Narodil sa v rodine hospodárskeho správcu a vzdelanie získaval v Rakove a v Martine. V roku 1911 pracoval ako námorník na Jadranskom mori, od roku 1919 bol tajomníkom župy, od roku 1922 pracoval na tlačovom odbore Ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska, od roku 1938 bol úradníkom slovenskej autonómnej vlády a od roku 1939 vedúcim Tlačového odboru Predsedníctva vlády.
Podjavorinskej balady (Čakanka. Zlatá húska. Karbunkul. Siroty.Gajdoš Filúz. Zlocha z Turej lúky. Vodník. Lesná panna. Utopená.Umrelec a ďalšie) patria medzi klenoty slovenskej básnickejtvorby. Vychádzajú z ľudovej tradície. ale zdôrazňujú najmävšeľudské hodnoty a citové polohy života človeka. Živým jazykom.humorom a iróniou však reagujú i na rozpory sveta.
Autor patrí k výrazným osobnostiam medzivojnovej slovenskej prózy. Kniha Jazdecká legenda je výber šiestich noviel. Novela Jazdecká legenda je humoristické rozprávanie o zážitkoch štyroch lekárov, ktorí počas vojenskej služby absolvujú polročný jazdecký výcvik. Príbeh je plný sarkastického humoru a neľútostnej satiry vojenských praktík.
Cez postavu "bájneho" Slováka Vladimíra Krivoša (o ktorom vie široká verejnosť len veľmi málo), fenomenálneho lingvistu, sa odvíja príbeh lásky. Sám Rudolf Tibenský venoval tejto obdivuhodnej postave, ktorú určite hodno pripomenúť, niekoľko rokov bádania. Autor sa rozhodol, že tohto zabudnutého Slováka oživí v beletristickej forme.
Najnovšia kniha filozofa, politológa a publicistu Romana Michelka Eseje o kríze (vydal Politologický odbor Matice slovenskej, 2016) ) priamo nadväzuje na jeho predchádzajúcu, veľmi úspešnú knihu Eseje o globalizácii. Vo svojej analýze sa autor venuje celému komplexu príčin, ktoré viedli ku globálnej kríze.