Antológia obsahuje básne, prózy a esejistické texty slovenských autorov s tematikou holokaustu slovenských Židov.
Žánrovo ide o historický román. Postavy sú pútavo, plasticky vykreslené, čo podčiarkuje ich ľudský aspekt v rámci predmetného diela. Autorka disponuje zjavným rozprávačským talentom, dramaticky podfarbený dej, spojený s kultúrno-dejinnými súvislosťami je zaručeným lákadlom pre širokú čitateľskú obec na Slovensku.
Zbierka noviel ruskej prozaičky Ľudmily Ulickej zachytáva predovšetkým dramatické osudy žien. Jej próza je preniknutá výpoveďou o najskrytejších záhyboch ľudskej podstaty. Túto výpoveď vyjadruje živým, nekonvenčným, originálnym jazykom, v ktorom neraz zaznie jemná irónia aj vtedy, keď hovorí o vážnych veciach.
Ponúkaný slovník by sa mal stať základnou učebnou pomôckou pre všetkých študentov slovenského jazyka a literatúry. Obsahuje množstvo hesiel z oblasti literárnej vedy, ktorá bude pre nich neodmysliteľným „sprievodcom“ nielen počas štúdia, ale aj celého profesionálneho života.
Knižka azda najproduktívnejšieho literárneho kritika – výber z literárnej publicistiky (z obdobia rokov 1995 – 2004) – sa skladá z troch častí. Prvú časť tvorí Halvoníkov pokus o syntetizujúci pohľad na charakter vývinových tendencií v slovenských kultúrnych, ale najmä literárnych dielach.
Kniha spomienok, ktorá vyšla v edícii MEMO (memoáre), je zaujímavá tým, že ju nenapísal prozaik ani publicista, ale vojak v povolania. Dej knihy je situovaný do obdobia rokov 1943 – 1945, keď Jozefa Tótha po vypuknutí vojny pridelili štábu zaisťovacej divízie.
Kubicov Supermarket sv. Hildy je písaný ako tradičný realistický príbeh, v ktorom vševedúci rozprávač s trochu blahosklonným úsmeškom hľadí na množstvo postáv a postavičiek, tu a tam im prenikajúc po kožu, aby sa v jeho službách stali rozprávačmi personálnymi, ale iba na chvíľu, nie za seba, ale v službe veci, ktorou je opis celej atmosféry.