Obsah: Pán Guľočka Okuliare Nehoda Svet Keď zatvoríme oči Zlý sen Hmla Zrkadlo Kufor Nebo Leto a zima Pamäť
Šibalova príručka šikovných mačiek je pútavá kolekcia humorných básní pre deti. Poézia, ktorá ponúka živý a zábavný pohľad na úsmevné vyvádzanie mačiek a slabosti ľudí. Majiteľ mačky spozná možno príkladov správania mačiek, a vnímavý čitateľ uvidí početné paralely v ľudských postojoch a správania.
Nová kniha Valetnína Šefčíka je knihou o láske. „Kniha o láske pre malých aj tých väčších, o ktorej sa v nej hovorí nahlas, ale aj tíško“. Zbierka obsahuje 40 básni plných nehy a rešpektu pred slovom.
Kniha obsahuje výber zaujímavých vizuálnych básní z domácej tvorby (A. Timková Lazurová, M. Andričík a iní) inšpirované svetovou tvorbou (J. B. Kerfoot, D. James, O. Lavie a pod.) a niekoľko vlastných autorských nápadov. Autori básne prispôsobili detskému príjemcovi v originálnych kresbách určených na túto príležitosť.
Kde žijú divé zvery je kniha určená pre deti od 4 – 6 rokov. Hlavný hrdina Max je potrestaný svojou mamou a musí ísť spať do svojej spálne. Maxova spálňa prechádza tajomnou transformáciou do prostredia džungle, kde skončí s plachetnicou na ostrove obývanom nebezpečnými šelmami... Táto jedinečná obrázková kniha, zámerne a krásne využíva príbeh hnevu.
Dielo predstavuje v segmente detskej literatúry nový typ obrazového a jazykového „storytellingu“, majstrovstva podávania príbehov. Ani v prípade knihy Stratená vec nechýba príbehu napätie, občasná štipľavá irónia a autorove kresličské schopnosti, ktoré aj na malej ploche rozohrávajú viacvrstvové interpretačné možnosti.
Arnold Lobel sa dlhodobo považuje za americký národný poklad a za jedného zo zakladateľov modernej detskej literatúry pre kategóriu prvočitateľov. Kniha Myšacia polievka je príbehom o šikovnej myške a hladnej lasici, kde nechýba napätie, humor a rozprávačské schopnosti autora. Prednosťou tejto knihy je nepredvídateľnosť udalostí a jazykový a výtvarný talent A.
"Som presvedčený, že pán Silverstein túto knihu napísal na vnuknutie"zhora". Alebo musel mať poriadne šťastie. Ten, kto ju má, vlastní hodnotný poklad." Z komentára k španielskému vydaniu "Kúpil som túto knihu deťom, pretože v tomto jednoduchom podobenstve sa ukrýva vzácny odkaz. Strom, ktorý dáva ma znova vrátil do detstva.
Kniha Kačka, smrť a tulipán patrí jednoznačne k najvydarenejším dielam nemeckého rozprávkara – spisovateľa a ilustrátora – Wolfa Erlbrucha. Svoju popularitu si určite získala najmä netradičným spracovaním témy smrti pre detského čitateľa. Nadčasový príbeh priateľstva obyčajnej kačky a smrti ukazuje, ako je smrť prirodzeným vyústením života.
V domčeku pána Sovu sa dejú záhady. Pod perinou sa mu hýbu tajomné kopčeky, na návštevu sa nechajú pozvať pani Zima aj okrúhly Mesiac. Aby toho nebolo málo, rozhodne sa pán Sova, že si navarí čaj z pravých sovích sĺz a bude na dvoch miestach naraz. Neveríš? Tak si to prečítaj.
Kniha je určená deťom predčitateľského, resp. prvočitateľského veku. Pôvabné a vtipné príbehy sú jednoducho spracované, ľahko pochopiteľné detskému vnímaniu, ale prinášajúce významovo bohaté poznanie sveta. Publikácia hovorí o dôležitých a podstatných hodnotách, ako je priateľstvo, odpustenie, vzájomné si všímanie ostatných.
Kniha Lyrické iluminácie je výberom autorových literárnych kritík a interpretácií publikovaných v literárnych časopisoch a tématických zborníkoch. V kritickej reflexii autor zachytáva premeny poetiky v slovenskej poézii po roku 1989 a naznačuje ich umeleckú úspešnosť.
Netradičné, miestami až thrillerové básne, určené rovnako deťom ako dospelému čitateľovi významného írskeho básnika Matthewa Sweeneyho ilustroval Martin Groch.
Ďalšia rozprávková kniha o dvoch kamarátoch. Kvak a Čľup neurobia jeden bez druhého ani krok. Začnú nový rok, budú vymýšľať príbeh a ich dobrodružstvá sú vždy veselé.
Kvak a Čľup a nuda? Ale kdeže... Od rána do večera, či je leto alebo zima, hľadajú nové dobrodružstvá. I keď niekedy si naopak dobrodružstvá nájdu ich. Ak sa ti rozprávky o nerozlučných kamarátoch páčili, môžeš si prečítať ich príhody aj v ďalších knihách, Kvak a Čľup sú kamaráti, Kvak a Čľup sú spolu a Veselý rok s Kvakom a Čľupom.
Principiálny román je najznámejšie dielo írskeho prozaika Roberta Welcha. V roku 1998 bolo toto dielo vyhlásené za najlepšiu prózu roka. Obsahovo je autobiograficky a odzrkadľuje Welchovu znalosť írskej histórie a kultúry. Približuje životy rôznych ľudí počas 400 rokov a snaží sa im porozumieť.
Veselé dobrodružstvá dvoch žabiakov plné láskavého humoru Kvak a Čľup neurobia jeden bez druhého ani krok. Vo svojej prvej knihe začnú nový rok, budú vymýšľať príbeh, hľadať stratený gombík, kúpať sa v rieke a písať list. Ich dobrodužstvá sú vždy veselé a plné láskavého humoru, ako to už býva u kamarátov, ktorí najradšej robia všetko spolu.
Železný muž má hlavu veľkú ako kontajner, hruď širokú ako vagón, jeho ruky sú ako ramená žeriavov, obeduje traktory, ploty a pluhy. Dokážu ľudia so Železným mužom žiť? Dokážu sa s ním spriateliť? Príbeh, ktorý sa stal modernou legendou.
Rozprávky pre indigové deti...