, má narušené sebavedomie a postupne sa zmieruje s tým, že v Afrike je to inak a naše pravidlá, skúsenosti a zvyklosti sú mu úplne nanič.
Posledná večera a iné radosti je knihou zahŕňajúcou sedem poviedok, ktoré spája pochybovanie, neurčitosť a neistota. Sarkastický jazyk a čierny humor sa tu snúbi s kladením existenciálnych otázok ľudského bytia prekračujúceho obyčajnú súčasnosť.
Žena buď miluje, alebo nenávidí. Na to príde aj Mia, ktorá si myslí, že ak má chlapa, prácu a zázemie, lepšie už byť nemôže. Keď sa jej však začne pod zadkom triasť pracovná stolička a vynoria sa tiene z minulosti, prichádza na to, že všetko je inak... Stretáva Romana, chlapa, ktorý jej kedysi dávno prevrátil život naruby a zmizol.
Kuchárska kniha na prípravu cestovín? Veď je to také jednoduché! A s radami od pravého Taliana ešte chutnejšie! Pripravte si doma penne, farfalle, tortelliny, tagliatelle, orechiette či gnocchi. Staňte sa odborníkom na všetky typy cestovín!
Láska je možná, aj keď je nemožná, absurdné je normálne, milovať sa dá aj s literárnymi postavami a žiť sa dá aj v texte. Krátke nevážne príbehy o defektoch, cestách, knihách a ľuďoch, úsilí a zlyhávaní, citoch a znecitlivení, chybách v systéme, o tom, čo sa deje v hlavách a posteliach nadpriemerných mužov a priemerných žien, a hlavne o tom, že...
Alfréd Grosz pôsobil v prvej polovici 20. storočia na Spiši. Podnikal náročné túry do Vysokých Tatier, zaznamenával povesti a legendy, ktorými sú tieto končiny bohato opradené. O vysokohorských štítoch, dolinách, plesách a jaskyniach vznikli povesti, v ktorých ožívali skaly a vrchy, vystupovali dobré i zlé rozprávkové bytosti.
Ako z cukru je zbierka trinástich poviedok. Zachytávajú ženu raz vo výnimočných, inokedy v úplne bežných situáciách. Nachádzajú ju vo vzťahoch, ktoré sa akoby častejšie končia, než začínajú. O smútku rozmýšľa s humorom, o hlbokých emóciách s nadhľadom, nežnosť sprevádza sila a k veľkým príbehom jej stačí len pár slov.