Keď bol Philippe malým chlapcom, matka mu stále opakovala, aby si nevymýšľal. Rozprávanie príbehov sa však stalo jeho remeslom, dnes je etablovaným spisovateľom. Keď raz v hoteli v Bordeaux stretne neznámeho mladého muža, pripomenie mu Thomasa, jeho prvú veľkú lásku. Písal sa rok 1984, obaja mali sedemnásť a boli v poslednom ročníku na strednej škole v Barbezieux.
V matkinom tele sa ešte dlhé roky po pôrode nachádzajú bunky dieťaťa a platí to aj naopak. Materstvo robí zo žien príšery – spája čiastočky niekoľkých stvorení do jedného prapodivného organizmu. Šesťdesiatnička Marie ovdovela, žije v prenajatom byte a privyrába si strážením detí.
Život v New Yorku sa Cleo vymkol z rúk. Každý druhý večer trávi na párty, ale doposiaľ nikoho poriadne nespoznala. Čoskoro jej vypršia študentské víza a nemá peniaze ani na cigarety. Všetko sa zmení, keď stretne Franka. Mladá britská výtvarníčka a o dvadsať rokov starší muž z reklamky sa ocitnú v romániku, s ktorým nikto nedokáže držať krok.
Vitajte v stredovekej dedine Lapvona, kde vyrastá aj Marek, polosirota a miestny mrzák. Je synom tyranského pastiera, jeho matka údajne zomrela pri pôrode. Spriaznenou dušou mu je iba slepá dojka Ina, ktorá dokáže zázračne komunikovať s prírodou.
Dve veľmi odlišné ženy, ktoré sa zoznámili na internete, spoločne vyrážajú na dovolenku v kúpeľoch. Do zanikajúcej osady ďaleko od civilizácie prichádza dokumentaristka. Po celom meste sa uprostred noci z ničoho nič zjavia záhadné stavby. Pár sa v malom byte stará o zvláštne telo. V cukrárni na predmestí pravidelne plačú muži.
Príbeh dvoch súrodencov o dospievaní v socialistickom Československu a ťažkých začiatkoch na Západe Napriek totalite prežili Miša s Alanom šťastné detstvo. Je tesne pred pádom železnej opony a Alanovi je socialistická Žilina príliš tesná. Rozhodne sa utiecť, ale príchod do západného Nemecka nie je jednoduchý. Miša zisťuje, že brata vôbec nepoznala.
Sarajevo, jar 1992. Desaťročný Omar stojí celé dni pri okne detského domova v nádeji, že sa jeho matka raz vráti. Upokojiť ho dokáže len modrooká kamarátka Nada, ktorú ťaží vlastné tajomstvo. Jej starší brat Ivo musí čoskoro narukovať. V jedno júlové ráno odvezie deti z domova humanitárny autobus do Talianska. Ak je Omarova matka stále nažive, ako ho teraz nájde?
Rocco sa vracia z Berlína za svojou matkou, ktorá žije v Kolíne. Práve sa dozvedela, že jej dávna priateľka Lucia zomrela. Ako mladé Talianky bojovali za lepšie zajtrajšky v komunistickej strane, ale rozdelila ich zrada.
Keď Seán stretne Eliasa, bezhlavo sa do seba zamilujú. Idylka však netrvá dlho a spoločne sa musia vyrovnať s Eliasovou ťažkou depresiou. Pár je nútený čeliť osudovej skúške. Autofikcia írskeho básnika Seána Hewitta je odvážnou úvahou nad bremenom existencie vo svete, v ktorom šťastné prežívanie kvír vzťahov nie je ani zďaleka samozrejmosťou.
Prvá antológia slovenského haiku, ktorá komplexne mapuje pestrosť tejto japonskej básnickej formy v našom domácom variante.
Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.
Román o dospievaní od autora bestsellera Staré odrody Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej dovolenky čaká tvrdá príprava na reparát. To znamená stráviť šesťtýždňové letné prázdniny s mimoriadne prísnym starým otcom, ktorému musí vykať, a záhadnou starou mamou.
„Vesmírna plavba Pterodactyla Kostku“ je kniha pre mládež od slovenského autora Dušana Šustera. Tento sci-fi príbeh sleduje dobrodružstvá hlavnej postavy Pterodactyla Kostku, ktorý sa vydáva na vzrušujúcu cestu vesmírom.
Kniha Atlas depresie skúma depresiu z osobného, kultúrneho a odborného hľadiska. Andrew Solomon čerpá z vlastnej skúsenosti s chorobou, z rozhovorov s ľuďmi s depresiou, ale aj osobnosťami z lekárskeho, politického, filozofického a farmaceutického prostredia a odhaľuje tak zložitú mnohorozmernosť diagnózy 21. storočia.
Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.
Príbeh nezabudnuteľného priateľstva z fašistického Talianska, ktorý preložili do 32 jazykov ešte pred jeho oficiálnym vydaním. Monza, 1935. Francesca každý deň z mosta pozoruje dievča, ktoré sa hrá pri rieke s dvomi chlapcami. V meste ju volajú Špina, je vraj prekliata a prináša nešťastie. Francesca, ktorá pochádza z buržoáznej rodiny, obdivuje jej voľnosť.
Večer čo večer berie starnúci spisovateľ svojich dvoch psíkov na prechádzku po jednej z rímskych ulíc.
Divadlo z Pasáže je profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením. Jeho činnosť prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V Banskej Bystrici pôsobí od roku 1995.
Katarína prichádza z Prahy do Bratislavy, aby strávila Vianoce so svojimi rodičmi a bratom. Pri sviatočnom stole chýbajú dvaja dôležití ľudia: sestra Dora, ktorá sa pred rokmi odsťahovala do Ameriky, a jej český manžel Evžen. Na neprítomnosť sestry si už rodina zvykla, no absenciu manžela musí Katarína neochotne vysvetľovať.
Ako by sme dnes mali hovoriť o sexe?