Obsah: Pozdrav čitateľovi Detstvo - Dorast Základná vojenská služba (Odchod do Ruska, Odes) Stretunutie so šelmou Vstup do Československého armádneho zboru Koniec vojny V civile
Vojnová kronika – prvé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2015.
Múzeum Slovenského národného povstania v spolupráci s Vojenským historickým ústavom a Historickým ústavom Slovenskej akdémie vied pripravilo v roku 2012 ďalšiu konferenciu z cyklu Slovensko: Politika-Armáda-Spoločnosť, tentoraz venovanú roku 1942. Výsledkom práce účastníkov konferencie je monografické spracovanie roku 1942 vo vzťahu k Slovensku.
Vojnová kronika – ďalšie číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania. Z jeho obsahu: Slovenský partizanský zväzok Čapajev Slovenskí sociálni demokrati 1938-1944 Sociálnodemokratická strana na Slovensku v odboji a SNP Kolaborácia a odboj na Slovensku a v krajinách nemeckej sféry vplyvu v rokoch 1939-1945 II. slovenská partizánska brigáda M. R.
Po úspešnom spracovaní problematiky tzv. Východoslovenskej armády sa autorka rozhodla priblížiť čitateľom, venujúcim sa dejinám II. svetovej vojny na Slovensku, nemenej zaujímavú problematiku partizánskeho hnutia na východnom Slovensku. Kniha prináša podrobný objektívny obraz formovania prvých partizánskych skupín na Slovensku (najmä na východe Slovenského štátu).
Vojnová kronika – ďalšie číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania. Z jeho obsahu: Prečo práve Slovenské národné povstanie?
Vojnová kronika – ďalšie číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania. Z jeho obsahu: Židovská otázka v nacistickom Nemecku do roku 1939 Boje medzi Ipľom a Hronom v decembri 1944 Spomienky na SNP Muži Komiterny proti Slovenskému štátu Július Fleško - jeden z desiatich tisícov Pancierový vlak Štefánik v holandskom Utrechte Múzeum II.
Memoáre popredného slovenského generála, ktorý bol v roku 1944 hlavným vojenským veliteľom slovenskej armády. Text pamätí, ktorý vznikol počas jeho uväznenia a čakania, na rozsudok v roku 1947, obsahuje jedinečný pohľad na osobné skúsenosti a trefné postrehy z prostredia rakúsko-uhorskej, československej i slovenskej armády v rokoch 1913 až 1944.
Obrazovo-textová publikácia o Pluku útočnej vozby kvalitne mapujúca vývoj jedinej tankovej jednotky slovenskej armády v zlomovom roku 1944. Zachytáva personálne zloženie, techniku, výzbroj, výcvik a činnosť Pluku útočnej vozby, do ktorej okrem tankov spadalo aj protitankové delostrelectvo či pancierové vlaky.
Kniha Deň po dni - SNP - to je šesťdesiat dní Slovenského národného povstania v knižnej podobe, ktorá vo forme kalendára popisuje každý deň. Nájdete v nej informácie o každom dni povstania informácie o tom, čo sa v ten deň na povstaleckom území prípadne v dejinách II. svetovej vojny stalo, aké bolo počasie, čo písali noviny, čo sa hralo v kinách a pod.
Trestné oznámenie na Augustína Morávka podala odbočka Štátnej bezpečnosti v Bratislave 24. apríla 1947.
Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici touto publikáciou spláca dlhoročný dlh voči účastníkom Povstania i širokej verejnosti. Pri jej realizácii sme oslovili historikov z najvýznamnejších slovenských inštitúcií zaoberajúcich sa slovenskými dejinami v rokoch 1939-1945.