V učebnici sú opísané základné stavebné práce od práce s drevom, cez základy murovania, betónovania, omietania po jednoduché búracie práce.
Učebnica zoznámi žiakov nielen s postupom výroby sadrokartónu, vstupnými surovinami, ale aj základnými systémami suchých technológií či už postupom montáže stien, podhľadov, suchých podláh, príp. vytvorením obytného podkrovia zo sadrokartónu. Montáž sadrokartónových konštrukcií patrí do tzv.
Súbor základného učiva s úlohami podľa STN EN ISO. V druhej časti zbierky technického kreslenia sa žiaci oboznámia s tým, ako vyzerajú normalizované súčiastky zobrazené na výrobných výkresoch zostáv a ako ich označiť v technickej dokumentácii.
Pri výučbe technológie sa využívajú vedomosti z ostatných odborných predmetov, najmä materiálov a strojového zariadenia, ako aj prírodovedných predmetov zo všeobecnovzdelávacej zložky s tým, že vedomosti získané v teoretickej príprave sa budú využíva v odbornom výcviku. Úlohou predmetu technológia je vytvoriť základy teoretických vedomostí pre odborný výcvik.
Učebnica je vhodná pre učebné a študijné odbory zamerané na spracúvanie dreva.
Učebnica Technológia je určená pre žiakov 2. ročníka trojročného stavebného učebného odboru maliar, ktorí v prvom ročníku štúdia získali základné informácie z oblasti stavebných prác. Oboznámili sa s prácou s drevom, kovmi, plastmi, sadrokatónom, so základmi murárskych, betonárskych, omietačských a maliarskych prác.
Učebnica Technológia pre 3. ročník študijného odboru 3656 K – operátor stavebnej výroby poskytuje základné učivo vymedzené Štátnym vzdelávacím programom na získanie odborných kompetencií v oblasti teoretického vzdelávania.
Žiaci sa v učebnici oboznámia s odbornými vedomosťami o šikmých strechách, ale text poskytuje aj návod na zvládnutie odborných manuálnych činností súvisiacich so strechou ako celkom. Pozornosť sa venuje nosným strešným konštrukciám, rozličným strešným krytinám, technologickým postupom, protipožiarnym predpisom, normám, náradiu a nástrojom.
Učebnica približuje význam a úlohu elektrotechniky, ako aj jej historický vývoj. Zaoberá sa základmi elektrotechniky podľa tematických celkov: základné pojmy, elektrotechnické pole, jednosmerný prúd, riešenie obvodov jednosmerného prúdu, základy elektrochémie, magnetické pole, elektromagnetická indukcia a striedavé prúdy.
Pracovný zošit spolu s učebnicou biológie pomáha žiakom rozvíjať kľúčové kompetencie, získať a upevniť nové vedomostí o rastlinách a živočíchoch v ich prirodzenom prostredí. Pracovný zošit obsahuje množstvo kreatívnych úloh s využitím ilustrácii použitých aj v učebnici.
Učebnica poskytuje prehľadné informácie o výžive človeka, základných živinách a o ich zastúpení v potravinách. V ďalších tematických celkoch sú spracované informácie o jednotlivých druhoch surovín využívaných v pekárskej výrobe.
Učebnica sa podrobnejšie venuje podnikovým činnostiam ako investovanie, zásobovanie, výroba a odbyt. Učivo je rozdelené do 4 tematických celkov: výrobné činnosti podniku, majetok podniku, materiálové hospodárstvo podniku, odbytové činnosti podniku. K jednotlivým tematickým celkom sú vypracované testové úlohy, ktoré sa nachádzajú na konci učebnice.
Učebnica oboznamuje žiakov nielen so základnými pojmami a druhmi logistiky, logistickými službami a reťazcami, ale aj s logistickými parkmi a centrami, distribučnými centrami a pod. Dôležitou časťou učebnice sú informačné, komunikačné a identifikačné technológie v logistike.
Učebnica poskytuje žiakom prehľadné odborné vedomosti o stavebných materiáloch, ich vlastnostiach, o ich použití v stavebnej výrobe a v stavebných konštrukciách. Učebnica rámcovo vychádza zo schválených učebných osnov predmetu materiály pre 1. ročník stavebných učebných odborov.
Učebnica postupne prechádza od investičných výpočtov, energetických a mzdových nákladov, cez výpočet odpisov až k výpočtom celkových nákladov chemickej výroby a k tvorbe kalkulačného listu. Kalkulačný list vytvára obraz o hospodárení podniku, podľa neho sa hodnotí zisk a určuje predajná cena výrobku.
Učebnica prostredníctvom riešených a neriešených úloh poskytuje základy chemických výpočtov. Jednotlivé kapitoly obsahujú základné pojmy a vzťahy, na ktoré nadväzujú riešené príklady s postupmi riešení. Na konci kapitol je zhrnutie a úlohy na precvičenie s výsledkami.
Učebnica prostredníctvom riešených a neriešených úloh poskytuje základy ekonomických výpočtov so zameraním na chemickú a potravinársku výrobu.
Učebnica svojím obsahom nadväzuje na učebnicu pre 1. aj 2. ročník SOŠ. Žiaci sa v nej oboznámia s riešením rovnováh jednotlivých typov chemických reakcií, materiálových bilancií jednotlivých operácií, s využívaním odpadových/vedľajších produktov, s ukážkovými príkladmi celkových bilancií.
Učebnica sa bližšie venuje konštrukcii rôznych typov bŕzd vozidiel, regulácii brzdenia, spôsobom pruženia vozidiel a ich riadeniu. Posledná kapitola obsahuje informácie o konštrukcii prívesov a návesov.