Vysokoškolský profesor Ján Grexa sa zaoberá predovšetkým históriou športu a hneď na to humorom. Dôkladná znalosť vysokoškolského prostredia a poznatky o ňom z autopsie ho priviedli k chvályhodnému činu: na príbehu Bélu Jozefa Tótha a jeho rodiny napísal príbeh o dobe, ktorú sme my starší prežili, ale akosi málo a cudne k nej pristupujeme ako k literárnej téme.
Vychovávali nás, aby sme si statočne plnili povinnosti a pokladali za národnú povinnosť podporovať slovenských remeselníkov, obchodníkov i umelcov, zúčastňovať sa verejných zbierok pre rozvoj našich inštitúcií i pre biednych, chodiť do divadla, kupovať naše knihy... Mimo iného toto píše v úvode svojich spomienok lekár a významný slovenský dramatik Ivan Stodola.
Divadlo a dramatická tvorba lákali Lea Kohúta od rannej mladosti. Veď aj jeho veľmi úspešné spevácke vystúpenia v detstve mali čosi spoločné s javiskovou produkciou. Prvú veršovanú hru Chelm (židovské Kocúrkovo), ktorú napísal už ako dvanásťročný, uviedla s úspechom židovská organizácia AGUDA.
Vynikajúci divadelný i filmový herec, spevák aj režisér František Krištof Veselý bol charizmatickou osobnosťou slovenského operetného divadla aj sveta slovenskej zábavnej hudby, ktorej popularita dodnes nebola prekonaná. Bol elegánom javiska, obdarený rovnako mierou hereckým, speváckym i tanečným talentom.
Knihu známej autorky tvoria príbehy strašidielka Pipa, postavičky, ktorá bola jej sprievodcom po Bratislave v knihe Tri mestá. Striedajú sa v nich reálne prvky s fiktívnymi, skutočné zážitky s rozprávkovými. Autorka ani tentokrát v sebe nezaprela svoj pozitívny vzťah k prírode, k zvieratám.
Výmyselná knižka Ľubomíra Feldeka obsahuje cyklus príbehov, ktoré vážne i nevážne poodhalia čitateľom čo-to o autorovom živote i diele a, pravdaže, i o dobe.Autor sa v tejto knižke ustavične a o všetkom zhovára so svojou všadeprítomnou ženou Oľgou, ktorá je takisto známou spisovateľkou a navyše i televíznou "zabávačkou".
Svet sužuje terorizmus, neuchopiteľné a nepochopiteľné zlo, vždy spojené so smrťou. Terorizmus má mnohé podoby a vedú k nemu najrozmanitejšie motívy. O tomto, no pravdaže nielen o tom, musí čitateľ rozmýšľať nad vynikajúcou knihou jednej z najvýznamnejších osobností írskej literatúry Edny O' Brienovej: OSAMELÝ DOM.
Doktor Axel Munthe sa na Billyho naozaj hneval. Zvyčajne sa na jeho šibalstvách schuti zasmial, ale veľký pavián Billy dnes prekročil všetky medze. Pobil sa so psami, kňazovi hodil do hlavy mrkvu a záhradníka uhryzol do nohy. Teraz sa s mačiatkom v ruke vyškriabal do koruny veľkého figovníka...
Keď táto kniha vyšla u nás po prvý raz, nórska herečka Liv Ullmannová bola už známa, uznávaná, slávna. V knihe PREMENA píše aj o sláve, aj o uznaní, aj o tom, ako ju v rôznych končinách sveta zasypávali poctami a kvetmi, aby napokon večer zostala v prepychovom apartmáne hotela sama.