Kraj okolo Levíc, ktorý leží na sever od Dunaja, bol vďaka svojej úrodnej pôde a teplej klíme osídlený už od najstarších čias. Popri riekach Hron a Ipeľ prichádzali nové a nové kultúry, neskôr aj národy známe pod meno ako Kelti, Germáni, svoje bitky zvádzal na brehu Hrona aj známy rímsky cisár Marcus Aurelius.
Veľkosťou skromné, no krásou bohaté kráľovstvo Krupinského okresu sa rozkladá v jeho severnej časti. Centrom tejto časti Hontu je kráľovské mesto Krupina – jedno z najstarších slovenských miest s mestskými výsadami udelenými už v roku 1238. Stráž nad Krupinou, ako i nad cestami do okolitých miest kedysi držala strážna veža Vartovka týčiaca sa nad mestom.
Na trh prichádzame s jedinečnou knihou o rybách a rybároch, ktorá má pomôcť obnove Hrona po ekologickej kalamite. Kniha Narodený v znamení rybára je určená pre všetky generácie, ktoré milujú slovenskú prírodu a záleží im na jej ochrane.
Ružomberok je metropolou jedného z najkrajších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska, dolného Liptova. Z troch strán ho lemuje veniec majestátnych vrchov Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Chočských vrchov, ktorý mení svoje farby podľa ročných období.
Leží na juhozápade Slovenska, v Bratislavskom kraji, 25 kilometrov východne od Bratislavy. Jeho nadmorská výška je približne 121 až 160 m. Rozkladá sa na rozhraní Podunajskej roviny a pahorkatiny. Najbližšie pohorie je vzdialené približne 15 kilometrov (Malé Karpaty). Uhádli ste?
Na severe Slovenska sa v objatí hôr rozprestiera jeden z najrázovitejších krajov Slovenska – Orava. Jednou z jej častí je dolná Orava, rozprestierajúca sa okolo Dolného Kubína pod masívom Veľkého Choča. Jeho nezameniteľná silueta, viditeľná z každej dediny, dáva celému regiónu „šmrnc“ jedného z najkrajších na Slovensku.
Vitajte na juhu našej malebnej krajiny v okolí Lučenca. V nádhernom kraji dýchajúcom romantikou starobylých hradov, odľahlých lazov či osviežujúcej vody. Samotnému Lučencu dominuje historické centrum s kostolmi, moderná architektúra či skvost v podobe impozantnej secesnej synagógy. Jedným z najväčších a najkrajších parkov na Slovensku je práve ten v Lučenci.
Záhorie. Prívetivá zem za Malými Karpatmi, rozprestierajúca sa od ich slnkom zaliatych strání až k brehom Moravy a českým hraniciam. Zem, ktorá zachovala stopy nôh lovcov doby kamennej aj po pochodujúcich rímskych légiách, po krokoch slovanských kmeňov, historicky zjednotených do Veľkomoravskej ríše.
Marcus Aurelius či Matúš Čák Trenčiansky. Rímsky cisár i Pán Váhu a Tatier. Dvaja velikáni, ktorí v tomto kúte Považia zanechali nezmazateľné stopy. Nápis na hradnej skale, ktorý je spomienkou na víťazstvo légií Marca Aurelia nad Kvádmi v roku 179 n. l., či samotný hrad, ktorý zažil nebývalý rozmach práve za vlády Matúša Čáka.
Veľmi jednoducho povedané, Horehroním nazývame krajinu, ktorú vidíme od brehov Hrona. Začína sa pod Kráľovou hoľou, kde táto rieka pramení, a končí sa kúsok za Banskou Bystricou, kde sa v širokej zátoke vlieva do Panónskeho mora. Takto nejako by mohol vyzerať úvod turistického sprievodcu Horehroním, keby ho niekto písal pred dvadsiatimi miliónmi rokov.
Bratislava sa uhniezdila na samom juhozápade Slovenska, v srdci európskeho kontinentu, kde postupne rozvinula svoje cesty a ulice od oboch brehov Dunaja až k úpätiam malokarpatských kopcov. Vďaka takémuto výbornému miestu sa v nej vždy sústreďoval rušný život.
V jednom z najsevernejších kútov Slovenska sa uprostred hôr rozprestiera jeden z najrázovitejších krajov Slovenska. Život mu dala rieka Kysuca, ktorá celému regiónu prepožičala svoje meno. Rieky svojimi údoliami delia celý región na menšie časti: horné, stredné a dolné Kysuce. Súčasný okres Čadca sa rozkladá na horných a stredných Kysuciach.
Okolie Michaloviec je vskutku nádherný kraj. Zo severu tento región ohraničuje hradba majestátnych Vihorlatských vrchov, dovysoka sa týčiaca nad „slovenským morom“ – Zemplínskou šíravou. Ďalej na juh sa rozlieha už len šíra úrodná rovina, kam až oko dovidí.