Knižkou Legendy a inšpirácie autor nadväzuje voľne na sériu Moji intelektuáli a spláca svoj dlh niektorým, dnes už legendárnym osobnostiam, ako sú ortopéd Ján Červeňanský alebo český chemik Otto Wichterle. So svojimi obľúbenými literátmi Plíniom MI.
Kolektívna monografia jednej z výskumných línií pracovníkov Ústavu politických vied SAV „Osobnosti slovenskej politiky“. Publikácia zhodnocuje dlhoročnú politickú, publicistickú a osvetovú činnosť Vavra šrobára (1867 – 1950) – politika, lekára, pedagóga, publicistu, spisovateľa a národovca.
Kniha Binárny kód dokumentuje Kassayom zaužívaný algoritmus tvorby, generovanie nových myšlienok a inovačných prístupov a ku všetkému, čo je blízke jeho životnému projektu a napomáha symbiózu vedy a priemyselnej praxe.
Publikácia sa zaoberá problematikou verejnej správy a správneho práva. Načrtáva niektoré základné inštitúty právneho odvetvia správne právo, a to najmä zvýraznením pojmu a poslania verejnej správy, ktorá je jedným zo základných komponentov tohto právneho odvetvia.
V mnohých krajinách už historiografia akceptovala dejiny rodových vzťahov ako špecifickú oblasť výskumu. Pokúša sa zistiť, ako sa v jednotlivých obdobiach vývoja spoločnosti definovali mužská a ženská identita, aké rozličné sociálne pozície mali muži a ženy, ako ich vzájomné vzťahy podliehali zmenám v dôsledku politických a sociálno-ekonomických premien...
Práca sa sústreďuje na pôsobenie HSĽS na československej vnútropolitickej scéne - na jej rokovania s vládou a prezidentom, kooperáciou s opozičnými politickými stranami národnostných menšín, ale aj na jej zahraničnopolitické aktivity vrátane kontaktov radikálneho krídla s iredentistickými kruhmi.
Prehľadné a ucelené spracovanie všeobecnej aj osobitnej časti správneho práva hmotného a procesného, ktoré poskytuje základnú orientáciu v problematike správneho práva. Obsah: 1. Verejná správa 2. Štátna správa 3. Samospráva 4. Pojem, postavenie a systém správneho práva 5. Administratívnoprávne normy 6. Administratívnoprávne vzťahy 7.
V roku 2011 sa dožíva 70 rokov dlhoročný predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby. Rozmýšľali sme, ako by sme ho mohli pri príležitosti okrúhleho životného jubilea príjemne prekvapiť. On pripravil pre mnohých z nás pekné, sofistikované laudáciá, prípadne vo svojich knižkách napísal o mnohých výstižné eseje.
Monografia pozostáva zo štyroch štúdií, vznikajúcich a zoradených tak, ako sa posúvalo ťažisko nášho uvažovania: od problematiky magického realizmu v širších súvislostiach a jeho špecifického uplatnenia v prózach Isabel Allendeovej cez príbuzné poetologické podnety až k tým polohám jej písania, z ktorých vystupujú rozličné podoby stvárňovania a interpretácie
Ovidius je nesmrteľný práve preto, že aj cez bariéru dvoch tisícročí sa nám prihovára ako k svojim vrstovníkom, že nám rozumie a že žmurká na nás figliarským okom, ktoré sa tak trošku nehanebne díva na slasti a strasti našich vlastných lások.
Z úvodu: Stupava dnešných dní je dynamicky sa rozvíjajúce slovenské a európske mesto, dalo by sa povedať predmestie veľkej Bratislavy. Väčšina jej obyvateľov pracuje v podnikoch a úradoch hlavného mesta, ba mnohí Bratislavčania objavili čaro jej polovidieckeho spôsobu života v blízkosti veľkomesta a stavajú si tu nové obydlia.
Objektom predloženej monografie sú najfrekventovanejšie chodníky Belianskych Tatier a časti Vysokých Tatier, kde sa zaoberáme stupňom synantropizácie okolitej vegetácie chodníkov a odpočívadiel, vplyvmi zošľapovania na rastlinstvo, ale aj únosnosťou jednotlivých chodníkov a odpočívadiel.
Problematika komparácie totalitných teórií a ich praktického uplatňovania je ešte stále zaťažená rôznymi ideologickými skresleniami a spormi. Napriek rozsiahlemu zdroju informácií je jej spracovanie veľmi náročné a aby mohlo byť čo najobjektívnejšie, určite si vyžiada väčší časový odstup.
Významný príspevok z oblasti interpretačného výskumu slovenskej a inonárodnej lyriky, jej recepcie, prekladu a kritiky prináša kniha Tvarovanie básne, tvarovanie zmyslu.
Kolektívne dielo Morfologické aspekty súčasnej slovenčiny vzniklo ako reakcia na Koncepciu morfológie súčasnej spisovnej slovenčny (Dolník, 2005), v ktorej sa anticipovala morfológia súčasného spisovného jazyka založená na explanačno-deskriptívnom prístupe. Aj morfológia tohto typu zahŕňa formálne aj funkčné tvaroslovie.
Štatistická ročenka Slovenskej republiky každoročne poskytuje súhrnný prehľad demografického, sociálneho a ekonomického vývoja našej spoločnosti.
Autori a autorky výskumne invenčnej a teoreticky provokujúcej monografie kriticky analyzujú reálne možnosti občanov zúčastňovať sa veľkej či malej politiky.
Próza Politici a novinári cez sitko o autentických zážitkoch s prominentmi verejného života a majstrami pera.
Autor publikácie prof. PhDr. Emil Višňovský, CSc., filozof a historik hovorí, že „pragmatizumus je slovo, ktoré u nás nemá dobrú povesť“, a to nielen v laickej, ale ani v odbornej filozofickej obci. Odľahčene by sme mohli povedať, že autor sa odhodlal odkliať „nedobrú reputáciu“ samotného pojmu a sprevádza nás „kariérou“ pragmatizmu.
V globalizovanom svete prichádza k vzájomnému kontaktu ľudí z jednotlivých národov, kultúr a v rámci toho často aj ku konfrontácii modelov výchovno-vzdelávacích systémov a prístupov. Vstúpiť do kultivovaného a odborného dialógu v uvedenej oblasti predpokladá poznať východiská a idey, ktoré ovplyvnili vývoj nám vlastného - európskeho pedagogického myslenia...