Autorove Meditácie sú nevšedným cyklom fotoobrazov o prírode Slovenska, v ktorých sám autor vystupuje ako tvorca jedinečnosti okamihu i prosebník záchrany odchádzajúceho sveta čistej prírody, ktorý postupne odnáša čas. Svojím fotografickým objavovaním prináša neobyčajný zážitok z okamihu poznania a kúzla rodnej krajiny.
Náš spisovný jazyk je živý fenomén, ktorý má za sebou dramatické dejiny, významné medzníky, obdobia ohrození i prudkého vývinu. Dvojica popredných jazykovedcov predkladá synteticky spracované výsledky najnovšieho bádania o zložitom historickom vývine spisovnej slovenčiny, jej východiskách a vplyvoch, ktoré spoluurčovali podobu nášho dnešného jazyka.
Autor ponúka čitateľovi súbor textov zrodených na prelome storočí. Pokúsil sa zostaviť knihu čítavú, nenadbiehajúcu však vkusu čitateľa. Má ambíciu poskytnúť istú sumu poznania a zároveň vzbudiť aj pocit potešenia zo spôsobu, akým sa to predostiera.
Počuli ste o chýrnych liptovských murároch, ktorí vystavali Budapešť a pochodili celý svet?
Keď sme sa prvý raz stretli, mala štrnásť, v očiach pubertálnu drzosť a v ústach jazyk, ktorý rozhodne nedržala na uzde a veľkú časť z neho mi otrčila. "Ty si teda živel," pomyslel som si a veľmi dobre sa pobavil. Živel, to je to správne. Spontánna, nespútaná, ale pritom dievčenská, obdarená kreativitou, situačným výmyselníctvom, dobra k metle aj k peru.
Prinášame Vám výber 175 ľudových a zľudovených piesní, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie, v dvojhlasnej úprave s akordovými značkami. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom, od detstva, prvých dní v škole, cez oslavy a jubileá, svadby a zábavy, vždy, keď je vhodná príležitosť urobiť si radosť spevom.
Publikácia obsahuje príspevky z vedeckej konferencie o Karolovi Kuzmánym a Štefanovi Moysesovi, konanej v októbri 2006. Jej podnetom boli okrúhle výročia Kuzmányho a Moysesa, ale najmä ich význam pre národný, kultúrny a cirkevný život Slovákov v 30.-60. rokoch 19. storočia.
Už v poradí štvrtá kniha známeho nitrianskeho lekára psychiatra prichádza na knižný trh, aby potešila všetkých milovníkov lovu na divú zver, ale aj tých, ktorí obdivujú krásy prírody, jej úchvatnosť a meniace sa farby počas ročných období.
Tretia, doteraz nepublikovaná časť denníkov slovenského novinára a politika Karola Sidora pochádza z obdobia jeho pôsobenia v Ríme, opisuje dianie na slovenskom veľvyslanectve pri Svätej stolici a vzťahov pomníchovskej Slovenskej republiky a Svätej stolice, ale aj politický vývoj na Slovensku a v okolitých krajinách v dramatickom období druhej svetovej vojny.
Dobrodružný historický román pre mládež rozpráva príbeh z čias vzniku Samovej ríše. Hlavným hrdinom je mladý Lulukaj, chránenec kupca Sama, ktorý sa stane kráľom starých Slovákov. Román okrem pútavého príbehu poskytuje aj nevtieravé poučenie o starých pohanských časoch a atmosfére vzrušujúcich bojov...
Popredný slovenský psychiater, ale aj dlhoročný poľovník napísal knihu spomienok na svoje poľovnícke začiatky. Hoci v rodine nemal poľovníka a vyrastal v Bratislave a aj neskôr stále žil v meste, zamiloval sa do prírody.
"Vlčie maky sa na nás pozerajú na lúkach, ale aj na prašných cestách. Sú všade. Potešia, ale nevnucujú sa. Nedajú sa presádzať... Snáď prezradia, kto okolo nich prešiel... Oči vlčích makov boli pri tom, keď sa tí, bez ktorých by sme tu neboli, milovali na lúkach, ale boli aj pri tom, keď kdesi ďaleko umierali...
Bard slovenskej katolíckej moderny mieri periskopom svojej rýdzej poézie na realitu spoločnosti. v ktorej žijeme. Básnik kladie nástojčivé otázky dobe, s ktorou sa nie celkom stotožňuje. Kresťanská viera je preňho stále platným nástrojom na prekonávanie pálčivých kríz a konfliktov, na vymazávanie tmy z našich vzťahov... .