Niekto z nás nemôže zaspať, ktosi sa zase budí priskoro. V detskej rýmovanej knižke si musia deti po svojom poradiť s každodennými výzvami. Ako zaspať, keď vám nedá pokoj príliš hravý psík a oteckovia sú už príliš unavení? Čo s tým, keď vstanete ráno skôr a mamičky so sestričkou ešte spia, ale vy s mačkou ste príšerne hladní?
Ukrajina, divoké 90. roky. Samira uteká z detského domova, kde nemá žiadnu šancu na adopciu a už viac nedokáže znášať tamojšiu brutalitu. Túži sa dostať Nemecka, kam bola adoptovaná jej jediná kamarátka. Namiesto toho sa ocitá na ulici, kde si ju spolu s ďalšími deťmi osvojí muž, ktorí ich využíva na pouličné žobranie a krádeže.
Čo pre ženy znamená obdobie po roku 1989?
Ktorá generácia bude tou poslednou?
Maďarsko vedie vojnu proti Rumunsku, Moskva a Petrohrad sú minulosťou, Dunaj sa rozlial do celej Panónskej panvy. Kde to, dopekla, sme?
Nahliadnite za zamknuté dvere kliniky, kde sa lieči sklamanie zo sveta. Sveta, v ktorom môžete snívať o čomkoľvek, skutočné je však len násilie. Olga Hund prináša surový pohľad na život ženského oddelenia krakovskej psychiatrickej liečebne, ale aj obžalobu pomätenej spoločnosti, ktorá ho obklopuje zvonku.
Príbeh neobyčajnej rodiny z horiaceho domu, plný lásky, odvahy a odhodlania, otvorený pre všetkých, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty a neboja sa začať od seba. Keď mala klimatická aktivistka Greta Thunberg jedenásť rokov, spolu so svojimi rodičmi a mladšou sestrou prežívali obrovskú krízu.
Pesničkové texty Tomáša Ďurovku po dvadsiatich rokoch skáču dole z klubového pódia v knižnej podobe, ktorú ilustrovala Broňa Schragge. Shooty o knihe: "Mnohé sa zmenilo.
Leyla chcela iba jedno: tancovať. Po svojom zranení sa však môže s Boľšoj teatrom v Moskve rozlúčiť. Altay je psychiater. Po tom, čo sa zabil jeho priateľ, nedovolí nikomu, aby sa k nemu priblížil. Altay a Leyla uzatvárajú manželstvo, len aby ich rodiny nemali zbytočné otázky a zachovali ilúziu heteronormatívnej rodiny.
Prečo by naša hrdinka nemala byť šťastná?
Intelektuál a prvotriedny provokatér vo svojej kritickej príručke inšpiruje budúce generácie rebelov a rebeliek. Skúma formy odporu od vznešeného disentu po bezdôvodné odvrávanie a predstavuje myšlienky tých, ktorí nezapadli do spoločnosti a stali sa jeho vlastnými vzormi.
Pätnásťročná Greta Thunberg zo Švédska sa v auguste 2018 rozhodla, že prestane chodiť do školy a založila globálne hnutie Fridays for Future. V boji proti klimatickej kríze inšpirovala milióny mladých ľudí, prinútila vlády po celom svete, aby viac načúvali našej planéte, za čo získala nomináciu na Nobelovu cenu za mier.
Kultový francúzsky román z 90. rokov, ktorý publikum rozdelil na bezvýhradných fanúšikov a zúrivých odporcov Michela Houellebecqa. Hlavný hrdina jeho románového debutu, tridsaťročný IT špecialista, so suchou iróniou rozpráva o svojom banálnom živote bez ambícií, bez priateľov a bez lásky.
Progresívny manifest slávneho intelektuála z roku 1940 inšpiroval znenie Všeobecnej deklarácie ľudských práv a ešte aj dnes s nadčasovou platnosťou znie jeho volanie, aby sme sa k nášmu druhu postavili s patričnou zodpovednosťou a od politikov žiadali slobodu, rovnosť, spravodlivosť a jasnú víziu toho, za čo bojujeme. Alebo možno ešte lepšie, nech vypadnú.
Môžeme sa tváriť, že sme veľkí a táto knižka sa nás netýka. Rozprávočky o ďeťoch, ktoré nemajú kamarátov, prinášajú deväť mimoriadnych príbehov o chlapčekoch a dievčatkách z prostredia sídliska, ich prvých cestách za láskou, o hľadaní tých najväčších pokladov i tajomstiev a hlavne o kráse smútku.
O ich význame pre slovenskú populárnu hudbu nikto nepochybuje. Pesničky, za ktorými stojí trio Milan Lasica, Jaro Filip a Július Satinský, prekročili hranice televízneho a rozhlasového vysielania, divadla, nosičov a v tom najlepšom zmysle slova zľudoveli. Po Spevníku Deža Ursinyho prichádza vydavateľstvo Literárna bašta s knihou tohto piesní slávneho tria.
Zbierka poézie, ktorá predstavuje prierez tvorby poľského básnika a hudobníka Szczepana Kopyta, jedného z najdiskutovanejších a najzaujímavejších básnikov poľskej mladšej generácie. Kopyt je otvorene politický, na paškál si berie spoločenský poriadok, ktorým sa mala skončiť história. Poetika nikdy nemala tak blízko k politike a politika k poetike.
Čo nám napovedá minulosť, ktorú už nezmeníme?
Známa poľská publicistka Paulina Wilk nás cez obrazy každodennosti sprevádza politickou a spoločenskou transformáciou Poľska. Vraciame sa s ňou do detstva pred pádom režimom, do spomienok, ktoré konfrontuje s prítomnosťou. Bez zbytočného sentimentu a nostalgie ukazuje, ako jej generácia vymenila systém za systém a zabudla na solidaritu a hodnoty, s ktorými vyrastala.