Knižočka rozmieňa na drobné starobylú kresťanskú modlitbu Duša Kristova, posväť ma. Každému zo zvolaní, ktoré ju tvoria, je venovaná osobitná kapitolka s rozjímavými modlitbami, ktoré rozvíjajú obsah zvolania.
Neustále opakovanie, všednosť, rutina – to sú na prvý pohľad spoločné znaky ruženca i manželstva. V ruženci je to striedanie rovnakých zrniek, slov a myšlienok. V manželstve sú to opakujúce sa povinnosti, počúvanie jedného hlasu a pohľad do tých istých očí – manžela či manželky.
Láska k blížnym má rôzne podoby, z ktorých Cirkev – ako starostlivá matka – odporúča do našej pozornosti pomoc „úbohým dušiam“ v očistci. Modlitba a obeta za ne je súcitným volaním k Bohu v mene tých, ktorých hlas už nepočuť a vymizli z pamäti neraz aj svojim najbližším.
„Pane, a ku komu by sme išli?
Žijeme v rýchlej dobre, všetko máme na dosah, priania sa nám plnia doslova na jeden klik. Zabudli sme, čo je zdravo sa ponamáhať, a vytrvalosť v čomkoľvek už dnes nie je „in“. No náš vzťah k Bohu nemôže byť na spôsob bleskového riešenia: enter a vybavené. Potrebujeme spomaliť, stíšiť sa a zastaviť. Nazrieť do svojho vnútra a stretnúť sa s Bohom.
Mnohé knihy o očistci sa zamýšľajú nad tým, ako môžeme pomôcť dušiam, ktoré v ňom trpia. Táto kniha ponúka trochu iný pohľad a prináša praktické tipy, ako sa mu vyhnúť. Dobrou správou je, že nemusíme nevyhnutne znášať mučeníctvo; potrebné je „len“ rásť v cnosti.
„Výzva obsiahnutá v posolstve Panny Márie Fatimskej je tak hlboko zakorenená v evanjeliu a v celej Tradícii, že Cirkev cíti, že toto posolstvo jej ukladá povinnosť počúvať ho.“ – Svätý Ján Pavol II. Čo také sa ukrýva v pobožnosti prvých piatich sobôt, že pápež Benedikt XVI.
Rozjímania nad jednotlivými invokáciami Litánií k Duchu Svätému reflektujú vzťah autorky k Bohu prostredníctvom tretej Božskej osoby. Z jednotlivých zamyslení cítiť, že každú myšlienku má hlboko prežitú a dozretú v tichu.
Účinná novéna troch Zdravasov je nádherná modlitba na počesť troch zvláštnych darov Panny Márie, ktorými ju Boh zahrnul: jej moci, múdrosti a milosrdenstva. Každý z nich je spojený s Najsvätejšou Trojicou, s ktorou je Mária dokonale zjednotená. Túto novénu možno označiť slovami: krátka, silná, účinná.
Po najsvätejšej Panne je spomedzi všetkých stvorení najslávnejší a najmocnejší svätý Michal Archanjel. Úcta k nemu má svoje korene v dávnej minulosti. O jeho moci, príhovoroch, zjaveniach či o jeho službe ľuďom nás učí Cirkev. A nie je to tak dávno, čo pápeži Pius IX. a Lev XIII. upozorňovali na potrebu vytrvalej oddanosti k nemu – obrancovi Cirkvi a duší.
Ako nechať pôsobiť Ducha Svätého, aby sme mohli prinášať dobré ovocie, keď máme dočinenia s falošným priateľom, frustrujúcim kolegom, neznesiteľným šéfom či nepríjemným susedom? Ako zabrániť, aby stres a hnev ovládli náš život?
Svätý Cyriak je jedným zo svätcov, ktorí sú v Cirkvi uctievaní pod spoločným menom Štrnásť svätých pomocníkov. Každý iným spôsobom oslávil Boha, a tak sa líšia aj situácie, v ktorých ich ľudia prosia o pomoc. Svätý Cyriak vynikal v cnosti lásky k Bohu a blížnym.
Tomasz P. Terlikowski sa v knihe Slzy v La Salette podrobne zaoberá históriou a obsahom zjavenia v tejto malej alpskej dedinke, ktoré sa udialo pred takmer 180 rokmi. 19. septembra 1846 sa dvom deťom, Melánii a Maximinovi, zjavila plačúca Madona, aby svetu odovzdala posolstvo, ktoré sa nám napĺňa priamo pred očami.
Pápež František povedal: „Ježišova cesta na Kalváriu je cestou utrpenia a samoty, a táto cesta má svoje pokračovanie aj dnes.“ Krížová cesta so svätou Ritou je pozvaním stretnúť Krista práve teraz – pri našom odsúdení, pri vytrvalom prijímaní životných krížov či pri bolestných pádoch, od ktorých nie je ušetrený nikto z nás.
Dvadsať tajomstiev ruženca v takmer deviatich spoločných rokoch manželstva. Modlitba ruženca s rodinou Ulmovcov zrkadlí biblické texty a rozjímania vo všednej každodennosti tejto výnimočnej rodiny so siedmimi deťmi. Kde našli silu prijať do svojho domu ôsmich Židov, aj keď vedeli, že za to môžu zaplatiť svojím životom?
Opäť stojíme na prahu Pôstneho obdobia a mysľou nám možno preletí myšlienka, ako využiť tento čas milostí, ktorý nám Boh dáva. Ideálnou voľbou môže byť kniha zamyslení mariánskeho kňaza Edwarda Looneyho Pôstna cesta s Matkou Máriou. Jej nosným obsahom sú mariánske zjavenia a posolstvá, ktoré Panna Mária odovzdala svetu.
Svätý Gabriel Possenti (1838 – 1862) svojou temperamentnou povahou priťahuje k sebe ako magnet srdcia mnohých, najmä mladých ľudí. Nenechá bez odozvy nikoho, kto ho prosí o pomoc. Aj svätá Gemma Galgani bola na jeho príhovor zázračne uzdravená a stal sa jej osobným patrónom a nebeským priateľom.
Obrad blahorečenia Józefa a Wiktorie Ulmovcov a ich detí sa uskutočnil 10. septembra 2023 v poľskej dedinke Markowa. Zaradením ich najmladšieho, ešte nenarodeného dieťaťa do procesu blahorečenia Cirkev potvrdila učenie, že ľudský život sa začína od počatia. Ide zároveň o prvé blahorečenie nenarodeného dieťaťa v dejinách Cirkvi.
Prišla na svet ako vytúžené a jediné dieťa starších manželov. Vydala sa a mala dvoch synov, ktorí ale zomreli krátko po jej manželovi. Napokon ako vdova vstúpila do kláštora, kde žila až do svojej smrti. Svätá Rita mala skúsenosť rôznych životných stavov, a preto má široký okruh ctiteľov.
Životná cesta každého človeka je plná zranení, pádov a krívd. Ježiš chce vstúpiť do týchto rán so svojou láskou, aby ich uzdravil a dal nám silu odpustiť. V pravde a s láskou nám ukazuje, že aj my sme veľakrát ublížili našim blížnym, a učí nás sebaprijatiu. Krížová cesta odpustenia je tu pre tých, ktorí sú vnútorne zranení a túžia po uzdravení.