Spomienky Vladimíra Strmeňa na účasť v Slovenskom národnom povstaní a jeho životnú púť , vznikli ako prepis audio nahrávok v rokoch 2021-2022.
Zborník Oslobodenie Slovenska a koniec Druhej svetovej vojny predstavuje najnovšie štúdie 23 slovenských a zahraničných historikov k téme rokov 1944-1945. Autori obsiahli široké spektrum pohľadov na dejinné udalosti tohto turbulentného obdobia, od veľkých bitiek po osudy jedného človeka v danom období.
Antisemitizmus a holokaust na Slovensku v dokumentoch nemeckej proveniencie 1938 1945 sprístupňuje čitateľovi dokumenty rozličných nemeckých inštitúcii, ktoré sledovali, písali, snažili sa ovplyvňovať slovenskú politiku antisemitizmu. Sú dôležitým príspevkom k pochopeniu holokaustu na Slovensku.
Kolektívne dielo 15 slovenských, českých a poľských historikov prináša erudovaný pohľad na významné problémy, udalosti a procesy formujúce vojenský, politický a hospodársko-spoločenský vývoj v druhom vojnovom roku 1940.
Slovenské národné povstanie nepotrebuje obhajobu. Ide nesporne o najvýznamnejšiu historickú udalosť slovenských dejín, ktorá sa v historickom kontexte dávno obhájila sama. Ani náhodou to nie je čierny deň slovenskej histórie.
Publikácia obsahuje 18 príspevkov slovenských, českých, poľských a francúzskych historikov mapujúcich udalosti súvisiace s vývojom na Slovensku, resp. Československu v zlomovom roku 1938, poznamenanom najmä bojom veľmocí o novú tvárnosť československých hraníc, ústiacu do neslávne známej Mníchovskej dohody.
Súčasťou histórie 2. svetovej vojny sú aj osudy vojnových zajatcov, ktorí sa ocitli v zajateckých táboroch bojujúcich armád. Medzi nimi boli aj tisíce príslušníkov povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku, ktorí padli do nemeckého zajatia.
Románovo ladený príbeh vojnového letca Jozefa Modrovicha podáva obraz množstva dôležitých a interesantných udalostí osudného povstaleckého leta a jesene 1944, počnúc prípravami povstania v Leteckej škole slovenských vzdušných zbraní, cez sformovanie Kombinovanej letky leteckej skupiny povstaleckej armády, až po jednotlivé boje a osudy povstaleckých letcov...
Unikátna kniha učiteľa z nováckeho židovského pracovného tábora z rokov II.
Kniha ponúka prvé komplexné spracovanie problematiky povstaleckého rozhlasového vysielania počas II. svetovej vojny, ktorým boli prinášané povstaleckej spoločnosti cenné informácie z frontov, zo zahraničia i z civilného zázemia Slovenského národného povstania.
Publikácia obsahuje 5 hlavných kapitol zachytávajúcich prípravy, priebeh a výsledky leteckého angažovania sa Sovietskeho zväzu na území Slovenska počas Slovenského národného povstania, či už ide o diplomaticko-vojenské pozadie tejto akcie, cez peripetie Karpatsko-duklianskej operácie až po presun paradesantnej brigády či samotného tzv.
Publikácia je prehľadným a graficky pútavým sprievodcom po základných reáliách a príbehoch odboja na SLovensku v rokoch II. svetovej vojny a najmä Slovenského národného povstania. Nenáročným spôsobom sprostredkúva hlavné informácie k problematike, ktoré výdatne strieda množstvom dobových fotografií a farebných máp či ukážkami dobovej propagandy, letákov a pod.
Na piedestály zlomových rokov 20. storočia nepochybne zaujíma veľmi významné miesto rok 1939. Rok, v ktorom vypukol najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva. Rok, kedy sa zavŕšili dôležité zmeny medzinárodnej politiky, ale tiež vnútorného vývoja jednotlivých štátov, pre ktoré bol rok 1939 skutočne osudovým. Väčšine týchto javov, resp.
Bilinguálna slovensko-anglická publikácia je zložená z 13 vedeckých príspevkov a 3 spomienkových a historicko-filozofických reflexií od slovenských, českých, poľských, nemeckých, talianskych a rumunských historikov.
Publikácia ponúka 22 príspevkov slovenských, českých, maďarských a poľských autorov týkajúcich sa povojnového roku 1947. Ten je na Slovensku resp. Československu charakterizovaný najmä vnútropolitickým bojom medzi demokratmi a komunistami o smerovanie štátu, ktorý sa odohráva na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov medzi sovietskym blokom a Západom.
Publikácia je prehľadným a graficky pútavým sprievodcom po základných reáliách a príbehoch odboja na SLovensku v rokoch II. svetovej vojny a najmä Slovenského národného povstania. Nenáročným spôsobom sprostredkúva hlavné informácie k problematike, ktoré výdatne strieda množstvom dobových fotografií a farebných máp či ukážkami dobovej propagandy, letákov a pod.
Eva Mârza, Marek Syrný et al.: Baníctvo na Slovensku a v Rumunsku v 15. až 18. storočí. Banská Bystrica 2018, 360 s.