Kniha s názvom Nebezpečná hra je venovaná školákom vo veku od 10 rokov. Opisuje sa v nej príbeh šiestakov a siedmakov, žiakov základnej školy. Odohráva sa na Slovensku. Je veselý, ale hlavne vážny. Poteší, zabaví, prekvapí a určite zaujme. Námet tohto románu je inšpirovaný skutočnosťou. Literárne je spracovaný tak, aby neublížil, naopak viedol k zamysleniu sa.
Jaroslav Klus získal Cenu Ivana Kraska za básnickú zbierku Dejiny postele a Prémiu Literárneho fondu za pôvodnú tvorbu za román Pseudologia phantastica. Panoptikum voskových figurín je zbierkou štrnástich poviedok, v ktorých sa Jaroslav Klus snaží charakterizovať rozličné typy spisovateľov, nemajúc na mysli žiadneho konkrétneho, iba ak seba.
Kým bol Ľudovít Štúr? Všestranne nadaným intelektuálom, politikom, filozofom, spisovateľom, vizionárom, rojkom?
Recenzia nie je iba kritické zhodnotenie umeleckého či vedeckého diela po jeho publikovaní. Pre bežného prijímateľa umenia môže byť kompasom, ktorý ho nasmeruje za dobrým filmom, knihou, výtvarným dielom. Pre umelca môže byť nastavením zrkadla, ktorý ho zorientuje v jeho snažení, hoci nie každý je schopný sebareflexie.
Velikán svetovej literatúry Stefan Zweig (1881 – 1942), spisovateľ, esejista, básnik a prekladateľ, stále oslovuje svojím dielom nových a nových čitateľov.
Nová zbierka poézie Miroslava Daniša - Jesenná mandala, prináša príbeh istej symboliky. Kruhu, ktorý svojou dokonalosťou a harmóniou hovorí o nekonečne, tak ako v básni...,,som ako pohodený meteorit“...ako dve sýkorky na verande čakajú na návštevy z Vesmíru...“ Autor sa spomienkovo dotýka najsilnejších momentov života.
Nakoniec sme sa aj na Slovensku dočkali!
Štefan Lazorišák sa narodil 25. 10. 1959 v Košiciach. Po maturite na gymnáziu v rodnom meste odišiel študovať jadrovú fyziku na České vysoké učenie technické do Prahy. Štúdium prerušil a už sa k nemu nevrátil. Istý čas sa pohyboval v prostredí pražského undergroundu. Po návrate do Košíc začali vznikať začiatkom 80. rokov jeho prvé texty.
Spisovateľ a publicista Ján Maršálek (1965) je autorom množstva časopisecky publikovaných príspevkov: básní, glos, úvah a recenzií.
Britský spisovateľ a žurnalista George Orwell (1903 – 1950) sa narodil v Indii ako Eric Arthur Blair. Neskôr žil Mjanmarsku a Francúzsku a bojoval v španielskej občianskej vojne. Preslávil sa najmä svojimi dystopiami Farma zvierat a 1984.
Básnik a prozaik Heinrich Heine patrí medzi najväčšie postavy nielen nemeckej literatúry, ale je trvalou súčasťou svetového literárneho dedičstva. Heineho dielo je nielen majstrovsky napísané, no stále veľmi aktuálne. Kniha Obrazy z ciest II obsahuje štyri samostatné rozprávania.
,,Významná prozaička, esejistka, poetka a filozofka Etela Farkašová (1943), nositeľka prestížnych ocenení ( napr.
Darius Kopp sa oženil krátko potom, čo prekročil štyridsiatku. Pracoval ako jediný zástupca americkej firmy pre bezdrôtové technológie pre krajiny strednej a východnej Európy a región Nemecko-Rakúsko-Švajčiarsko. V čase globálnych hospodárskych katastrof sa Kopp snažil obhajovať svoj životný štýl.
Dnešné audiovizuálne prostriedky si nevieme predstaviť bez diskusných relácií. Väčšina z nich je zameraná na politickú situáciu doma i vo svete, ekonomiku či rôzne ,,utláčané“ menšiny. Nevyhýbam sa ani problematike, ktoré preferujú mienkotvorné i alternatívne médiá Pozornosť venujem hlavne neopozeraným, prehliadaným, možno aj malicherným témam.
Jedna z najväčších afér konca 19. storočia – Dreyfusova aféra – mala silnú odozvu v dobovej tlači. Najznámejšou osobnosťou, ktorá sa k afére vyjadrila, bol významný francúzsky spisovateľ Émile Zola vo svojom známom pamflete pod názvom J'accuse...!, teda „Žalujem...!
Feminizmus si podobne ako marxizmus-leninizmus vytvára svoj celkom osobitný, vnútorne uzavretý systém bludov opentlený vlastným slovníkom, ktoré majú bez ohľadu na realitu ospravedlniť neospravedlniteľné excesy tejto totalitnej ideológie. Už prvým príkladným klamstvom je, že feminizmus sa zastáva všetkých žien.
Múdra spoločnosť si ľudí v treťom veku váži. Nie sú pre ňu príťažou, ale studnicou poznania. Životné skúsenosti dávajú možnosť s odstupom nazerať na problémy. Hodnotový rebríček majú ľudia v treťom veku značne preverený. Zbierka krátkych próz renomovaného spisovateľa Milana Zelinku Návraty v treťom veku je toho príkladom.
Dalimír Stano, básnik, prozaik, knižný ilustrátor, editor, a vydavateľ, človek s hlbokým duchom, svojou tvorbou hladí čitateľa. Poézia, ktorú píše, vyviera najmä z džezovej hudby, vplýva na jeho myslenie a samotné poznanie. Myšlienky zodpovedne zapisuje. Nachádza poéziu aj na tých miestach, na ktorých ju iní nevidia.
Marian Škotka vo svojom knižnom debute Šepot života ponúka deväť poviedok o zložitých medziľudských vzťahoch v modernom svete. Deväť osudov ovplyvnených ľudským egom, vášňami, slabosťami, láskou, ale aj náhodou. Pútavo napísané príbehy sú akoby vystrihnuté zo života, možno sa odohrávajú aj pred našimi očami, len ich vnímame z úplne iného uhla.