Kniha známeho slovenského spisovateľa Blažeja Beláka Hrnčiarovo pole obsahuje pätnásť poviedok – pútavých príbehov týkajúcich sa rôznorodých životných situácií človeka s časovým rozpätím od povojnových čias až po súčasnosť.
Profesori Ján a Róbert Letzovci – otec a syn – približujú život a dielo ďalších Letzovcov – bratov Štefana a Bela –, významných tvorcov a propagátorov slovenskej literatúry.
Novela Rozhovor uprostred noci predstavuje zaujímavý dialóg panovníka a zajatca, teda človeka, ktorý má v rukách sústredenú všetku (aj vojenskú) moc, a toho, ktorý momentálne nemá nič okrem svojej dôstojnosti a prirodzene, vôle.
Paula Sabolová je už prinajmenšom štvrť storočia autorkou, ktorá nepotrebuje pismácke barličky. Nepotrebuje sa ani vypísať, pretože písanie je pre ňu očividne poslaním s posolstvom, ani búriť, pretože jej očividne ide väčšmi o to ako zúžitkovať vlastné zdroje a naplniť ich vlastným obsahom.
Pavol Janík (nar. 1956) patrí k renomovaným básnikom, prozaikom, dramatikom, prekladateľom a publicistom. Ťažisko jeho tvorivej činnosti však spočíva v poézii.
Známy slovenský básnik, prozaik a publicista v knihe Publicisti bez masky odhaľuje svoju „pravú tvár“ a necháva nás vstúpiť do svojho súkromného sveta spomienok a zážitkov, a to vo forme pútavých a humoristicky ladených príbehov zo života známych slovenských novinárov.
Zbierka Skúšobný kameň sa skladá z piatich častí. Torzo domova venuje takým velikánom, akými boli doktor Jessenius, Samo Bohdan Hroboň, Janko Jesenský, Janko Kráľ, Ján Kalinčiak, E. B. Lukáč, Miroslav Válek, Ivan Bukovčan či Pavol Horov. V Torze sveta spomína na svetových koryfejov: F. M.
Slovník sprístupňuje základnú terminológiu modernej literárnej teórie, zodpovedá dnešným nárokom na štúdium a na rozvoj literárnej teórie v širšom interdisciplinárnom kontexte semiotiky, textovej lingvistiky, psychosémantiky, teórie recepcie, sociológie a marketingu literárnych procesov, teórie médií, teórie mýtu a príslušných interpretačných procedúr a
Známa prozaička a poetka debutovala básnickou zbierkou Požičaj mi deň (1963), v ktorej prevažujú prírodné motívy a pocitové vnímanie sveta.
Zbierka aforizmov, sentencií, inovovaných prísloví a hlavne fejtónov a poviedok Kolotoč inklinuje najväčšmi k Beňovej knižke z roku 1995 Na svoj národ nedám dopustiť.