Kniha francúzskej politologičky Cécile Vaissié je záznam rozprávania Larisy Bogorazovej, na západe veľmi známej a ctenej účastníčky demonštrácie ôsmich protestujúcich proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa roku 1968 na Červenom námestí v Moskve.
Čína bola pre nás vždy veľmi vzdialená, tajomná, málo známa prastará krajina. V detstve sme o Číne vedeli, že tam poriadajú úžasné slávnosti šarkanov, že pijeme čínsky čaj, jeme čínsku ryžu a že naše mamy majú letné sviatočné šaty z čínskeho hodvábu - boli skutočne neskutočne krásne.
Štefan Žáry, narodený roku 1918, je známy aj ako nadrealistický básnik. Surrealistická tvorba však predstavuje iba krátky úsek z polstoročia jeho literárneho úsilia: poézie, poviedok, románov, esejí, prekladov. Tvorivý oblúk siaha od prednadrealistického básnického debutu SRDCIA NA MOZAIKE z roku 1938, až po novelu KTORÝSI DEŇ Z KONCA LETA, ktorá vyšla roku 1998.
Kniha TRI MESTÁ, to sú vlastne tri knihy v jednej. Z ich názvov je zrejmé, že ide o rozprávanie troch autorov o troch hlavných mestách troch susedných krajín: Slovenska, Maďarska, Rakúska. Autori pochádzajú vždy z tej-ktorej krajiny, a to isté platí aj o ilustrátorkách.
Minulosť. V našej kolektívnej pamäti, historických análoch, literárnych pamiatkach i legendách sú zapísané turecké nájazdy (Jajže Bože, strach veliký, padli Turci na Poniky...) a opísaní nemilosrdní, obratní bojovníci na rýchlych húževnatých koňoch, ktorí ako búrkové mračno prihrmeli odkiaľsi z pohanského východu.
Karvašove poviedky (novely, etudy?