Predstavte si, že existuje planéta, kdesi ďaleko za Síriusom , ktorá je identickou kópiou Zeme s rovnakou geografiou, kde všetci obyvatelia Zeme existujú duplicitne, avšak disponujú inými5 Tradíciami, znalosťami, oblečením, spotrebičmi a podobne. Na takejto planéte žije naša lepšia. dokonalejšia kópia. Poriadok dobrovoľného šľachtického rádu tzv.
Táto knižka je skromným pripomenutím obdobia, ktoré prežil každý súčasník. Možno raz bude mementom a pripomenutím chuti slobody, ktorú sme si nevážili. Možno bude zlým snom, z ktorého je hodno sa zobudiť. Vtedy sme hľadali východiská. Nevedeli sme, čo príde, ale v hĺbke duše sme verili, že túto moru zvládneme... Človek je hrdinom svojich dní.
Atanas Zvezdinov sa narodil 5.augusta 1943 v Sofii. Ukončil štúdium slovanskej filológie ( český, bulharský jazyk a literatúra) na Univerzite S.Klimenta Ochridskeho v Sofii.
Keď na Karola Lovaša cestou z opery zavolala na Václavskom námestí prostitútka „Sex, baby?
Martin Homza: Svätoplukovská tématika v slovenskej historiografii František Skovajsa: Spolok sv.
Po tom, čo Ericha Kästnera nacisti zakázali ako autora, rozhodol sa, že si bude viesť tajný denník. Kästner od roku 1941 zapisoval, čo sa deje v Berlíne a na fronte. Jeho zápisky zo všedných dní, poznačených pribúdajúcimi výpadkami energie a bombardovaním, sú otriasajúcim svedectvom z vnútra nemeckej Tretej ríše.
Etela Farkašová , ktorá patrí medzi prominentné slovenské autorky, nadväzuje v Priestoroch na staršie texty a zo životnými skúsenosťami ovplyvnenej novej perspektívy rozvíja svoje charakteristické témy ako žitý ľudský čas, jeho kontinuita a diskontinuita, pamäť a rozpamätúvanie, proces osobného seba utváraniam stávania sebou(kľúčový pojem), takisto téma
Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa pri desiatom výročí bombardovania Juhoslávie vyjadril takto: ,, Otvoril som slovenské nebo pre americké lietadlá, aby mohli bombardovať Belehrad. Urobil som dobre, lebo Belehrad nespadol Rusom do rúk...“ Šialené slová a šialené skutky hodné odsúdenia. Dnes tento človek zrejme nič neľutuje.
Robert Louis Stevenson, autor známych diel Ostrov pokladov či Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda, bol väčšinu svojho života vášnivým cestovateľom. Ani jeho podlomené zdravie ho nemohlo odradiť od tejto záľuby, naopak ho prinútilo zmeniť prostredie a navštíviť miesta ako Francúzska Riviéra alebo Tichý oceán, keď dúfal, že sa vylieči z tuberkulózy.
OBRAZY Z CIEST – Cesta z Mníchova do Janova, Kúpele Lucca a mesto Lucca vznikali v rokoch 1828 – 1830. Nie sú len obdivným rozprávaním o talianskej prírode a o ľuďoch, ktorých formuje. V talianskej trilógii Heinrich Heine jasne vyjadruje svoj politický postoj. Vystupuje proti svetským a duchovným feudálom. Stavia sa za zrovnoprávnenie národov.
Gabriel Bagradian strávil posledných dvadsaťtri rokov v Paríži. Teraz sa vracia s manželkou a dieťaťom späť do svojej arménskej vlasti. Pobyt má trvať len krátko, no vypukne prvá svetová vojna. Bagradian s rodinou uviaznu. Keď Osmanská ríša nariadi deportáciu všetkého arménskeho obyvateľstva, Bagradian zosnuje trúfalý plán.
Tajomné plazivé zlo pod vrchom ElBrak sa prebúdza, Vychádza na povrch zeme, aby dokončilo skazu a naveky pochovalo všetko krásne čo sa v krajinke Dobromyseľ zrodilo. Nemá zostať ani stopa po veselosti, smiechu a radosti zo života. Čierna čiara temnoty rozdelila dobro a zlo na dlhé časy.
Vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia ,, rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty vyšinul Slovensko z rámca právneho štátu.
Dmitrij Bykov – básnik, publicista, kritik a neustály búrlivák je výraznou postavovou literárneho života v súčasnom Rusku. Román Ospravedlnenie je jeho prvým prozaickým dielom a je plný autorovho paradoxného spôsobu myslenia.
V románe Myšlienkové oddelenie píše duševná choroba listy hlavnému hrdinovi, Kristiánovi Trewinskému, ktorá chce mať skrachovaného riaditeľa školy i učiteľa, záletného a preto rozvedeného manžela, pijana a uznaného psychiatrického invalida iba pre seba a pre písanie.
Autor vo svojej knihe skúma ideu mesianizmu, tak ako sa táto idea prejavuje v ruských dejinách. Obsah knihy je členený periodizáciou ruských dejín, v rámci ktorej autor sleduje prejavy mesianizmu. V úvode si všíma geografickú polohu Ruska na pomedzí Európy a Ázie.
Tato kniha se zaměřuje na kritiku a vysvětlení byrokraticky, ideologicky a komerčně deformovaných koncepcí vědy, vzdělávaní a jejich institucí v posledních desetiletích. Zároveň se zabývá možnými alternativami nové vědecké epochy.
Precítená ľúbostná lyrika, hĺbavé spoločenské sondy, burcujúca poetická reflexia súčasných udalostí a vycizelované preklady pálčivých básní Nikolaja Turoverova – to sú tématické bloky, z ktorých zostavila svoju zbierku poézie spisovateľka a publicistka Iva Vránska Rojková.
Klúčovou témou sú pre Koškovú medziľudské – partnerské. Priateľské, rodinné vzťahy, ale aj medzigeneračné, zväčša nie ideálne, neposkytujúce pocity ľudskej prítomnosti alebo aspoň účasti...
Vedeli ste, že nie je dážďovka ako dážďovka? Existuje ich niekoľko druhov, napríklad dážďovka zemná, dážďovka svietivá alebo dážďovka hnojová. No a presne z tých hnojových je Oliver. Malá dážďovka, čo žije v kompostéri a chodí do školy, kde sa spolu s kamarátmi učí, ako byť v živote užitočná. Že neviete, čo je kompostér?